Fakty - Holandia

Artykuły - Holandia (274)

 • Dymisja minister obrony Holandii

  Holenderska minister obrony Jeannine Hennis-Plasschaert oświadczyła we wtorek, że podaje się do dymisji w związku z raportem Rady ds. Bezpieczeństwa, w którym zarzucono jej szereg uchybień. Rada zajmowała się sprawą śmierci dwóch żołnierzy podczas misji ONZ w Mali.
 • Holandia: Policja przesłuchuje kierowcę hiszpańskiej furgonetki

  Holandia: Policja przesłuchuje kierowcę hiszpańskiej furgonetki

  ​Policja przesłuchuje kierowcę hiszpańskiej furgonetki wyładowaną butlami z gazem, którą znaleziono przed salą koncertową Maassilo w Rotterdamie. Kierowca jest Hiszpanem - poinformował w środę wieczorem burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb.
 • Holenderski rząd nie chce wizyty tureckiego wicepremiera

  Holenderski rząd nie chce wizyty tureckiego wicepremiera

  Rząd w Hadze skomentował w piątek wizytę wicepremiera Turcji Tugrula Turkesa. Wicepremier miałby przyjechać do Holandii w związku z upamiętnieniem ubiegłorocznej próby zamachu stanu, które organizuje społeczność turecka. Holenderski rząd określił jego obecność jako "niepożądaną"
 • Holandia chce sądu dla winnych zestrzelenia malezyjskiego Boeinga

  Holandia chce sądu dla winnych zestrzelenia malezyjskiego Boeinga

  Holandia chce sądzić odpowiedzialnych za zestrzelenie malezyjskiego Boeinga nad wschodnią Ukrainą. W katastrofie z 17 lipca 2014 roku zginęło 298 osób, w tym 196 Holendrów.
 • "​Le Figaro" o wyborach w Holandii: Ulga dla tradycyjnych partii w UE

  "​Le Figaro" o wyborach w Holandii: Ulga dla tradycyjnych partii w UE

  Wyniki wyborów w Holandii, w których najwięcej mandatów zdobyła centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego, są "wielką ulgą dla tradycyjnych partii w Europie" - pisze w czwartek francuski dziennik "Le Figaro" .
 • RMF: Holendrzy ostrzegają przed jajkami z Polski

  RMF: Holendrzy ostrzegają przed jajkami z Polski

  Holenderska agencja ds. kontroli jakości żywności wykryła salmonellę w jajkach z Polski - dowiedziała się brukselska korespondentka RMF FM, Katarzyna Szymańska-Borginon. Miały one trafić do siedmiu krajów Unii Europejskiej, w tym do setek belgijskich restauracji.
 • Dostawy wody w Strefie Gazy: Holandia wesprze Izrael

  Dostawy wody w Strefie Gazy: Holandia wesprze Izrael

  Rząd holenderski wesprze Izrael w realizacji inwestycji mających poprawić dostawy wody i gazu do zamieszkanej przez ludność palestyńską Strefy Gazy - oświadczył izraelski premier Benjamin Netanjahu we wtorek podczas wizyty w Holandii.
 • Holandia: Mieszkańcy chcieli usunięcia chodnika, by pod domami nie przechodzili uchodźcy

  Holandia: Mieszkańcy chcieli usunięcia chodnika, by pod domami nie przechodzili uchodźcy

  Grupa sąsiadów z miejscowości Beuningen w środkowej Holandii wysłała petycję do ratusza, domagając się zlikwidowania chodnika znajdującego się pod ich domami. Liczyli, że dzięki temu pod oknami mieszkań nie będą przechodzili uchodźcy z powstającego w okolicy ośrodka.
 • Holandia oburzona po zatrzymaniu dziennikarki w Turcji

  Holandia oburzona po zatrzymaniu dziennikarki w Turcji

  ​Premier Holandii rozmawiał z holenderską dziennikarką zatrzymaną przez turecką policję. Jak napisał na jednym z mediów społecznościowych Mark Rutte, ambasada w Ankarze oraz ministerstwo spraw zagranicznych przyglądają się sprawie.
 • Szymański i Szczerski komentują referendum w Holandii

  Szymański i Szczerski komentują referendum w Holandii

  Wyniki holenderskiego referendum ws. umowy stowarzyszeniowej pomiędzy UE a Ukrainą to zły sygnał, pokazujący nieufność wobec Unii - uważa wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Na "kłopot z zaufaniem obywateli Europy Zachodniej do projektu europejskiego" wskazuje również prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Filmy - Holandia (12)

 • Holandia i Wlk. Brytania mówią o atakach cybernetycznych GRU

  - 13 kwietnia br. holenderskie służby zakłóciły operację cybernetyczną GRU, która była skierowana przeciwko Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w Hadze – poinformowała minister obrony Holandii. Ank Bijleveld-Schouten stwierdziła, że operacją hakerów kierował GRU, czyli rosyjski wywiad wojskowy. Działania służb Holendrzy koordynowali z Wielką Brytanią. (RUPTLY/x-news)
 • Siedmiu terrorystów zatrzymano w Holandii. Mieli przygotowywać zamach bombowy

  Holenderska policja zatrzymała siedmiu mężczyzn podejrzewanych o przygotowywanie zamachu terrorystycznego. Akcja policji miała miejsce w miastach Arnhem i Weert. Zatrzymani mieli planować atak na masowe zgromadzenie przy użyciu bomb i karabinów kałasznikowa. Następnie chcieli umieścić samochód-pułapkę w innym miejscu miasta. (STORYFUL/x-news)
 • Czwórka dzieci zginęła w zderzeniu z pociągiem w Holandii

  Co najmniej czwórka dzieci zginęła, a dwie osoby zostały ranne w wyniku zderzania roweru towarowego z pociągiem w miejscowości Oss w Holandii. (STORYFUL/x-news)
 • Atak nożownika w Amsterdamie

  Jak informuje holenderska policja, 2 osoby zostały ranne w wyniku ataku nożownika na dworcu w Amsterdamie. Ranny został także napastnik, którego postrzelili interweniujący policjanci. Na razie nie wiadomo, czy incydent był związany z terroryzmem.
 • Złapany za morderstwo sprzed 20 lat

  W Hiszpanii doszło do schwytania podejrzanego o zabójstwo i gwałt sprzed 20 lat na 11-letnim wówczas chłopcu. Do morderstwa Nicky'ego Verstappena doszło w Holandii w 1998 roku, kiedy chłopiec przebywał na letnim obozie. Zatrzymany mężczyzna został wytypowany na podstawie badań licznych DNA.
 • Holenderski senat przegłosował zakaz noszenia burek. Za jego złamanie grozi do 400 euro grzywny

  Holenderski senat przegłosował ustawę o zakazie noszenia burek w miejscach publicznych. W 75-osobowej izbie parlamentu ustawę poparło 44 senatorów, 31 było przeciwko. Zakaz będzie dotyczył odzieży całkowicie zakrywającej twarz m.in. burek i nikabów, ale również kasków motocyklowych. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi do 400 euro grzywny. (x-news)
 • Wybory parlamentarne w Holandii. Zdecydowane zwycięstwo liberałów

  Wybory parlamentarne w Holandii. Zdecydowane zwycięstwo liberałów.
 • Trwają wybory parlamentarne w Holandii

  W Holandii rozpoczęły się w środę wybory parlamentarne, postrzegane jako sprawdzian dla nastrojów społecznych w kwestii imigracji i establishmentu. Głosowanie odbywa się w trakcie bezprecedensowego kryzysu w relacjach z Turcją oraz wśród obaw o przyszłość UE.
 • Premier Holandii: Nie przeprosimy Turcji

  Premier Holandii - Mark Rutte wykluczył możliwość przeproszenia Turcji za niewpuszczenie tureckich ministrów do Holandii i uniemożliwienie wzięcia im udziału w kampanii przez referendum ws. zwiększenia kompetencji prezydenta Turcji.
 • Erdogan ostrzega Holandię: Poniesiecie karę!

  Występując na wiecu w prowincji Kocaeli w zachodniej Turcji, Erdogan powiedział, że Holandia zachowuje się jak "republika bananowa". Potępił także kraje Europy za to, że nie skrytykowały sposobu, w jaki Holandia potraktowała tureckich ministrów. Wcześniej, podczas wystąpienia w Stambule, Erdogan mówił, że Holandia "zapłaci wysoką cenę i nauczy się, czym jest dyplomacja".