hodowla

Artykuły - Hodowla (26)

Filmy - Hodowla (6)

 • Aromaterpia dla krów? To mleko podbija Francję!

  Ekologiczna hodowla bydła? Jeszcze do niedawna ten gospodarz nie miał o tym pojęcia. Teraz, aby krowy i mleko były zdrowe, René Morane po każdym dojeniu zanurza wymiona zwierząt w specjalnym balsamie z dodatkiem olejku geraniowego, który ma właściwości antybakteryjne. - Chcemy, aby krowy były zdrowe i naturalnie pokonywały infekcje - mówi francuski hodowca. Aromateriapia, homeopatia, ziołolecznictwo - te słowa przez długi czas nie kojarzyły się temu Francuzowi z hodowlą bydła. Zmieniło się to pod koniec lat 90-tych, kiedy to René postanowił przekształcić hodowlę z przemysłowej na ekologiczną. Inną metodą na zapewnienie odporności zwierząt jest nacieranie cielaków specjalnym olejkiem, który ma zapewnić im większą energię.
 • Polska drugim największym w Europie eksporterem futer

  Produkt opatrzony etykietą „made in Poland” to jest to, czym możemy się chwalić na europejskich i światowych rynkach. Produkujemy najlepszej jakości futra i skóry na świecie – zapewnia Szczepan Wójcik, wiceprezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych. – Polscy hodowcy bardzo dbają o swoje zwierzęta, poprzez odpowiednią selekcję i odpowiednią karmę dla zwierząt.
 • Pomidor ze sklepu? Nie smakuje, nie pachnie...

  Kto dziś jeszcze pamięta smak i zapach pomidora wyhodowanego w przydomowym ogródku, bez użycia sztucznych nawozów? Te, które kupujemy w supermarketach, są tylko cieniem tamtych cudownych warzyw... Na szczęście są jeszcze takie miejsca, jak posiadłość La Bourdaisiere w Turenii, gdzie rośnie blisko 700 odmian pomidorów z kilkudziesięciu krajów. Smakują i pachną one zupełnie inaczej niż te, w które zaopatrujemy się na co dzień. Niezwykły warzywnik jest dziełem francuskiego arystokraty, księcia Ludwika-Alberta de Broglie, który poświęcił swoje życie jednej pasji: wyszukiwaniu i gromadzeniu najstarszych odmian pomidorów jadalnych z całego świata. Chciał w ten sposób ocalić od zapomnienia ginące rośliny - i ginące smaki. Zobacz też: Lekarstwo na raka, sposób na kaca i eliksir młodości, czyli wszystko o pomidorach!
 • Komisja Europejska będzie wspierać hodowle ryb w sztucznych zbiornikach

  Kondycja Bałtyku pod względem zasobów naturalnych jest dobra, ale nie na tyle, żeby rozbudowywać narodową flotę rybacką – ocenia Tomasz Nawrocki, dyrektor Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podkreśla przy tym, że Komisja Europejska dostrzega bariery w rozbudowie floty rybackiej na poszczególnych akwenach. Dlatego Bruksela stawia obecnie na rozwój akwakultury w poszczególnych krajach, czyli na hodowlę ryb skoncentrowaną w zamkniętych obiektach.