HIV

Artykuły - HIV (291)

Filmy - HIV (14)

 • Moje życie z wirusem HIV. Jak wygląda codzienność w cieniu choroby?

  1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Liczba osób zakażonych wirusem HIV w Polsce rośnie, obecnie jest ich 24 781. Swoimi historiami podzielili się: Magdalena, która od urodzenia jest nosicielką wirusa HIV, oraz Tomek Siara, aktywista i nosiciel wirusa od kilkunastu lat. Jak wygląda ich codzienność i życie w cieniu choroby? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Rekordowa liczba zakażonych wirusem HIV

  O zakażeniu wirusem HIV dowiadują się w naszym kraju 3-4 nowe osoby każdego dnia. HIV przenosi się drogą kontaktów seksualnych. Każdy, kto prowadzi aktywne życie seksualne lub ma kontakt z krwią zakażoną HIV, może zakazić się wirusem − bez względu na pochodzenie rasowe, religię czy orientację seksualną. Jak się okazuje, wciąż testujemy się za rzadko – szacuje się, że nawet 60 proc. osób żyjących z HIV w Polsce może nie wiedzieć o swoim zakażeniu. W Polsce od wdrożenia badań w 1985 r. zakażenie HIV zdiagnozowano u ponad 23 tys. osób, a terapią przeciwretrowirusową objętych jest w naszym kraju ponad 10 tys. osób seropozytywnych. Postęp w leczeniu pozwolił znacząco wydłużyć życie pacjentów. Zakażenie wirusem HIV uważa się obecnie za schorzenie przewlekłe, które wymaga od pacjenta kontynuacji wielolekowej terapii przez całe życie. Szacuje się, że wczesne wykrycie infekcji i dobrze dobrane leczenie pozwala wydłużyć życie osoby zakażonej do średniego wieku życia w naszej populacji, a także zmniejsza znacząco ryzyko przeniesienia zakażenia na partnerów seksualnych lub z matki na dziecko w czasie porodu. Dzięki temu pacjenci, którzy przyjmują leki antyretrowirusowe (ARV), mogą prowadzić normalne życie – pracować, zakładać rodziny i mieć zdrowe potomstwo.
 • Czy zarażenie wirusem HIV jest wyrokiem?

  Ludzki wirus niedoboru odporności wywołuje wyniszczającą organizm chorobę - AIDS. Ryzyko zakażenia pojawia się podczas stosunku płciowego, jednak HIV nie jest wyrokiem. Dr nauk społecznych, pedagog i edukator seksualny Magdalena Ankiersztejn-Bartczak opowiedziała o spojrzeniu społeczeństwa na osoby seropozytywne. – Społeczeństwo ma wrażenie, że to jest choroba marginesu społecznego – zdradziła. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • "Najchętniej wysłaliby nas na Księżyc". Dramatyczna historia nosiciela HIV

  Kiedy powiedział o chorobie matce, usłyszał "A pokładaliśmy w tobie tyle nadziei". Po jedenastu latach młody Rosjanin wychodzi ze swoją chorobą na ulicę. Zobacz, co go spotkało.