HIV

Artykuły - HIV (293)

Filmy - HIV (11)

 • W pandemii COVID-19 nie zapominajmy o HIV

  Czerwone kokardy „Razem przeciw HIV” rozświetlą ulice Warszawy z okazji Światowego Dnia AIDS. 1 grudnia, z okazji Światowego Dnia AIDS, na fasadach budynków stolicy rozbłysną czerwone kokardki z napisem „Razem przeciw HIV”. Będzie to finałowa akcja tegorocznej kampanii edukacyjnej, która objęła 10 polskich miast. Czerwone kokardki są symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV. W tym roku mają szczególne znaczenie, ponieważ w przestrzeni publicznej zagrożenie HIV zostało niejako wyparte przez pandemię COVID-19. Wydaje się, że zapomnieliśmy o jednym wirusie w obawie przed drugim. Niesłusznie! Rok 2019 był w Polsce rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych zakażeń HIV. Odnotowano ich – według szacunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - aż 1615. Akcję prowadzą Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences.
 • Rekordowa liczba zakażonych wirusem HIV

  O zakażeniu wirusem HIV dowiadują się w naszym kraju 3-4 nowe osoby każdego dnia. HIV przenosi się drogą kontaktów seksualnych. Każdy, kto prowadzi aktywne życie seksualne lub ma kontakt z krwią zakażoną HIV, może zakazić się wirusem − bez względu na pochodzenie rasowe, religię czy orientację seksualną. Jak się okazuje, wciąż testujemy się za rzadko – szacuje się, że nawet 60 proc. osób żyjących z HIV w Polsce może nie wiedzieć o swoim zakażeniu. W Polsce od wdrożenia badań w 1985 r. zakażenie HIV zdiagnozowano u ponad 23 tys. osób, a terapią przeciwretrowirusową objętych jest w naszym kraju ponad 10 tys. osób seropozytywnych. Postęp w leczeniu pozwolił znacząco wydłużyć życie pacjentów. Zakażenie wirusem HIV uważa się obecnie za schorzenie przewlekłe, które wymaga od pacjenta kontynuacji wielolekowej terapii przez całe życie. Szacuje się, że wczesne wykrycie infekcji i dobrze dobrane leczenie pozwala wydłużyć życie osoby zakażonej do średniego wieku życia w naszej populacji, a także zmniejsza znacząco ryzyko przeniesienia zakażenia na partnerów seksualnych lub z matki na dziecko w czasie porodu. Dzięki temu pacjenci, którzy przyjmują leki antyretrowirusowe (ARV), mogą prowadzić normalne życie – pracować, zakładać rodziny i mieć zdrowe potomstwo.
 • "Najchętniej wysłaliby nas na Księżyc". Dramatyczna historia nosiciela HIV

  Kiedy powiedział o chorobie matce, usłyszał "A pokładaliśmy w tobie tyle nadziei". Po jedenastu latach młody Rosjanin wychodzi ze swoją chorobą na ulicę. Zobacz, co go spotkało.
 • Razem przeciw HIV - czerwone kokardy w Polskich miastach

  Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV ulice Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia rozświetliły czerwone kokardki wyświetlane na fasadach budynków. W Światowy Dzień Walki z AIDS, czyli 1 grudnia jeszcze raz zobaczymy je na stołecznych ulicach. „Czerwonymi kokardkami z napisem Razem przeciw HIV chcemy zwrócić uwagę na ciągle groźny problem HIV i AIDS, pokazać solidarność z osobami zakażonymi oraz zachęcić wszystkich do testowania się w kierunku zakażenia. W Polsce HIV już praktycznie nie zabija, bo Minister Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowotnego zapewnia zakażonym nowoczesne, bardzo skuteczne i bezpieczne leki, ale leczyć się można tylko wiedząc o chorobie” – powiedział Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, która organizuje świetlny happening w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Dane NIZP-PZH pokazują jasno, że epidemia HIV nie została jeszcze pokonana. Liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce rośnie. Od roku 1985, kiedy wdrożono badania, odnotowano ponad 23 tys. zakażeń. Tylko w 2017 roku – aż 1526. Dzięki zapewnionej przez Ministerstwo Zdrowia dostępności nowoczesnej, bezpłatnej terapii, każdy zakażony ma szansę na normalne życie do późnej starości. Niestety mimo to ludzie wciąż umierają w Polsce na AIDS. Niewykryte lub źle leczone zakażenie HIV nadal powoduje śmierć lub groźne powikłania.