historia

Artykuły - Historia (1115)

Filmy - Historia (44)

 • Skarby za miedzą

  Nawet najmniejsza miejscowość, nowe osiedle albo puste pole mogą kryć fascynujące tajemnice. O poszukiwaniu skarbów za miedzą pisze w cyklu "Interia Pasjonaci" Sławomir Zagórski, dziennikarz serwisu Menway.Materiał powstał w ramach akcji "Pasjonaci". Tu zobaczysz więcej: WEJDŹ!
 • Nawet królowa Elżbieta I nie mogła uciec z tej twierdzy

  Tylko w bajkach królowe i królowie chodzą cały dzień w koronach oraz żyją długo i szczęśliwie. W rzeczywistości wielu ze słynnych władców przebywało na wygnaniu lub było więzionych przez całe lata. Niedostępne twierdze i zamki skrywały ich samotność.
 • Po co Polsce rezerwy dewizowe?

  Polskie rezerwy dewizowe wzrosły od zaledwie 2 mld dol., gdy upadał PRL, do prawie 130 mld dol. na koniec 2019 r. Dla banków centralnych i dla krajów, w tym dla NBP i Polski, rezerwy dewizowe to poduszka bezpieczeństwa na wypadek kryzysu. W skład rodzimych rezerw wchodzą przede wszystkim rezerwy walutowe i papiery wartościowe emitowane przez rządy innych krajów. Rośnie w nich również udział złota.
 • Obrona złotego w latach Wielkiego Kryzysu

  Był największym kryzysem gospodarczym w historii. W latach 1929-1933 recesja objęła prawie wszystkie kraje na świecie. I chociaż podczas Wielkiego kryzysu – szacuje się - w Polsce produkcja przemysłowa spadła o 30 proc., ludzie masowo tracili pracę, a handel zagraniczny zmniejszył się o ponad 60 proc. – złoty nie tracił na wartości. Dlaczego? Odpowiedź w materiale wideo.