historia

Artykuły - Historia (1153)

 • Spadochroniarze w Normandii. Skok w nieznane

  Spadochroniarze w Normandii. Skok w nieznane

  Zrzut spadochroniarzy nad Normandią omal nie skończył się tragicznie. Zagubione jednostki szukały siebie wzajemnie i swoich celów. Dzięki odwadze i nieprzeciętnemu wyszkoleniu żołnierze zabezpieczyli skrzydła operacji desantowej.
 • Operacja "Tiger". Klęska przed Normandią

  Operacja "Tiger". Klęska przed Normandią

  Lądowanie w Normandii było ogromnym przedsięwzięciem. Nim do niego doszło, alianci ponieśli porażkę podczas operacji "Tiger". O roli, jaką odegrały w Normandii siły lekkie, rozmawiają Sławek Zagórski i James Holland.
 • Awaria lotu British Airways 5390: Cud w powietrzu

  Awaria lotu British Airways 5390: Cud w powietrzu

  Wydawać by się mogło, że takie rzeczy zdarzają się wyłącznie w filmach. 10 czerwca 1990 roku w samolocie lecącym z Birmingham do Malagi wypadła z impetem przednia szyba. Wyssany z kabiny kapitan Tim Lancaster zdołał zaczepić się kolanami o wolant. Z pomocą wiszącemu bezwładnie mężczyźnie pospieszył steward Nigel Ogden, a maszynę w piekielnie trudnych warunkach sprowadził na ziemię pierwszy oficer Alastair Atchison.
 • Zbrodnia nad jeziorem Bodom. Kto zabił nastolatków?

  Zbrodnia nad jeziorem Bodom. Kto zabił nastolatków?

  Najbardziej tajemnicza zbrodnia w dziejach Finlandii wydarzyła się sześćdziesiąt jeden lat temu. 5 czerwca 1960 roku nieznany sprawca zaatakował nad jeziorem Bodom na południu kraju czworo nastolatków. Troje zginęło, czwarty, po latach oskarżony o zabójstwo pozostałych, został ranny.
 • Sylwester Augustynek: Jak bajkowy "Gumiś" sterroryzował Kraków

  Sylwester Augustynek: Jak bajkowy "Gumiś" sterroryzował Kraków

  Starsi mieszkańcy stolicy Małopolski doskonale pamiętają atmosferę grozy, jaka zapanowała w mieście w pierwszych dniach września 1994 roku. Sprawcą zamieszania był Sylwester Augustynek. Znany powszechnie ze swojego bajkowego pseudonimu "Gumiś" mężczyzna groził detonacją ładunków wybuchowych, jeśli nie otrzyma pół miliona marek okupu.
 • Stanisław Jaros. Elektryk, który chciał zabić Gomułkę

  Stanisław Jaros. Elektryk, który chciał zabić Gomułkę

  Samotny elektryk Stanisław Jaros dwukrotnie próbował dokonać zamachu bombowego na Władysława Gomułkę. W obu przypadkach ochrona pierwszego sekretarza kompletnie zawiodła. Niewiele zabrakło a ich niekompetencja kosztowałaby również życie Nikitę Chruszczowa.
 • Zatopienie "Hooda". Siedem minut, które zmieniły historię

  Zatopienie "Hooda". Siedem minut, które zmieniły historię

  HMS "Hood" był dumą i legendą Royal Navy. Był największym krążownikiem liniowym, jaki posiadała Wielka Brytania. Jego strata była szokiem dla całego świata. Tym bardziej, że przeżyło tylko trzech marynarzy.
 • Jelcz 315M: Unikatowy wóz strażacki w Muzeum Ratownictwa

  Jelcz 315M: Unikatowy wóz strażacki w Muzeum Ratownictwa

  Zbiory Muzeum Ratownictwa w Krakowie powiększyły się o unikatowy samochód pożarniczy-proszkowy Jelcz 315. Pojazd podarowała firma ArcelorMittal, a jest to jeden z 15 egzemplarzy dostarczonych do Polski w latach 70.
 • Flakturm. Niezniszczalne wieże Hitlera

  Flakturm. Niezniszczalne wieże Hitlera

  Osiem ogromnych, betonowych bunkrów tzw. Flakturme zbudowano w czasie wojny w najważniejszych miastach III Rzeszy: Berlinie, Hamburgu i Wiedniu. Na szczycie budowli zamontowano najcięższe działa przeciwlotnicze. Ogniem ze swoich luf miały odstraszać i zestrzeliwać amerykańskie Latające Fortece i brytyjskie Lancastery. Okazały się niezwykle skuteczne i… niezniszczalne.
 • Leopold i Loeb. Zbrodnia daleka od doskonałej

  Leopold i Loeb. Zbrodnia daleka od doskonałej

  Mogli stanowić przyszłość amerykańskiej elity, ale zamiast wielkich karier i majątków, wybrali drogę zabójców. Nathan Leopold i Richard Loeb, urzeczeni ideą nadczłowieka, postanowili zamordować młodego chłopca, a następnie - dzięki swej rzekomej inteligencji i błyskotliwości - próbowali oszukać policję i sąd. Nie udało się. Diaboliczny plan legł w gruzach przez jeden charakterystyczny przedmiot pozostawiony na miejscu zbrodni.

Filmy - Historia (44)

 • "Polacy za granicą": Miejsce, które stało się dla Stanów Zjednoczonych symbolem początku wojny

  Rafał służy w wojsku i mieszka razem z żoną Agnieszką na Hawajach. Z racji swojego wykonywanego zawodu, postanowił zabrać widzów na zwiedzanie Pearl Harbor. Miejsce to jest głęboko w pamięci wszystkich mieszkańców USA, bo właśnie tutaj w maju 1940 roku rozpoczęła się wojna z Japonią. Dzisiaj znajdziemy tutaj mnóstwo miejsc poświęconych tej tragicznej historii związanej z II Wojną Światową.Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
 • "Polacy za granicą": Jak mieszkał dyktator? Ceaușescu miał nawet łazienkę ze złota

  Na początek zagadka: co oznacza czerwona wstążka na wózku i plucie obok dzieci w Rumunii? Odpowiedź w programie. Karolina przyjechała razem ze swoim mężem do Rumunii 5 lat temu. Wychowuje córkę i nagrywa podcasty o Bukareszcie. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem zwiedzali wystawną i kiczowatą rezydencję, należącą kiedyś do małżeństwa Ceaușescu. Doprowadzili oni do całkowitego upadku gospodarczego, ale sami pławili się w luksusach. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
 • "Polacy za granicą": Kiedyś to państwo cierpiało przez dyktatora

  Na początek zagadka: jak parkuje się w Bukareszcie? Odpowiedź w programie. Karolina przyjechała razem ze swoim mężem do Rumunii 5 lat temu. Wychowuje córkę i nagrywa podcasty o Bukareszcie. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem zwiedzali Plac Rewolucji. To tam kiedyś rządził dyktator Nicolae Ceaușescu. I tam też dopadł go gniew obywateli kraju. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
 • "Polacy za granicą": Historia branki z haremu, która została żoną sułtana Sulejmana Wspaniałego

  Na początek zagadka: jakie umiejętności musiały posiadać żony sułtanów? Odpowiedź w programie. Laura mieszka w Turcji od 2,5 roku. Pracuje w spedycji polsko-tureckiej. Opowiedziała widzom o historii wielkiej miłości Hürrem, z początku branki w haremie, a potem żony Sulejmana Wspaniałego. Pochodziła ona z terenu dawnych ziem Królestwa Polskiego. Laura razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem zwiedzili słynny Pałac Topkapı. Pałac w centrum Stambułu był rezydencją sułtanów przez stulecia. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.