historia

Artykuły - Historia (1109)

Filmy - Historia (43)

 • Nawet królowa Elżbieta I nie mogła uciec z tej twierdzy

  Tylko w bajkach królowe i królowie chodzą cały dzień w koronach oraz żyją długo i szczęśliwie. W rzeczywistości wielu ze słynnych władców przebywało na wygnaniu lub było więzionych przez całe lata. Niedostępne twierdze i zamki skrywały ich samotność.
 • Po co Polsce rezerwy dewizowe?

  Polskie rezerwy dewizowe wzrosły od zaledwie 2 mld dol., gdy upadał PRL, do prawie 130 mld dol. na koniec 2019 r. Dla banków centralnych i dla krajów, w tym dla NBP i Polski, rezerwy dewizowe to poduszka bezpieczeństwa na wypadek kryzysu. W skład rodzimych rezerw wchodzą przede wszystkim rezerwy walutowe i papiery wartościowe emitowane przez rządy innych krajów. Rośnie w nich również udział złota.
 • Obrona złotego w latach Wielkiego Kryzysu

  Był największym kryzysem gospodarczym w historii. W latach 1929-1933 recesja objęła prawie wszystkie kraje na świecie. I chociaż podczas Wielkiego kryzysu – szacuje się - w Polsce produkcja przemysłowa spadła o 30 proc., ludzie masowo tracili pracę, a handel zagraniczny zmniejszył się o ponad 60 proc. – złoty nie tracił na wartości. Dlaczego? Odpowiedź w materiale wideo.
 • Autorzy banknotów i monet

  Odwołania do narodowych tradycji poprzez wizerunki Tadeusza Kościuszko, księcia Józefa Poniatowskiego, Emilii Plater, a z drugiej strony symbolika nowoczesności i gospodarczej siły Rzeczypospolitej. Obie te idee - tradycji i postępu - łączyły w sobie emitowane w latach międzywojennych kolekcje banknotów i monet Banku Polskiego SA. Trudno wyobrazić sobie bardziej powszechny niż pieniądz sposób dania społeczeństwu tak ważnego dla tożsamości odrodzonego państwa polskiego przekazu.