historia

Artykuły - Historia (1108)

 • Wtłoczono nam do głowy, że Oświęcim to Auschwitz

  Wtłoczono nam do głowy, że Oświęcim to Auschwitz

  - Niestety uderzamy pamięcią po oczach zamiast uderzyć po głowie. Zamiast postawić na solidną edukację, stawiamy na symbole, które często są sztuczne albo przaśne - mówi Marcin Kącki, dziennikarz, reporter, autor książek "Lepperiada", "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" czy "Poznań. Miasto grzechu". Interii opowiada o swoim najnowszym reportażu pt. "Oświęcim. Czarna zima".
 • Drugi zamach na Jana Pawła II. Watykan ukrywał prawdę przez lata

  Drugi zamach na Jana Pawła II. Watykan ukrywał prawdę przez lata

  Skutki zamachu na Jana Pawła II były przez lata skrzętnie ukrywane. Prawdę ujawniono dopiero po śmierci papieża. Do dziś niewiele się mówi o drugim zamachu na jego życie.
 • Tragedia "Cap Arcony". Śmierć z ręki sojusznika

  Tragedia "Cap Arcony". Śmierć z ręki sojusznika

  Zatopienie "Cap Arcony" i "Thielbeka" było jedną z największych tragedii w historii żeglugi. W wyniku ataku brytyjskiego lotnictwa zginęło ponad 7 tysięcy niewinnych ludzi. Żadna z osób, które były odpowiedzialne za ich śmierć, nie poniosła odpowiedzialności.
 • BAP "Puno". Peruwiańczycy mobilizują najstarszy okręt szpitalny świata

  BAP "Puno". Peruwiańczycy mobilizują najstarszy okręt szpitalny świata

  W związku z epidemią COVID-19, rząd Peru, już w połowie marca, wprowadził stan wyjątkowy. Wraz z nim w stan gotowości został postawiony okręt szpitalny "Puno". Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest w linii od 148 lat.
 • Łukasz Przybylski. Bohater trzech powstań?

  Łukasz Przybylski. Bohater trzech powstań?

  Pułkownik Łukasz Przybylski przeszedł do historii, jako najstarszy powstaniec wielkopolski. Bez wątpienia walczył w poprzednich wielkich zrywach - listopadowym i styczniowym. Czy jednak 105-latek wziął udział w walkach o Wielkopolskę? Jego życiorys to przykład tego, że historii lepiej nie uczyć się z memów.
 • Historia Barbary Ubryk: Dlaczego chorą siostrę trzymano w zamknięciu ponad 20 lat?

  Historia Barbary Ubryk: Dlaczego chorą siostrę trzymano w zamknięciu ponad 20 lat?

  O Barbarze Ubryk - chorej psychicznie karmelitance, przetrzymywanej w celi bez okna przez 20 lat - pisano powieści, romanse i sensacyjne artykuły. Natalia Budzyńska w książce "Ja nie mam duszy" analizuje wszystkie dostępne źródła, by poznać prawdę o tym, co spotkało zakonnicę. - Siostry w ogóle nie czuły się winne - mówi w wywiadzie dla Interii.
 • Katastrofa Tu-134 na Okęciu. Kluczem była szybkość

  Katastrofa Tu-134 na Okęciu. Kluczem była szybkość

  Załoga i pasażerowie polskiego tupolewa ze zgrozą patrzyli, jak odrywa się prawe skrzydło samolotu. Chwilę później maszyna zaryła dziobem w ziemię. Przyczyną katastrofy był błąd załogi. Szczęściem w nieszczęściu katastrofy było jednak to, że obyła się bez ofiar. Przybyłym szukać ciał ratownikom z pewnością trudno było w to uwierzyć.
 • Wacław Krzeptowski. „Góralski książę”, który zdradził Polskę

  Wacław Krzeptowski. „Góralski książę”, który zdradził Polskę

  Polacy chwalą się, że w czasie II wojny światowej w żaden sposób nie kolaborowali z III Rzeszą. Były dwa takie niechlubne przypadki: Brygada Świętokrzyska i Goralenvolk. Przywódcą tego drugiego był Wacław Krzeptowski, na którym 20 stycznia 1945 roku Armia Krajowa wykonała wyrok śmierci.
 • "Tragedia Trypolska". Kozacka rzeź na bolszewikach

  "Tragedia Trypolska". Kozacka rzeź na bolszewikach

  Bolszewickie dowództwo uważało, że wiosną 1919 roku znacznie niebezpieczniejszym przeciwnikiem niż Polacy czy oddziały zbrojne ruchu chłopskiego był gen. Anton Denikin, dowódca Sił Zbrojnych Południa Rosji. Okazało się jednak, że kozacy znów podnieśli głowy i sprawili bolszewikom krwawą łaźnię. Czerwoni nigdy im tego nie wybaczyli.
 • Zastrzyki "cudownego Maxa": Jak niemiecki lekarz zawojował Stany Zjednoczone?

  Zastrzyki "cudownego Maxa": Jak niemiecki lekarz zawojował Stany Zjednoczone?

  Z przepełnionego kosza na śmieci wystawały brudne strzykawki i zatłuszczone papiery, a sam Jacobson paradował w wymiętym fartuchu poplamionym krwią. Wszechobecny bałagan nie przeszkadzał jednak pacjentom „doktora dobre samopoczucie”, wśród których znaleźli się m.in. John F. Kennedy, Elvis Presley czy Marilyn Monroe.

Filmy - Historia (42)

 • Po co Polsce rezerwy dewizowe?

  Polskie rezerwy dewizowe wzrosły od zaledwie 2 mld dol., gdy upadał PRL, do prawie 130 mld dol. na koniec 2019 r. Dla banków centralnych i dla krajów, w tym dla NBP i Polski, rezerwy dewizowe to poduszka bezpieczeństwa na wypadek kryzysu. W skład rodzimych rezerw wchodzą przede wszystkim rezerwy walutowe i papiery wartościowe emitowane przez rządy innych krajów. Rośnie w nich również udział złota.
 • Obrona złotego w latach Wielkiego Kryzysu

  Był największym kryzysem gospodarczym w historii. W latach 1929-1933 recesja objęła prawie wszystkie kraje na świecie. I chociaż podczas Wielkiego kryzysu – szacuje się - w Polsce produkcja przemysłowa spadła o 30 proc., ludzie masowo tracili pracę, a handel zagraniczny zmniejszył się o ponad 60 proc. – złoty nie tracił na wartości. Dlaczego? Odpowiedź w materiale wideo.
 • Autorzy banknotów i monet

  Odwołania do narodowych tradycji poprzez wizerunki Tadeusza Kościuszko, księcia Józefa Poniatowskiego, Emilii Plater, a z drugiej strony symbolika nowoczesności i gospodarczej siły Rzeczypospolitej. Obie te idee - tradycji i postępu - łączyły w sobie emitowane w latach międzywojennych kolekcje banknotów i monet Banku Polskiego SA. Trudno wyobrazić sobie bardziej powszechny niż pieniądz sposób dania społeczeństwu tak ważnego dla tożsamości odrodzonego państwa polskiego przekazu.
 • Jaka była wymienialność złotego w latach międzywojennych?

  9/31 grama złota – taki parytet dla złotego ustalony został w reformie skarbowo-walutowej Władysława Grabskiego. Trzy lata później, jesienią 1927 r., parytet ten został urealniony do wartości 5924,44 złotych za kilogram czystego złota. Złoty, pieniądzem całkowicie wymienialnym na inne waluty był jedynie przez kilkanaście lat, i to też z przerwami.