historia

Artykuły - Historia (2094)

 • Wojna polsko-japońska. 16 bezkrwawych lat

  Wojna polsko-japońska. 16 bezkrwawych lat

  Po odzyskaniu niepodległości Polska wypowiedziała wojnę tylko jednemu państwu – Japonii. Ci jednak wyzwania nie chcieli przyjąć, dając do zrozumienia, że propozycja jest niepoważna.
 • Niezwykła lekcja historii

  Niezwykła lekcja historii

  W Krakowie otworzył swe podwoje HistoryLand. Miejsce jest unikatowym połączeniem klasycznych dioram, klocków LEGO i multimediów. O szczegóły tego niezwykłego projektu zapytaliśmy jego pomysłodawców.
 • Wydobyto orła z niemieckiego pancernika. Warty nawet 10 mln funtów

  Wydobyto orła z niemieckiego pancernika. Warty nawet 10 mln funtów

  Z dna Atlantyku wydobyto niemieckiego orła pochodzącego z pancernika kieszonkowego „Admirał Graf von Spee”. Ważąca 400 kilogramów rzeźba może być warta nawet 10 mln funtów.
 • Hitlerowski skarb na dnie oceanu. Znaleziono wrak SS "Minden"

  Hitlerowski skarb na dnie oceanu. Znaleziono wrak SS "Minden"

  Brytyjscy poszukiwacze skarbów odnaleźli wrak frachtowca SS „Minden”, który w 1939 roku przewoził do Niemiec metale szlachetne, w tym złoto warte 100 mln. funtów.
 • Kto siedział w czasie Wojny Siedzącej?

  Kto siedział w czasie Wojny Siedzącej?

  Mimo że od zakończenia II wojny światowej minęło już siedemdziesiąt lat, Polacy wciąż nie mogą przebaczyć zdrady sojuszników, wspominając brak reakcji Francji i Wielkiej Brytanii we wrześniu 1939 roku. Oba państwa gwarantowały nienaruszalność granic Polski, zobowiązały się do interwencji zbrojnej, a gdy przyszło do konkretów nie podjęły zdecydowanych działań, ograniczając się do drobnej ofensywy lądowej i bombardowania III Rzeszy... ulotkami.
 • "Z jak Zośka". Cudem wrócili do domu

  "Z jak Zośka". Cudem wrócili do domu

  Na wojnach mają miejsce sceny, które można poczytać za cud. Jeden z takich cudów przeżyli polscy lotnicy wracający z bombardowania Bremy w 1942 roku.
 • Augustyn. Zapomniany bohater spod Horodyszcza

  Augustyn. Zapomniany bohater spod Horodyszcza

  Marynarz Augustyn znany jest jedynie ze wspomnień swego dowódcy. Jak o wielu innych zwykłych żołnierzach, tak i o nim historia praktycznie zapomniała. Choć Rambo mógłby się od niego uczyć.
 • "Akcja Wisła". Zapomniany dramat Łemków

  "Akcja Wisła". Zapomniany dramat Łemków

  W polskiej świadomości Łemko równa się Ukrainiec. Nie wszyscy wiedzą i rozumieją, że są to dwie zupełnie różne nacje. Łemkowie zapłacili wysoką cenę za utożsamianie ich ze wschodnim sąsiadem.

Filmy - Historia (30)

 • Erotyczne ekscesy władców

  Ochrzcił kraj i utrzymywał siedem nałożnic. Kochała syna, kazała więc mu podglądać własne orgie i przebierać się w damskie fatałaszki. Był papieżem i spłodził szesnaścioro dzieci. Co najmniej. Ci przedstawiciele rodów panujących walczyli o swobodę obyczajów na długo przed rewolucją seksualną. Więcej przeczytasz w artykule: „Seksualne ekscesy koronowanych głów. Ci władcy wyprzedzali epokę… przynajmniej w łóżku”
 • Kontrowersyjny idol sprzed wieków

  12 maja 1851 roku dotarł do Krakowa znaleziony trzy lata wcześniej w majątku Konstantego Zaborowskiego mierzący nieco ponad 2,5 metra wysokości kamienny posąg. Nadano mu nazwę Światowida ze Zbrucza. - Odkryciu posągu towarzyszy na wpół romantyczna historia. Przechodzący brzegiem pastuszkowie zauważyli wystający znad wody kapelusz - mówi archeolog, Anna Tyniec. - Z początku myśleli, że to topielec, jednak po chwili przekonali się, że jest to ogromny kamienny posąg - dodaje. Kontrowersje wokół idola nie cichną od momentu wyłowienia go z rzeki. Część badaczy uważa bowiem, że powstał on w IX bądź X wieku naszej ery. Pierwotnie miał być ustawiony na nieodległej od rzeki górze Bohod - odkryto na niej kamienny krąg z ośmioma ogniskami i miejscem na prostokątny obelisk.
 • "Enigma. Nieznana tajemnica" w TVP1

  "Polscy bohaterowie wojenni", odc. 2 - "Enigma. Nieznana tajemnica". Kulisy złamania kodu niemieckiej Enigmy. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w 1932 roku to zespół polskich kryptologów po raz pierwszy rozszyfrował tajną wiadomość. Ponadto ekipa wybitnych matematyków próbowała skonstruować własny egzemplarz maszyny. Dzięki ogromnemu wysiłkowi udało się poznać wiele pilnie strzeżonych tajemnic z okresu II wojny światowej. Kiedy kilku głównych deszyfrantów zostało aresztowanych przez hitlerowców, pod znakiem zapytania stanęło powodzenie desantu w Normandii. Odcinek powstał przy udziale m.in. profesora Marka Grajka i Jerzego Pallutha.
 • Łotwa: Wciąż żywa pamięć o sowieckich zbrodniach

  Od wielu miesięcy Łotysze żyją w strachu. Kiedy Rosjanie wkraczali w 2008 r. do Gruzji i w tym roku na Ukrainę, tłumaczyli to "ochroną interesów rosyjskojęzycznej mniejszości". Taka mniejszość żyje też na Łotwie, co rodzi obawy, że Kreml nabierze ochoty na kolejną interwencję. Tymczasem Łotysze aż za dobrze pamiętają, co działo się z ich krajem, kiedy "gościł" u nich potężny sąsiad ze wschodu... Agresywne poczynania Rosji wobec sąsiadów obudziły wspomnienia strasznych doświadczeń, które stały się udziałem łotewskiego narodu podczas II wojny światowej. Po rozpoczęciu okupacji Łotwy, Sowieci przystąpili do masowych deportacji ludności cywilnej. Pamiętnej nocy 14 czerwca 1941 r. do wagonów towarowych wepchnięto 15 tysięcy ludzi, w tym blisko 2,5 tysiąca dzieci. Ponad połowa osób z tego transportu nie przeżyła tej podróży. Wkrótce w Rydze powstało więzienie KGB, w którym dopuszczano się najstraszniejszych zbrodni. W celach przeznaczonych dla 4 osób stłaczano kilkudziesięciu więźniów, którym nie pozwalano nawet na chwilę zmrużyć oka. "Opornych" zamykano w betonowych klatkach, gdzie torturowano ich za pomocą uporczywych hałasów. W więzieniu znajdowało się też pomieszczenie, w którym dokonywano brutalnych egzekucji na wrogach Związku Radzieckiego. - Proszę Europę, by nie ulegała złudzeniu, że agresywne działania Rosji jej nie dotyczą, że to tylko problem sąsiadów Putina. Właśnie takie złudzenia doprowadziły do wybuchu pierwszej i drugiej wojny światowej - mówi Vaira Viķe-Freiberga, była prezydent Łotwy.