hipoteka odwrócona

Artykuły - Hipoteka odwrócona (61)

 • Polscy seniorzy oddają mieszkania za dożywotnie renty

  Polscy seniorzy oddają mieszkania za dożywotnie renty

  Seniorzy, którzy decydują się oddać mieszkanie za dożywotnią rentę, robią to przede wszystkim z powodów finansowych. Wielu z nich potrzebuje pieniędzy na bieżące wydatki związane np. ze zdrowiem.
 • Seniorze - idź do pracy, ale nie zarabiaj za dużo

  Seniorze - idź do pracy, ale nie zarabiaj za dużo

  Z danych OECD wynika, że wykorzystanie potencjału zawodowego seniorów pozostawia w Polsce wiele do życzenia. Nasz kraj zajmuje pod tym względem 30. miejsce spośród 35 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
 • Hipoteka odwrócona uratuje seniorów przed biedą?

  Hipoteka odwrócona uratuje seniorów przed biedą?

  W starzejących się społeczeństwach Europy problemem staje się zapewnienie seniorom życia na materialnym poziomie niewiele różniącym się od czasu ich aktywności zawodowej. Systemy emerytalne w wielu krajach (także w Polsce) nie są w stanie udźwignąć ciężaru utrzymania rosnącej liczby uprawnionych do świadczeń. Czy odwrócona hipoteka będzie lekarstwem na te bolączki?
 • UE: Emeryci zagrożeni ubóstwem i wykluczeniem społecznym. System nie pomaga

  UE: Emeryci zagrożeni ubóstwem i wykluczeniem społecznym. System nie pomaga

  Aż 18,2 proc. mieszkańców Unii Europejskiej powyżej 65. roku życia jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. I choć to o 1,9 mln mniej niż jeszcze dziesięć lat temu, trudno mówić o sukcesie polityki senioralnej. Różnice ekonomiczne pomiędzy poszczególnymi grupami wiekowymi są duże, a do tego pogłębiają się z wiekiem. Coraz trudniej uwierzyć, że obecny system opieki społecznej będzie skutecznym rozwiązaniem problemów starzejącej się Europy, zwracają uwagę eksperci z Funduszu Hipotecznego DOM.
 • Jak zwiększyć stopę zastąpienia w Polsce?

  Jak zwiększyć stopę zastąpienia w Polsce?

  Stopę zastąpienia można w skrócie opisać jako relację pierwszej emerytury do ostatniej pensji. Innymi słowy, to procentowa relacja świadczenia, które w danej chwili otrzymuje senior, do wartości jego wynagrodzenia - zanim przeszedł na emeryturę. Jaką stopę zastąpienia notujemy w Polsce? Dlaczego wskaźnik jest tak niski i będzie jeszcze maleć? Dlaczego hipoteka odwrócona może być lekiem na niewydolność polskiego systemu emerytalnego?
 • Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

  Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

  Kancelaria Prezydenta RP, Ministerstwo Rozwoju, Narodowy Bank Polski, Związek Banków Polskich, Komisja Nadzoru Finansowego, UOKiK, Rada Polityki Pieniężnej, Rzecznik Praw Obywatelskich, związki emerytów i rencistów oraz najważniejsze kluby parlamentarne i poselskie - ponad 40 instytucji otrzymało w listopadzie ubiegłego roku postulaty Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Funduszu Hipotecznego DOM o przyspieszenie prac nad ustawą o rencie dożywotniej. Odzewu nie ma.
 • Co rynek nieruchomości może zaproponować emerytom

  Co rynek nieruchomości może zaproponować emerytom

  Emeryci w ciągu kilkunastu lat staną się jedną z najważniejszych grup klientów na rynku nieruchomości. Stanie się tak ze względu na niekorzystne tendencje demograficzne, spadek liczby Polaków oraz kurczenie się grupy osób młodych. Z tego powodu deweloperzy, którzy chcą odnieść sukces, powinni realizować inwestycje atrakcyjne dla najstarszej grupy wiekowej. Co może zaoferować rynek nieruchomości dla seniorów?
 • Emeryci rzuceni na żer oszustom. Brak ustaw chroniących seniorów

  Emeryci rzuceni na żer oszustom. Brak ustaw chroniących seniorów

  Projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, przygotowywany przez kilkadziesiąt miesięcy, właśnie wylądował w koszu. Nie działa też ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym.
 • Dzisiejsi trzydziestolatkowie w przyszłości będą smutnymi dziadkami

  Młodzi ludzie, którzy składali życzenia swoim dziadkom, w większości nie myślą jeszcze o przyszłości, kiedy sami będą mieli wnuki. Zaledwie 3 proc. Polaków oszczędza na emeryturę, mimo że powszechnie wiadomo, że w przyszłości świadczenia te będą stanowiły tylko około jedną trzecią pensji. To sprawi, że będą smutnymi babciami i dziadkami, którzy nierzadko będą zmuszeni oddawać swoje mieszkania w zamian za tzw. rentę hipoteczną. Expander podpowiada co zrobić, aby tego uniknąć.
 • Odwrócona hipoteka, czyli lepsze życie emeryta?

  Odwrócona hipoteka, czyli lepsze życie emeryta?

  Nawet jeśli odwrócony kredyt hipoteczny jest korzystny dla klienta, banki na razie nie są zainteresowane wprowadzeniem produktu do swoich ofert. Przyczyn jest wiele.

Filmy - Hipoteka odwrócona (6)

 • W ofercie banków pojawią się odwrócone kredyty hipoteczne

  Odwrócona hipoteka w tej chwili na polskim rynku nie funkcjonuje z tego względu, że był szereg barier prawnych, które musieliśmy wyeliminować, żeby banki mogły ją zaoferować – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Agnieszka Wachnicka, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów.
 • Nowy minister finansów chce uregulować hipotekę odwróconą

  Na rynku jest około siedmiu podmiotów zajmujących się tzw. odwróconymi hipotekami, a właściwie produktami, które są do tego podobne. Oferują przede wszystkim umowy przewłaszczenia własności z zabezpieczeniem dla sprzedającego. Występują one pod postacią np. dożywotnej służebności mieszkania, czyli możliwości przebywania w nim do końca życia – wyjaśnia agencji informacyjnej Newseria Biznes dr Tomasz Gaweł, radca prawny, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
 • Rząd dziś ma przyjąć założenia ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym

  Uregulowanie zasad przenoszenia prawa własności mieszkania lub domu w ramach odwróconego kredytu oraz renty dożywotniej – przewidują propozycje zmian, którymi ma się dziś zająć rząd. - Nowe regulacje, do których przygotowano założenia, będą obejmowały dwa produkty: o charakterze kredytowym, czyli kredyt odwrócony, oraz o charakterze sprzedażowym, czyli rentę dożywotnią – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Małgorzata Chruściak, adwokat z CMS Cameron McKenna.
 • Hipoteka odwrócona bez ograniczeń wiekowych?

  Jest szansa, że wkrótce skończy się „wolna amerykanka” i chaos w umowach zawieranych przez osoby fizyczne w zakresie dysponowania swoimi mieszkaniami w zamian za dożywotnie wsparcie finansowe. Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Przewiduje on jasne zasady odstąpienia od takiej umowy, obowiązek informowania o wszystkich najważniejszych kwestiach z nią związanych, zagwarantowanie prawa do przedterminowej spłaty kredytu oraz ograniczenie możliwości wypowiedzenia umowy przez instytucję kredytującą do ściśle określonych przypadków. Komentuje mecenas Mateusz Bartkiewicz z Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy.