hiperinflacja w 1923 r.

Artykuły - Hiperinflacja w 1923 r. (5)

 • Wenezuela nadal błądzi - miesiąc pracy za pół petro

  Wenezuela nadal błądzi - miesiąc pracy za pół petro

  Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił gospodarczą rewolucję. Dewaluacja lokalnej waluty przekroczyła 95 proc., wynagrodzenia minimalne wzrosły 30-krotnie, a wartość boliwara będzie od tej pory uzależniona od kondycji kryptowaluty petro. Czy te zmiany w jakikolwiek sposób pomogą ustabilizować sytuację w tym kraju? - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Wenezuela bankrutuje

  Wenezuela bankrutuje

  Notowania obligacji Wenezueli na światowych giełdach ostatnio załamały się. Agencja Bloomberg donosi, że cena obligacji dwuletnich spadła do 63 centów ( o 16 centów niżej). Rentowność obligacji (która rośnie, gdy cena spada) wrosła w ciągu jednego dnia z poziomu 62 procent do 188 procent. Hiperinflacja szaleje, wielkim problemem stało się wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Jednorazowo wydają one do 10 000 boliwarów, tj. równowartość 3 dolarów.
 • Rekordy w dziedzinie pieniądza należące do... Józefa Piłsudskiego

  Rekordy w dziedzinie pieniądza należące do... Józefa Piłsudskiego

  Najwyższy nominał w historii naszej waluty, monety starsze niż złotówki, najnowocześniejszy banknot kolekcjonerski świata. Wszystkie je łączy postać marszałka Józefa Piłsudskiego.
 • ​Kryzys polityczny i hiperinflacja w Polsce w 1923 roku

  Bezczynność rządu Wincentego Witosa i brak stabilnego poparcia politycznego doprowadziły do hiperinflacji i załamania się życia gospodarczego w II Rzeczpospolitej.
 • Kryzys finansów w II Rzeczpospolitej. ​Hiperinflacja w 1923 roku

  W 1923 r. dotychczasowa umiarkowana inflacja w Polsce przerodziła się w hiperinflację. Symptomem poprzedzającym to zjawisko był przede wszystkim znaczny wzrost ilości pieniędzy papierowych pozostających w obiegu.