himalaizm

Artykuły - Himalaizm (46)

 • Julian Godlewski. Filantrop polskiego himalaizmu

  Julian Godlewski. Filantrop polskiego himalaizmu

  Dotacje państwowe, prace wysokościowe, handel czy przemyt - środki na wysokogórskie wyprawy w Polsce Ludowej pochodziły z przeróżnych źródeł. Również od prywatnych darczyńców. Takich jak Julian Godlewski, wielki, choć nieco zapomniany, filantrop polskiego himalaizmu.
 • Polscy himalaiści nie wyruszą zimą 2020 na K2, koronawirus pokrzyżował plany

  Polscy himalaiści nie wyruszą zimą 2020 na K2, koronawirus pokrzyżował plany

  Zimą 2020 roku nie wyruszy polska wyprawa na K2 (8611 m), jedyny niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik - poinformowano na stronie Polski Himalaizm Zimowy. Plany pokrzyżował koronawirus.
 • Himalaizm. Denis Urubko kończy karierę

  Himalaizm. Denis Urubko kończy karierę

  Polsko-rosyjski himalaista Denis Urubko kończy karierę w wysokich górach; jest to poważna decyzja - powiedziała w środę Jelena Łaletina z portalu Russianclimb.com. Jak przypomniała, Urubko mówił o tym przed wyjazdem na wyprawę na Broad Peak.
 • 35 lat temu Polacy jako pierwsi w historii stanęli zimą na Czo Oju

  35 lat temu Polacy jako pierwsi w historii stanęli zimą na Czo Oju

  ​35 lat temu, 12 lutego 1985 roku, zakopiańczycy Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Czo Oju (8201 m). Polacy poprowadzili nową drogę. Trzy dni później na szczycie stanęli Jerzy Kukuczka i Zygmunt Andrzej Heinrich.
 • Magdalena Gorzkowska zamieniła lekkoatletykę na himalaizm

  Magdalena Gorzkowska zamieniła lekkoatletykę na himalaizm

  Jeszcze niedawno można było ją spotkać na bieżni. Ścigała się w sztafecie z Justyną Święty-Ersetic, zdobywała medale na juniorskich mistrzostw świata, ale jej serce zamieszkało w górach. - Ciągle szukam mojego szczytu możliwości - mówi Magdalena Gorzkowska, która jako najmłodsza Polka zdobyła Mount Everest.
 • Aleister Crowley. “Mistrz Bestia” wśród pionierów himalaizmu

  Aleister Crowley. “Mistrz Bestia” wśród pionierów himalaizmu

  Pierwsze próby okiełznania dziewiczych ośmiotysięczników sięgają początków XX stulecia. Wśród najważniejszych postaci epoki pionierów nie brakuje legend alpinizmu, cenionych podróżników i odkrywców, osób znanych nie tylko ze względu na ich wspinaczkowe dokonania. W tym gronie znalazł się również… kontrowersyjny mistyk i okultysta Aleister Crowley.
 • Himalaizm. Nirmal Purja w ciągu siedmiu miesięcy zdobył wszystkie ośmiotysięczniki

  Himalaizm. Nirmal Purja w ciągu siedmiu miesięcy zdobył wszystkie ośmiotysięczniki

  To naprawdę możliwe? Nepalski himalaista Nirmal Purja ogłosił we wtorek, że dokonał historycznego rekordu i w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Ostatni rekord należał do legendy światowego himalaizmu, polskiego wspinacza Jerzego Kukuczki.
 • Mija 30 lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Mija 30 lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  W czwartek minie 30 lat od śmierci jednego z najsłynniejszych himalaistów globu Jerzego Kukuczki. 24 października 1989 r. odpadł od skały podczas wspinaczki południową ścianą Lhotse. W Nepalu do bazy pod ten szczyt idzie jego żona Cecylia. - To dla mnie pożegnanie z Jurkiem - powiedziała.
 • Wanda Rutkiewicz 41 lat temu weszła na Mount Everest

  Wanda Rutkiewicz 41 lat temu weszła na Mount Everest

  "Piękny sukces polskiego alpinizmu" – grzmiały gazety 41 lat temu. Dokładnie 16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. Na najwyższym szczycie świata stanęła jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka.
 • Jelcz: Jeżdżący pomnik złotej ery polskiego himalaizmu

  Jelcz: Jeżdżący pomnik złotej ery polskiego himalaizmu

  Maciej Pietrowicz organizuje wyprawę jelczem w Himalaje. Wszystko po to, żeby przypomnieć o dokonaniach złotej ery polskiego himalaizmu i warunkach, w jakich nasi “lodowi wojownicy” podróżowali w najwyższe góry świata.

Filmy - Himalaizm (5)

 • Hiszpan udostępnił niecodzienny film w sieci. Tak zachęca do pozostania w domu. Wideo

  Trener narciarstwa Phillip Klein pokazał, że emocji można dostarczyć sobie także w domu. Hiszpan na 10 metrach kwadratowych pokoju stworzył zabawny i wyróżniający się w ostatnim czasie film, który został doceniony przez fanów sportu.
 • Była miss Finlandii wspina się razem z Denisem Urubką. Wideo

  Denis Urubko chce zdobyć Broad Peak. Jeżeli mu się uda, to będzie pierwszym człowiekiem, który dokona tego zimą. Towarzyszy mu piękna 30-latka.
 • Anna Czerwińska: Nie spotkałam na swojej drodze mężczyzny, który by był wspanialszy niż K2

  "Nie jeżdżę w góry dla pieniędzy, bo tam się tylko pieniądze wydaje, a nie zarabia - przynajmniej ja nie umiem. Mimo tylu lat, wypadków, jakichś niemiłych zdarzeń ta moja miłość do gór cały czas trwa" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM alpinistka, himalaistka Anna Czerwińska. Na pytanie Marcina Zaborskiego, czy można pokochać góry bardziej niż człowieka, odpowiada z uśmiechem: "Nie spotkałam na swojej drodze życia mężczyzny, który by był wspanialszy niż K2". Dopytywana, co takiego ma w sobie "góra gór", że tak bardzo pociąga wspinaczy, Czerwińska wyjaśnia: "Ona jest po prostu przepiękna. Każda góra ma swój urok, ale K2 jest takim monolitycznym, olbrzymim urwiskiem. Po prostu powala. Jeżeli człowiek raz spojrzy na tę górę, nie zapomni jej".
 • Pierwsza muzułmanka na "dachu świata"!

  22-letnia Samina Baig jest pierwszą Pakistanką i najmłodszą w historii muzułmanką, która podjęła próbę zdobycia najwyższej góry świata, Mount Everestu – i wyszła z niej zwycięsko. Wyprawie Saminy przyświecał szczytny cel: propagowanie idei równości płci w muzułmańskim społeczeństwie. Baig wspina się od 2009 r. W ataku na Mount Everest towarzyszyły jej pochodzące z Indii bliźniaczki, Tashi i Nancy Malik. Cała ekspedycja trwała 48 dni, podczas których himalaistki zmagały się z trudnymi warunkami. Wierzchołek zdobyły 19 maja – dokładnie w 60. rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest, którego dokonali Edmund Hillary i Szerpa Tenzing. Na szczycie młode kobiety zatknęły obok siebie flagi Pakistanu i Indii, apelując w ten sposób o zakończenie wieloletniego konfliktu między tymi dwoma krajami, którego powodem jest sporny region Kaszmiru. „Kiedy stałam tam, na górze, mając cały świat u swoich stóp, myślałam o milionach kobiet, które nie mogą spełniać swoich marzeń tylko dlatego, że urodziły się kobietami w konserwatywnym, patriarchalnym społeczeństwie” – powiedziała dziennikarzom Samina.