himalaiści

Artykuły - Himalaiści (23)

 • K2 zimą w lepszym stylu? Sponsorów to może nie przekonać

  K2 zimą w lepszym stylu? Sponsorów to może nie przekonać

  - Ktoś w tej dyskusji, która toczy się od soboty słusznie powiedział, że oczywiście można poprawiać styl, natomiast cel eksploracyjny został zrealizowany. Tłumaczenie, co to znaczy wejść na tlenie, bez tlenu, co to znaczy, że zespół poręczuje na tlenie, a ktoś wchodzi bez... Z punktu widzenia opinii publicznej to są jakieś detale, które mogą zostać odebrane tylko na zasadzie czepiania się. W mojej ocenie opieranie się na takich szczegółach sportowych w kontekście sponsoringu raczej nie miałoby sensu - o sukcesie Nepalczyków, finansowaniu wypraw w góry wysokie, nowych himalajskich wyzwaniach i tym, dlaczego debata o stylu nie przekona mas rozmawiamy z Michałem Leksińskim, rzecznikiem i project managerem Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 17/18.
 • Nanga Parbat: Jak ratowano Tomka Mackiewicza i Elisabeth Revol?

  Nanga Parbat: Jak ratowano Tomka Mackiewicza i Elisabeth Revol?

  W 2018 roku Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol stanęli na wymarzonym szczycie Nanga Parbat. Mieli to zrobić po swojemu i bez żadnego rozgłosu. Jednak w drodze powrotnej Czapkinsa dopadła choroba wysokościowa. O tragedii na szczycie i szczegółach akcji ratunkowej Francuzka opowiada w książce "Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat".
 • Rozwiązano wielką tajemnicę himalaistów

  Rozwiązano wielką tajemnicę himalaistów

  Ciało ludzkie bardzo szybko dostosuje się do dużych wysokości. Zmiany te mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy, także podczas przebywania na niskich wysokościach.
 • Inauguracja roku na katowickiej AWF w rocznicę śmierci patrona Jerzego Kukuczki

  W 25. rocznicę śmierci swojego patrona - Jerzego Kukuczki - zainaugurowała nowy rok akademicki katowicka Akademia Wychowania Fizycznego.
 • Nepal: Zginęli Polacy. Trwa akcja ratunkowa

  Nepal: Zginęli Polacy. Trwa akcja ratunkowa

  Na razie tylko 38 spośród 168 turystów udało się zapewnić bezpieczne zejście z okolic szczytu Annapurna.
 • Polacy wracają w Himalaje

  Polacy wracają w Himalaje

  Polacy wracają w Himalaje. Cel: niezdobyty zimą ośmiotysięcznik Nanga Parbat w Pakistanie, uważany za jeden z najtrudniejszych szczytów. Dziś uczestnicy wyprawy "Nanga Dream" odlatują z Manchesteru do stolicy Pakistanu, Islamabadu
 • Wyprawa na Broad Peak - uzupełniony raport komisji trafił do władz PZA

  Wyprawa na Broad Peak - uzupełniony raport komisji trafił do władz PZA

  Polski Związek Alpinizmu otrzymał dziś raport komisji, która analizowała przebieg tragicznej wyprawy zimowej na Broad Peak - poinformował prezes Janusz Onyszkiewicz. Został on uzupełniony po powrocie z Pakistanu ekspedycji Jacka Berbeki.
 • Jacek Berbeka i Jacek Jawień wrócili do Polski

  Jacek Berbeka i Jacek Jawień dokładnie w tydzień po pochowaniu Tomasza Kowalskiego pod szczytem Broad Peaku wrócili do Polski. - Najtrudniejsze było opuszczenie Tomka w miejscu, w którym go znaleźliśmy - przyznał Jawień w rozmowie z reporterem radia RMF FM Maciejem Pałahickim.
 • "Śmierć Artura Hajzera to wielka strata dla polskiego himalaizmu"

  "Śmierć Artura Hajzera to wielka strata dla polskiego himalaizmu"

  To wielka strata dla polskiego himalaizmu. Tak komentuje śmierć Artura Hajzera, jego przyjaciel himalaista Walenty Fiut. Hajzer wraz z Marcinem Kaczkanem zdobywali szczyt Gaszerbrum I w górach Karakorum. Podczas odwrotu, po nieudanym ataku szczytowym odpadł od ściany i runął w przepaść.
 • Kłopoty polskiej wyprawy na Gaszerbrum

  Kłopoty polskiej wyprawy na Gaszerbrum

  Kierownik niemieckiej wyprawy, który koordynował akcję poszukiwawczą, rozmawiał z Marcinem Kaczkanem, gdy Rosjanie dotarli do niego dzisiaj rano. Marcin przekazał mu, że Artur Hajzer nie żyje - powiedział w rozmowie z RMF FM Janusz Majer, himalaista i przyjaciel Hajzera. Obaj Polacy dwa dni temu wyszli do ataku szczytowego na Gaszerbrum I w Karakorum. Musieli jednak zawrócić z powodu silnego wiatru. Naprzeciw naszym wspinaczom wyszła wyprawa z Rosji.

Filmy - Himalaiści (4)

 • Pierwsza polska wyprawa w Himalaje

  Pierwsza polska wyprawa w Himalaje wyruszyła wiosną 1939 roku z Dworca Głównego w Warszawie. Pociągiem przez Austrię i Włochy, statkiem do Indii, potem znów koleją i wreszcie pieszo z karawaną kulisów do stóp świętej góry Hindusów dotarli Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Adam Karpiński i Janusz Klarner. 2 lipca na niezdobytym dotąd szczycie Nanda Devi Wschodniej (7434 m. n.p.m.) stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner. Było to największe osiągnięcie polskich wspinaczy i jedno z najtrudniejszych wejść - na tamte czasy - w historii wypraw wysokogórskich. Zdjęcia pochodzą z archiwum prywatnego Magdaleny Bujak-Lenczowskiej
 • "Zabójcza góra". To miejsce budzi grozę

  Nanga Parbat – himalajski ośmiotysięcznik znajdujący się na terytorium Pakistanu – cieszy się złą sławą. Przez lata nazywany był „zabójczą górą”, a to ze względu na liczbę wspinaczy, którzy przypłacili życiem próbę jego zdobycia. Dziś jednak nikt nie wypowiada głośno tej nazwy. Przywodzi ona na myśl złe wspomnienia. Rok temu w obozie pod Nanga Parbat islamscy ekstremiści zamordowali 10 himalaistów i ich przewodnika. W nocy z 22 na 23 czerwca 2013 roku grupa uzbrojonych terrorystów, przebranych w wojskowe mundury, zabiła 11 osób. Wszyscy zginęli od kul. Wśród ofiar było trzech Ukraińców, dwóch Słowaków, dwóch Chińczyków, Amerykanin, Litwin, Pakistańczyk i Nepalczyk... Od tego czasu ruch turystyczny w regionie praktycznie zamarł, chociaż północny Pakistan to raj dla wspinaczy i amatorów górskich wędrówek. Główne szlaki opustoszały, a przewodnicy, hotelarze i handlarze liczą straty. Turystom trudno się jednak dziwić - zabójców himalaistów do dziś nie dosięgła sprawiedliwość, a w Pakistanie robi się coraz bardziej niespokojnie.
 • Cichy: To nie sukces. Z czterech dwóch nie wraca? Jest wejście, ale bez sukcesu

  Ta tragedia to moment refleksji. Czeka nas dyskusja o himalaizmie zimowym i o tym czy było warto- mówi o wyprawie na Broad Peak himalaista Leszek Cichy odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. O tej wyprawie trudno powiedzieć że zakończyła się sukcesem. Jeśli z czterech, dwóch nie wraca to nie jest to sukces. Jest wejście, ale bez sukcesu- dodaje.
 • Himalaizm zbyt popularny

  Alpinistka Aleksandra Dzik uważa, że coraz mniej ludzi decyduje się na himalaizm sportowy, na himalaizm przez duże "h", a coraz więcej wybiera "drogę na skróty". Niestety, jak wskazuje jej doświadczenie, nie zawsze kończy się to szczęśliwie.