Henryk Kowalczyk

Synonimy:
Kowalczyk Henryk,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Henryk Kowalczyk (54)

Filmy - Henryk Kowalczyk (7)

 • Kowalczyk: Chcę się zastosować do wyroków Trybunału Sprawiedliwości ws. Puszczy Białowieskiej

  „Chcę się zastosować do wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE” – mówił nowy minister środowiska Henryk Kowalczyk w Porannej rozmowie w RMF FM, pytany o przyszłość Puszczy Białowieskiej. „W wyroku było o zawieszeniu, czyli zaprzestajemy wycinki do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia i chcemy się do tego dostosować i się praktycznie dostosowaliśmy. Przekonujemy Komisję Europejską i Trybunał, że się dostosowaliśmy” – dodał. Przyznał także, że będą zmiany w prawie łowieckim. „W nowym prawie łowieckim - zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - będzie możliwość, że jak pan ma swoje pole, to może pan wnieść oświadczenie, że sobie pan nie życzy polowania na swoim terenie” – mówił minister Kowalczyk. Zaznaczył także, że odległość od miejsc polowań do domów ma zostać zwiększona. „W tej chwili jest 100 metrów. Organizacje ekologiczne mówią o 500 metrach, ale to jest niemożliwe, bo byśmy w ogóle wykluczyli polowania” – mówił gość Roberta Mazurka.
 • Henryk Kowalczyk o Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego: To nie chodzi o stworzenie policji ekologicznej

  „To nie chodzi o stworzenie policji ekologicznej ani wyposażenie w broń. Faktycznie jest tak, że uprawnienia do kontroli środowiska powinny być większe niż teraz, dlatego że truciciele w tej chwili są czasami bezkarni” - powiedział w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Henryk Kowalczyk. Nowy minister środowiska wyjaśnił, że chodzi o to, aby zatrudnieni w Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego mogli wchodzić na wyznaczony teren na przykład po to, aby sprawdzić, czy ktoś „nie zrzuca ścieków”. W Porannej rozmowie w RMF FM Robert Mazurek swojego gościa pytał także o zwolnienie Konrada Tomaszewskiego - szefa Lasów Państwowych. „Nie będę szczegółowo motywował zwolnienia. Zmieniają się okoliczności, środek ciężkości też się przesuwa” - powiedział Henryk Kowalczyk i dodał: „Do tych ważnych funkcji mam prawo wybierać osoby, które będę darzył zaufaniem. Współpraca z Komisją Europejską wymaga nowego otwarcia”.
 • Henryk Kowalczyk: Zmierzamy ku obniżce wieku emerytalnego

  "Decyzja o stawkach podatku od handlu zapadnie w ten lub następny czwartek na Komitecie Stałym Rady Ministrów. Chciałbym opcję progresywną, ale doceniam obawy ministra finansów, że Komisja Europejska może mieć zastrzeżenia i stąd wersja liniowa, która jest bezpieczniejsza" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Obniżenie wieku emerytalnego? "Najpierw prace legislacyjne, a później trzeba dać kilka miesięcy ZUS-owi na wdrożenie nowego systemu. To nie jest tak, że pstryk palcem i tam już zrobią nowy system informatyczny. 2017 rok to może być ten rok, kiedy będzie wprowadzane obniżenie wieku emerytalnego" - mówi gość RMF FM. Dodaje, że 60 i 65 lat to była deklaracja wyborcza PiS i do takiej wersji rząd zmierza. Pytany o wliczanie stażu pracy, Kowalczyk odpowiada, że to nie jest sprawiedliwe kryterium.
 • Henryk Kowalczyk o ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej

  Jeśli będą poważne poszlaki, że może być zamiana ciał i rodzina będzie sobie tego życzyła, to nie należy wykluczać ekshumacji - mówił Henryk Kowalczyk.