Henryk Kowalczyk

Synonimy:
Kowalczyk Henryk,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Henryk Kowalczyk (54)

Filmy - Henryk Kowalczyk (8)

 • Kowalczyk o „Piątce dla zwierząt”: Trudne było dla mnie do przyjęcia ograniczenie uboju rytualnego

  „Moja przyszłość zależy od władz Prawa i Sprawiedliwości. Ja się nigdzie nie wybieram, dopóki jestem w Sejmie, będę lojalnie współpracował z PiS” – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM były minister środowiska i poseł PiS zawieszony w prawach członka Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że nie uważa, żeby cały projekt „Piątka dla zwierząt” – przeciwko któremu głosował – był zły. „W moim przekonaniu jedynym zapisem, który dla mnie był zapisem trudnym do przyjęcia był zapis o ograniczeniu uboju rytualnego” – mówił. Przypomniał także, że prezydent nie musi wetować całej ustawy z powodu jednego zapisu, ale może skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż w przeszłości przepis o uboju rytualnym był już kwestionowany przez TK. Rozmówca Roberta Mazurka dodał także, że nie ma nic przeciwko zakazowi hodowli zwierząt na futra. „Jeśli (w ustawie) zostanie zakaz hodowli zwierząt futerkowych, to ja taką ustawę popieram” – mówił Kowalczyk. Kowalczyk był także pytany o sprawę kryzysu w Zjednoczonej Prawicy. Ja bym oczekiwał powtórnego porozumienia (PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski - przyp. red.), tak jak udało nam się to przez ostatnie 5 lat - powiedział były minister. Przede wszystkim nie chodzi o to, co my będziemy robili, tylko chodzi o to, żeby rządy Zjednoczonej Prawicy mogły dalej realizować swoją misję, bo to jest potrzebne Polsce - mówił. Robert Mazurek zwrócił uwagę, że Konfederacja zachęca polityków, którzy sprzeciwili się "Piątce dla zwierząt", by przeszli do ich formacji. Obserwuję Konfederację, obserwuję Prawo i Sprawiedliwość, i naprawdę PiS nie ma żadnej tutaj konkurencji - powiedział Kowalczyk.
 • Kowalczyk: Chcę się zastosować do wyroków Trybunału Sprawiedliwości ws. Puszczy Białowieskiej

  „Chcę się zastosować do wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE” – mówił nowy minister środowiska Henryk Kowalczyk w Porannej rozmowie w RMF FM, pytany o przyszłość Puszczy Białowieskiej. „W wyroku było o zawieszeniu, czyli zaprzestajemy wycinki do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia i chcemy się do tego dostosować i się praktycznie dostosowaliśmy. Przekonujemy Komisję Europejską i Trybunał, że się dostosowaliśmy” – dodał. Przyznał także, że będą zmiany w prawie łowieckim. „W nowym prawie łowieckim - zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - będzie możliwość, że jak pan ma swoje pole, to może pan wnieść oświadczenie, że sobie pan nie życzy polowania na swoim terenie” – mówił minister Kowalczyk. Zaznaczył także, że odległość od miejsc polowań do domów ma zostać zwiększona. „W tej chwili jest 100 metrów. Organizacje ekologiczne mówią o 500 metrach, ale to jest niemożliwe, bo byśmy w ogóle wykluczyli polowania” – mówił gość Roberta Mazurka.
 • Henryk Kowalczyk o Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego: To nie chodzi o stworzenie policji ekologicznej

  „To nie chodzi o stworzenie policji ekologicznej ani wyposażenie w broń. Faktycznie jest tak, że uprawnienia do kontroli środowiska powinny być większe niż teraz, dlatego że truciciele w tej chwili są czasami bezkarni” - powiedział w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Henryk Kowalczyk. Nowy minister środowiska wyjaśnił, że chodzi o to, aby zatrudnieni w Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego mogli wchodzić na wyznaczony teren na przykład po to, aby sprawdzić, czy ktoś „nie zrzuca ścieków”. W Porannej rozmowie w RMF FM Robert Mazurek swojego gościa pytał także o zwolnienie Konrada Tomaszewskiego - szefa Lasów Państwowych. „Nie będę szczegółowo motywował zwolnienia. Zmieniają się okoliczności, środek ciężkości też się przesuwa” - powiedział Henryk Kowalczyk i dodał: „Do tych ważnych funkcji mam prawo wybierać osoby, które będę darzył zaufaniem. Współpraca z Komisją Europejską wymaga nowego otwarcia”.
 • Henryk Kowalczyk: Zmierzamy ku obniżce wieku emerytalnego

  "Decyzja o stawkach podatku od handlu zapadnie w ten lub następny czwartek na Komitecie Stałym Rady Ministrów. Chciałbym opcję progresywną, ale doceniam obawy ministra finansów, że Komisja Europejska może mieć zastrzeżenia i stąd wersja liniowa, która jest bezpieczniejsza" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Obniżenie wieku emerytalnego? "Najpierw prace legislacyjne, a później trzeba dać kilka miesięcy ZUS-owi na wdrożenie nowego systemu. To nie jest tak, że pstryk palcem i tam już zrobią nowy system informatyczny. 2017 rok to może być ten rok, kiedy będzie wprowadzane obniżenie wieku emerytalnego" - mówi gość RMF FM. Dodaje, że 60 i 65 lat to była deklaracja wyborcza PiS i do takiej wersji rząd zmierza. Pytany o wliczanie stażu pracy, Kowalczyk odpowiada, że to nie jest sprawiedliwe kryterium.