hałda

Synonimy:
Hałdy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Hałda (8)

 • Raport NIK: Hałdy pogórniczych odpadów nadal nierozwiązanym problemem

  Raport NIK: Hałdy pogórniczych odpadów nadal nierozwiązanym problemem

  Liczba hałd i innych obiektów, gdzie składowane są odpady wydobywcze, sukcesywnie maleje, jednak skala zjawiska nadal jest znaczna, a pogórnicze hałdy i zwałowiska pozostają nierozwiązanym problemem - ocenia Najwyższa Izba Kontroli (NIK), która doliczyła się w Polsce ponad 150 takich miejsc.
 • Narodowe Centrum Badań Jądrowych "Świerk": Odpady z kopalni groźniejsze niż z elektrowni jądrowych

  Narodowe Centrum Badań Jądrowych "Świerk": Odpady z kopalni groźniejsze niż z elektrowni jądrowych

  - Odpady nuklearne są mniej niebezpieczne niż te z elektrowni węglowych i jest ich zdecydowanie mniej - zapewnia prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Co więcej, trwają prace nad ponownym ich wykorzystaniem w reaktorach jądrowych IV generacji. Jeśli badania zakończą się sukcesem, paliwa ma wystarczyć na tysiące lat.
 • Hałdy rosną, ceny węgla ani drgną

  Hałdy rosną, ceny węgla ani drgną

  Górnictwo dobrze poradziło sobie z ubiegłorocznym kryzysem; spółki węglowe opracowały i wdrożyły programy, które pomogły zmniejszyć koszty, utrzymać płynność finansową oraz miejsca pracy - ocenia Ministerstwo Gospodarki, które nadzoruje górnicze firmy.
 • Upadłość nie zawsze oznacza klęskę

  Upadłość nie zawsze oznacza klęskę

  Upadłość kojarzy się jak najgorzej. Ale życie napisało w Chorzowie Batorym zupełnie inny scenariusz. Okazało się, że decyzję o upadłości huty - żywicielki można obrócić w sukces dzielnicy i jej mieszkańców.
 • Ląduj na hałdzie

  Ląduj na hałdzie

  Księżycowy krajobraz hałd przy kopalni Silesia koło Czechowic-Dziedzic na Podbeskidziu w ciągu kilkunastu miesięcy przeobraził się w nowoczesne lotnisko z betonowym pasem startowym, hangarami i halami produkcyjno-usługowymi.
 • Andrzej Rusko, szeryf i czyściciel

  Andrzej Rusko, kurator PZPN: sprawny menedżer, rzutki biznesmen. Działacz z sukcesami. I z konfliktem interesów.
 • Zaczyna brakować węgla

  Zaczyna brakować węgla

  Brakuje węgla! Z jeden strony widać hałdy węgla, które zalegają obok kopalni, a z drugiej - gigantyczne kolejki samochodów czekających na załadunek.
 • Azbest i fosfor - ekologiczne bomby

  Pół tysiąca złotych plus VAT - to koszty składowania tony odpadów zawierających azbest. Są jednak tacy, którzy próbują utylizować rakotwórcze odpady za darmo. Nie jest to oczywiście zgodne z prawem. Tymczasem o to, czy gigantyczna hałda fosfogipsów w rejonie Gdańska powoduje wzrost zachorowań na raka i wypadanie zębów u dzieci, naukowcy, ekolodzy i lekarze spierają się od lat z dyrekcją gdańskich zakładów fosforowych, które składują tam odpady.