gwiazdy

Artykuły - Gwiazdy (742)

 • Tragiczne życiorysy gwiazd, które przedawkowały

  Tragiczne życiorysy gwiazd, które przedawkowały

  Kilka dni temu media na całym świecie obiegła bardzo smutna wiadomość. Była gwiazda Disney Channel - 25-letnia Demi Lovato - wróciła do nałogu i przedawkowała narkotyki (prawdopodobnie heroinę). Piosenkarka przeżyła, jednak nie wszyscy uzależnieni mieli tyle szczęścia.
 • Pierwsza obserwacja gwiazdy pochłaniającej planetę

  Pierwsza obserwacja gwiazdy pochłaniającej planetę

  Po raz pierwszy w historii naukowcy zaobserwowali gwiazdę pożerającą własną planetę.
 • Ogólna teoria względności Einsteina potwierdzona

  Ogólna teoria względności Einsteina potwierdzona

  ​Astronomowie użyli instrumentu MUSE na Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble’a do wykonania najbardziej precyzyjnego testu ogólnej teorii względności Einsteina poza Drogą Mleczną. Pobliska galaktyka ESO 325-G004 działa jako silna soczewka grawitacyjna, zaburzając światło od odległej galaktyki znajdującej się poza nią i wytwarza pierścień Einsteina wokół swojego centrum. Porównując masę ESO 325-G004 z objętością przestrzeni wokół niej, astronomowie sprawdzili, iż grawitacja w tych astronomicznych skalach długości zachowuje się zgodnie z przewidywaniami teorii względności. Wyklucza to niektóre alternatywne teorie grawitacji.
 • Kosmici są w stanie przechwycić energię gwiazd

  Kosmici są w stanie przechwycić energię gwiazd

  Nasz wszechświat rozszerza się w coraz większym tempie dzięki ciemnej energii. Ostatecznie wszystko będzie tak bardzo rozproszone, że formowanie nowych gwiazd nie będzie możliwe. Wtedy nastąpi koniec.
 • Dwie gwiazdy Alfa Centauri są przyjazne dla życia

  Dwie gwiazdy Alfa Centauri są przyjazne dla życia

  Astronomowie stwierdzili, że niektóre z gwiazd najbliższych Ziemi mogą być lepszymi miejscami do życia, niż nam się wydawało.
 • Za dużo masywnych gwiazd w bliskich i dalekich galaktykach gwiazdotwórczych

  Za dużo masywnych gwiazd w bliskich i dalekich galaktykach gwiazdotwórczych

  Astronomowie korzystający z teleskopów ALMA i VLT odkryli, że zarówno galaktyki gwiazdotwórcze we wczesnym wszechświecie, jak i obszary gwiazdotwórcze w pobliskich galaktykach zawierają znacznie większą proporcję masywnych gwiazd niż w przypadku bardziej spokojnych galaktyk. Wyniki te są wyzwaniem dla obecnych teorii na temat ewolucji galaktyk i zmieniają nasze zrozumienie kosmicznej historii powstawania gwiazd oraz tworzenia pierwiastków.
 • Niesamowite dyski otaczające młode gwiazdy

  Niesamowite dyski otaczające młode gwiazdy

  ​Nowe zdjęcia z instrumentu SPHERE na należącym do ESO teleskopie VLT ukazują pyłowe dyski otaczające pobliskie młode gwiazdy bardziej szczegółowo niż do tej pory. Widać dziwną różnorodność kształtów, rozmiarów i struktur, w tym prawdopodobne efekty od planet będących jeszcze ciągle w trakcie procesów formowania się.
 • Zaobserwowano pierwszą pozasłoneczną kometę

  Zaobserwowano pierwszą pozasłoneczną kometę

  Kosmiczny Teleskop Keplera odkrył dowody świadczące o obecności komety okrążającej gwiazdę KIC 3542116.
 • Spektakularne zdjęcie obszaru gwiazdotwórczego Lupus 3

  Spektakularne zdjęcie obszaru gwiazdotwórczego Lupus 3

  Na tym spektakularnym obrazie szerokiego pola wije się ciemny obłok kosmicznego pyłu, rozświetlony przez błyszczące światło nowych gwiazd. Gęsty obłok jest obszarem gwiazdotwórczym o nazwie Lupus 3, w którym oślepiającą gorące gwiazdy rodzą się z zapadających się mas gazu i pyłu. Zdjęcie opracowano z fotografii wykonanych teleskopem VLT Survey Telescope (VST) i 2,2-metrowym teleskopem MPG/ESO. Jest najbardziej szczegółowym obrazem tego obszaru na niebie.
 • Dziwne zachowanie gwiazdy ujawniło ukrytą czarną dziurę

  Dziwne zachowanie gwiazdy ujawniło ukrytą czarną dziurę

  ​Astronomowie używający należącego do ESO instrumentu MUSE na Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) w Chile odkryli gwiazdę w gromadzie NGC 3201, która zachowuje się bardzo dziwnie. Wydaje się krążyć po orbicie wokół niewidzialnej czarnej dziury o masie około czterech mas Słońca - to pierwsza taka nieaktywna czarna dziura o masie gwiazdowej odkryta w gromadzie kulistej i pierwsza znaleziona przez bezpośrednie wykrycie jej oddziaływania grawitacyjnego.

Filmy - Gwiazdy (84)

 • Gwiazdy na premierze książki o Messim.

  Futbol w Argentynie to coś więcej niż sport. To religia, styl życia i kawał historii kraju. Znakomicie dowodzi tego Jonathan Wilson, autor książki "Aniołowie o brudnych twarzach", poświęconej jednej z najbardziej zakochanej w piłce nożnej nacji świata. Na polskiej premierze książki pojawiło się wiele znanych osobistości.
 • Jakie gwiazdy mają plany na wolne dni?

  W Pałacu w Wilanowie odbyła się inauguracja sezonu letniego, którego motywem przewodnim było La Dolce Vita, czyli słodkie życie. Z czym to określenie kojarzy się gwiazdom? Jakie plany na wakacje ma modelka Karolina Pisarek? - Japonia, Filipiny, Miami i Los Angeles - zdradziła.
 • Ulubione wakacyjne miejsce Kate i Williama

  - Mykonos przeżywa spadek swojej popularności, bo najpierw zaczynają tam jeździć gwiazdy, potem zaczynają tam jeździć wszyscy, a potem gwiazdy szukają czegoś bardziej egzotycznego - powiedziała Anna Wendzikowska. Gdzie wypoczywają znani i lubiani z Hollywood? A jaki kierunek wakacyjnych podróży wybierają księżna Kate i książę William?
 • Gwiazdy z boiska. Czy piłkarze to najwięksi celebryci?

  Niektórzy piłkarze stają się gwiazdami dla masowej publiczności. Jak to się dzieje i co jest przyczyną tego zjawiska? Czy dzisiejsi reprezentanci mają szansę osiągnąć status legendy? Dziennikarka sportowa Izabela Koprowiak oraz publicysta Tomasz Stawiszyński opowiedzieli o najbardziej kultowych postaciach piłki nożnej. Skąd bierze się ta popularność? (Dzień Dobry TVN/ x-news)