gwiazda podwójna

Artykuły - Gwiazda podwójna (4)

 • Odkryto rekordowy układ podwójny gwiazd

  Odkryto rekordowy układ podwójny gwiazd

  Międzynarodowy zespół astronomów odkrył układ podwójny gwiazd karłowatych, które krążą wokół siebie szybciej niż jakiekolwiek inne wcześniej odkryte tego typu obiekty. Gwiazdy potrzebują 6,91 minut do pełnego okrążenia.
 • Najostrzejsze w historii zdjęcie R Aquarii

  Najostrzejsze w historii zdjęcie R Aquarii

  W ramach testowania nowego podsystemu w instrumencie SPHERE do łowów na planety, astronomowie uzyskali niezwykle szczegółowy obraz burzliwego gwiezdnego związku w układzie podwójnym R Aquarii - zdjęcie ma nadzwyczajną jakość, nawet w porównaniu do obserwacji z Teleskopu Hubble’a.
 • RMF 24: Pocałunek gwiazd tuż przed katastrofą

  RMF 24: Pocałunek gwiazd tuż przed katastrofą

  Międzynarodowy zespół astronomów ogłosił odkrycie niezwykłego układu gwiazd. Z pomocą należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) teleskopu VLT zaobserwowano w Mgławicy Tarantula najgorętszy i najmasywniejszy układ podwójny, którego gwiazdy są tak blisko siebie, że się dotykają. Nie jest jasne, jaka będzie przyszłość układu VFTS 352. Jego składniki mogą złączyć się w nową, gigantyczną, pojedynczą gwiazdę, albo utworzyć podwójną czarną dziurę.
 • Subtelna forma gwiezdnego wampiryzmu

  Subtelna forma gwiezdnego wampiryzmu

  Astronomom udało się uchwycić najlepszą do tej pory sekwencję obrazów gwiazdy wysysającej życiodajny gaz ze swojego umierającego kompana.