gwiazda neutronowa

Artykuły - Gwiazda neutronowa (35)

 • Znaleziono od dawna poszukiwaną gwiazdę neutronową

  Znaleziono od dawna poszukiwaną gwiazdę neutronową

  ​Naukowcy namierzyli dowody istnienia gwiazdy neutronowej, która przetrwała eksplozję supernowej 1987A.
 • ​Naukowcy odkryli niezwykły magnetar

  ​Naukowcy odkryli niezwykły magnetar

  Wykorzystując Kosmiczny Teleskop Chandra naukowcom udało się odkryć niezwykły magnetar.
 • Tajemniczy obiekt, jakiego nie widziano nigdy wcześniej

  Tajemniczy obiekt, jakiego nie widziano nigdy wcześniej

  ​Po wybuchu supernowej zazwyczaj zostaje czarna dziura lub gwiazda neutronowa. Finalny efekt zależy od pierwotnej masy gwiazdy, co jest zauważalne w większości obserwowanych obiektów. Najcięższe gwiazdy neutronowe mają nie więcej niż 2,5 masy Słońca. Z kolei najlżejsze czarne dziury są 5 razy masywniejsze od naszej gwiazdy. Pomiędzy znajduje się tzw. luka masowa. Teraz zaobserwowano pierwszy obiekt o masie pośredniej.
 • Najmłodszy magnetar, jaki zaobserwowano

  Najmłodszy magnetar, jaki zaobserwowano

  ​Gwiazdy neutronowe to jeden z końcowych produktów supernowych. Są niezwykle gęste i mają niesamowite właściwości. Uważa się, że zderzenie dwóch gwiazd neutronowych 4,6 mld lat temu dostarczyło Układowi Słonecznemu wielu ciężkich pierwiastków, 100 mln lat przed powstaniem Ziemi. Teraz odkryto gwiazdę neutronową liczącą zaledwie 240 lat - w kategoriach kosmicznych to noworodek.
 • Dziwna materia wewnątrz gwiazd neutronowych

  Dziwna materia wewnątrz gwiazd neutronowych

  Gwiazdy neutronowe można nazwać mianem "najsmaczniejszych" obiektów we Wszechświecie. To dlatego, że w ich wnętrzu znajduje się nuklearny makaron, niezwykły stan skupienia materii składający się z cząstek subatomowych zwanych kwarkami.
 • Kosmiczny doktor Jekyll i pan Hyde

  Kosmiczny doktor Jekyll i pan Hyde

  ​Terzan 5 CX1 to prawdziwy astronomiczny doktor Jekyll i pan Hyde. Układ składa się z małej gwiazdy podobnej do Słońca i gęstej, cięższej gwiazdy neutronowej, która stale kradnie materiał od swojego towarzysza. Główną konsekwencją tej kradzieży jest generowanie promieni rentgenowskich, które doprowadziły do wykrycia systemu w 2003 r.
 • Nowy rodzaj gwiazd neutronowych?

  Nowy rodzaj gwiazd neutronowych?

  Odkryto gwiazdę neutronową o naprawdę wyjątkowych właściwościach pola magnetycznego. Może być ona pierwszym obiektem zupełnie nowej klasy.
 • Zderzenia gwiazd neutronowych produkują stront

  Zderzenia gwiazd neutronowych produkują stront

  Podczas kolizji gwiazd neutronowych powstają pierwiastki cięższe od żelaza. Teraz naukowcy po raz pierwszy w historii namierzyli stront powstały w wyniku tego zdarzenia.
 • Ta gwiazda nie powinna istnieć

  Ta gwiazda nie powinna istnieć

  Odkryto rekordowo masywnego pulsara. Gwiazda J0740 + 6620 jest 2,14 raza masywniejsza od Słońca, a przy tym liczy zaledwie 20-30 km średnicy. Naukowcy zastanawiają się, skąd się wzięła, bo tak naprawdę nie powinna istnieć.
 • Pierwsza taka detekcja kolizji gwiazd neutronowych

  Pierwsza taka detekcja kolizji gwiazd neutronowych

  W październiku 2017 r. naukowcy dokonali detekcji pierwszego zderzenia gwiazd neutronowych. Obserwacja była możliwa dzięki połączonej mocy obserwatoriów LIGO i Virgo oraz licznych emisjach na wszystkich długościach fal światła.