gwiazda

Artykuły - Gwiazda (662)

 • Bliski przelot Gliese 710 już za 1,3 mln lat

  Bliski przelot Gliese 710 już za 1,3 mln lat

  Od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że odległa gwiazda zmierza w naszą stronę, ale teraz to potwierdzono. Co ważniejsze, to zdarzenie będzie miało miejsce wcześniej niż sądziliśmy.
 • Niezwykłe zdjęcie nowo narodzonej planety

  Niezwykłe zdjęcie nowo narodzonej planety

  Astronomom udało się zrobić niesamowite zdjęcie przedstawiające gwiazdę podwójną i jej małego towarzysza. To najprawdopodobniej tworząca się młoda planeta.
 • ​Ogniste tornada na Słońcu nie są tym, czym myśleliśmy

  ​Ogniste tornada na Słońcu nie są tym, czym myśleliśmy

  Tajemnicze tornada plazmowe, które odkryto na Słońcu pięć lat temu, nie są tym, czym myśleliśmy. Okazuje się bowiem, że - w przeciwieństwie do ziemskich wichrów - nie obracają się one, a tkwią w miejscu.
 • Martwa gwiazda otoczona przez światło

  Martwa gwiazda otoczona przez światło

  Nowe zdjęcia z należącego do ESO Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w Chile oraz z innych teleskopów ukazały bogaty krajobraz gwiazd i świecących obłoków gazu w jednej z najbliższych nam galaktyk - Małym Obłoku Magellana. Fotografie umożliwiły astronomom zidentyfikowanie nieuchwytnej martwej gwiazdy w pasmach gazu pozostawionych przez wybuch supernowej sprzed 2000 lat. Użyto instrumentu MUSE do ustalenia gdzie skrywa się ten obiekt, a istniejące dane z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra potwierdziły identyfikację jako odosobnioną gwiazdę neutronową.
 • Najstarsza znana gwiazda w Drodze Mlecznej

  Najstarsza znana gwiazda w Drodze Mlecznej

  ​Astronomowie odkryli obiekt uważany za jedną z najstarszych gwiazd w Drodze Mlecznej, która powstała zaledwie 300 mln lat po Wielkim Wybuchu.
 • Konkurs Eko Gwiazda 2017 rozstrzygnięty

  Konkurs Eko Gwiazda 2017 rozstrzygnięty

  "Każdy z nas zyska na ochronie środowiska" - takie przesłanie do swoich koleżanek i kolegów wystosował Dawid Kawerski, tegoroczny laureat konkursu ekologicznego Eko Gwiazda. Zdaniem jurorów, uczeń Zespołu Szkół Samochodowych w Lublinie w swoim filmie "Mój akumulator" przedstawił, w sposób czytelny i jednocześnie humorystyczny, problem właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi.
 • Obserwacje W Hydrae pokazują jak zestarzeje się Słońce

  Obserwacje W Hydrae pokazują jak zestarzeje się Słońce

  Międzynarodowy zespół astronomów przeprowadził niezwykłe obserwacje atmosfery czerwonego olbrzyma. Badania obiektu niemal identycznego jak Słońce mogą posłużyć do oszacowania, jak nasza gwiazda będzie wyglądała za ok. 5 mld lat.
 • Gwiazda, która "umarła" pięć razy

  Gwiazda, która "umarła" pięć razy

  Astronomowie odkryli supernową-zombie - gwiazdę, która eksplodowała pięć razy.
 • Mglista bańka wokół starzejącej się gwiazdy

  Mglista bańka wokół starzejącej się gwiazdy

  Astronomowie wykorzystali sieć ALMA do uzyskania pięknego obrazu delikatnej bańki materii rozwianej wokół egzotycznej czerwonej gwiazdy U Antliae. Obserwacje te pomogą astronomom w lepszym zrozumieniu, w jaki sposób gwiazdy ewoluują podczas późniejszych stadiów swoich cyklów życia.
 • ​Najlepszy w historii obraz powierzchni gwiazdy i jej atmosfery

  ​Najlepszy w historii obraz powierzchni gwiazdy i jej atmosfery

  Dzięki należącemu do ESO interferometrowi VLTI, astronomowie uzyskali najbardziej szczegółowy w historii obraz gwiazdy - czerwonego nadolbrzyma o nazwie Antares. Wykonano także pierwszą mapę prędkości materii w atmosferze gwiazdy innej niż Słońce. Mapa pokazała niespodziewane turbulencje w niezmiernie rozległej atmosferze gwiazdy Antares. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Nature".

Filmy - Gwiazda (4)

 • Malarka Iwona Golor i jej nietypowe portrety gwiazd

  Iwona Golor to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która stworzyła nietypowe portrety znanych Polaków. - To są portrety, które są szczere, ekspresyjne, są w pewien sposób przetworzone przeze mnie - powiedziała malarka. - Cel jest charytatywny, zbieramy pieniądze na dzieci z biednych rodzin - dodała. Ile zajmuje jej stworzenie jednego portretu? Jak bohaterowie obrazów zareagowali na jej dzieła? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Ma mało ruchu i nie przestrzega diety. Mimo to internet go pokochał

  Ten kot ewidentnie nie przestrzega diety i ma za mało ruchu. Widać, że jego ulubionym zajęciem jest odpoczynek. Internet pokochał go jednak za umiejętność pełnego zrelaksowania się i trwania w tym stanie przez długi czas. (STORYFUL/x-news)
 • Beyonce

  Nieziemski głos i zniewalający uśmiech to znaki rozpoznawcze amerykańskiej gwiazdy. Beyonce przez osoby z branży muzycznej uważana jest za perfekcjonistkę i pracoholiczkę. Stres i pośpiech przeważnie szkodzi urodzie. Jednak piosenkarka zdaje się nie potwierdzać tej reguły.
 • Od samego patrzenia boli. Nieudana sztuczka dziewczyny

  Dziewczyna chciał pokazać niesamowite umiejętności. Niestety... nie wyszło.