GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (318)

 • GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej

  GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż detaliczna w marcu 2018 r. wzrosła o 9,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 17,8 proc. - podał GUS. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost rok do roku o 7,6 proc. i wzrost o 16,3 proc. miesiąc do miesiąca.Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w marcu o 8,8 proc. rdr, po wzroście o 7,7 proc. w lutym.
 • Sprawdź, jak długo jeszcze pożyjesz według GUS

  Sprawdź, jak długo jeszcze pożyjesz według GUS

  Według najnowszych danych GUS, 60-letni Polak (dane dotyczą obu płci) będzie żył jeszcze średnio 262,2 miesięcy, czyli ponad 20 lat. W ciągu ubiegłego roku statystyczne życie Polaków skróciło się o ponad miesiąc. To czwarty taki przypadek w okresie transformacji gospodarczej.
 • Nastroje konsumenckie najlepsze od dwóch dekad

  Nastroje konsumenckie najlepsze od dwóch dekad

  Badania GUS ze stycznia i lutego bieżącego roku nie pozostawiają wątpliwości - bieżące oraz oczekiwane przyszłe nastroje konsumenckie uległy znacznej poprawie. Co w praktyce to dla nas oznacza?
 • Stopa bezrobocia w lutym 2018 r. wyniosła 6,8 procent

  Stopa bezrobocia w lutym 2018 r. wyniosła 6,8 procent

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym 2018 r. spadła 6,8 proc. z 6,9 proc. w styczniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).
 • Zwijamy się w udziale OZE

  Zwijamy się w udziale OZE

  GUS podał, że udział OZE w końcowym zużyciu energii w 2016 r. spadł wobec poprzednich lat. - Nie demonizujmy tego, że się zwijamy (w OZE - PAP), bowiem OZE nie może być bożkiem, tak samo jak węgiel nie może być bożkiem, smog nie może być bożkiem - powiedział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji środowiska.
 • Najnowsze dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w lutym

  Najnowsze dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w lutym

  Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło w lutym o 3,7 proc. rok do roku. Natomiast wynagrodzenia w ciągu roku poprawiły się o 6,8 proc. i wyniosły 4599,72 zł. Dane te są znacznie wyższe niż prognozowano i dotyczą firm, w których pracuje powyżej 9 osób.
 • Główny Urząd Statystyczny podał dane o inflacji w lutym 2018

  Główny Urząd Statystyczny podał dane o inflacji w lutym 2018

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2018 r. wzrosły rdr o 1,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny. W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 1,9 proc., a mdm o 0,3 proc. Wcześniej GUS podał, że w styczniu ceny rdr wzrosły o 1,9 proc., a mdm wzrosły o 0,3 proc.
 • PKB w IV kwartale 2017 r. wzrósł o 5,1 proc. rok do roku

  PKB w IV kwartale 2017 r. wzrósł o 5,1 proc. rok do roku

  Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2017 r. wzrósł o 5,1proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 4,9 proc. rok do roku w III kwartale - potwierdził swoje wcześniejsze szacunki GUS.
 • Stopa bezrobocia w styczniu 2018 r. wyniosła 6,9 procent

  Stopa bezrobocia w styczniu 2018 r. wyniosła 6,9 procent

  Stopa bezrobocia w styczniu 2018 r. wyniosła 6,9 proc. wobec 6,6 proc. w grudniu 2017 r. - podał GUS.
 • ​Na czym polega pułapka 500 plus?

  ​Na czym polega pułapka 500 plus?

  Konstrukcja programu 500 plus nie promuje zatrudnienia, a ostatnie dane GUS sugerują nawet, że może ona sprzyjać wzrostowi bierności zawodowej. Prawdopodobnie ok. 2,5 miliona rodziców zastanawia się obecnie, czy warto podjąć zatrudnienie, dłużej pracować, albo poprawiać swoje kwalifikacje, ryzykując przy tym utratę świadczenia rodzinnego - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Filmy - GUS (5)

 • Rewelacyjne dane. Z Polską może równać się tylko Luksemburg

  Dane Eurostatu dotyczące Polski zostały opublikowane. – Polska na tle Europy błyszczy jak gwiazda. GUS pokazywał wzrost 5, 6 proc. a Eurostat pokazuje wartości w okolicach 10 proc. Równać się może z nami jedynie Luksemburg – mówi Grzegorz Ogonek z XTB. Jak interpretować dane? Więcej w materiale wideo.
 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.