GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (320)

 • GUS podał ważne dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach

  GUS podał ważne dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach

  Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2018 roku wyniosło 4798,27 zł, co oznacza wzrost rdr o 6,8 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w sierpniu rdr wzrosło o 3,4 proc. vs konsensus wzrostu o 3,5 proc. i po wzroście o 3,5 proc. w lipcu - GUS. Analitycy prognozowali odpowiednio +3,5 proc. r/r oraz +7 proc. r/r. Dane są lekko poniżej prognoz.
 • Inflacja może być znacznie wyższa, niż podaje GUS

  Inflacja może być znacznie wyższa, niż podaje GUS

  Z danych GUS wynika, że przez ostatnie 13 lat detaliczne ceny odzieży i obuwia spadły w Polsce o połowę. Jednak biorąc pod uwagę trendy w innych krajach czy rosnące koszty importu, tak silne obniżki byłyby praktycznie niemożliwe - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • CPI: Inflacja trzyma się mocno!

  CPI: Inflacja trzyma się mocno!

  W sierpniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe niż rok wcześniej o 2 proc. Inflacja wciąż nie spuszcza więc z tonu. Choć w kolejnych miesiącach powinna być już nieco słabsza, będzie to jedynie efekt statystyczny, wynikający z wysokiego punktu odniesienia z 2017 r. Z opublikowanym wcześniej wstępnym szacunkiem GUS i konsensusem rynkowym oraz nieznacznie powyżej naszej prognozy (1,9%).
 • Rafalska spodziewa się dalszej poprawy na rynku pracy

  ​Szefowa resortu pracy Elżbieta Rafalska w komentarzu do piątkowych danych GUS o bezrobociu powiedziała, że spodziewa się dalszej poprawy na rynku pracy.
 • Projekt ustawy o narodowym spisie powszechnym w 2021 r.

  Projekt ustawy o narodowym spisie powszechnym w 2021 r.

  Przeprowadzenie od 1 września do 30 listopada 2021 r. narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań zakłada skierowany ostatnio do uzgodnień i konsultacji projekt ustawy przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny.
 • Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 9,3 proc. rok do roku

  Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w lipcu w cenach bieżących o 9,3% r/r wobec wzrostu o 10,3% r/r w czerwcu, co było powyżej konsensusu rynkowego (8,4%) i nieznacznie poniżej naszej prognozy (9,6%). Dynamika sprzedaży liczonej w cenach stałych obniżyła się w lipcu do 7,1% r/r wobec 8,2% w czerwcu.
 • Budownictwo powoli traci impet

  Budownictwo powoli traci impet

  Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-VII 2018 r. W okresie pierwszych siedmiu miesięcy 2018 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
 • Produkcja przemysłowa w lipcu rdr rosła w 30 branżach

  Produkcja przemysłowa w lipcu rdr rosła w 30 branżach

  Produkcja przemysłowa w lipcu 2018 r. rosła w 30 branżach spośród 34 - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Od początku roku utrzymuje się duży wzrost produkcji budowlano-montażowej, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, wykonanej przez przedsiębiorstwa zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej.
 • Inflacja w lipcu wzrosła o 2 proc. rdr i spadła 0,2 proc. mdm

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2018 r. wzrosły o 2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
 • GUS podał dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce

  GUS podał dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce

  Główny Urząd Statystyczny podał szacunki dotyczące wzrostu PKB w II kwartale 2018 roku. PKB w II kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rok do roku (konsensus przewidywań 5,1 proc.). Przypomnijmy, że w I kwartale br. wzrost PKB sięgnął 5,2 proc.

Filmy - GUS (5)

 • Rewelacyjne dane. Z Polską może równać się tylko Luksemburg

  Dane Eurostatu dotyczące Polski zostały opublikowane. – Polska na tle Europy błyszczy jak gwiazda. GUS pokazywał wzrost 5, 6 proc. a Eurostat pokazuje wartości w okolicach 10 proc. Równać się może z nami jedynie Luksemburg – mówi Grzegorz Ogonek z XTB. Jak interpretować dane? Więcej w materiale wideo.
 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.