GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (3336)

 • Wydatki Ukraińców w Polsce najniższe od trzech lat

  Wydatki Ukraińców w Polsce najniższe od trzech lat

  Jak podał GUS, w pierwszym kwartale 2020 roku Ukraińcy zostawili w portfelach przedsiębiorców w Polsce blisko 1,48 mld zł. To najniższy wynik od trzech lat i o ponad 100 mln słabszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z najnowszych danych. To zła informacja dla polskiej gospodarki. W ciągu ostatnich pięciu lat pracownicy z Ukrainy odpowiadali za ok. 11 proc. wzrostu gospodarczego.
 • GUS: Mniej osób żyje w ubóstwie

  GUS: Mniej osób żyje w ubóstwie

  Co dziewiąta rodzina utrzymująca się tylko ze świadczeń socjalnych żyła w zeszłym roku na poziomie minimum egzystencji. Podobnie trudna była sytuacja materialna co dziesiątego gospodarstwa rolniczego oraz 6 proc. rodzin rencistów.
 • GUS opublikował dane o inflacji w czerwcu

  GUS opublikował dane o inflacji w czerwcu

  Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2020 r. wzrosły o 3,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc.
 • Stopa bezrobocia w maju 2020 r. wyniosła 6,0 proc. wobec 5,8 proc. w kwietniu 2020 r.

  Stopa bezrobocia w maju 2020 r. wyniosła 6,0 proc. wobec 5,8 proc. w kwietniu 2020 r.

  Stopa bezrobocia w maju 2020 r. wyniosła 6,0 proc. wobec 5,8 proc. w kwietniu 2020 r. - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • Pandemia cofnęła produkcję o pięć lat

  Pandemia cofnęła produkcję o pięć lat

  Stopniowe znoszenie lockdownu w maju spowodowało, że produkcja sprzedana przemysłu odbiła w porównaniu z kwietniem o 10,1 proc. To zgodne z oczekiwaniami, ale wartość produkcji wciąż jest tylko nieznacznie wyższa niż w 2015 roku. W porównaniu z majem zeszłego roku, produkcja spadla o 17 proc. Gospodarka dźwiga się powoli, a firmy nie chcą inwestować.
 • GUS: Znaczny spadek produkcji w Polsce

  GUS: Znaczny spadek produkcji w Polsce

  Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane dotyczące produkcji przemysłowej. Produkcja przemysłowa w maju rok do roku spadła o 17,0 proc.
 • Od lutego prawie 300 tys. mniej miejsc pracy

  Od lutego prawie 300 tys. mniej miejsc pracy

  Majowe dane GUS z rynku pracy okazały się gorsze od przewidywań. Zatrudnienie spadło o 3,2 proc. w ujęciu rocznym, a stosunku do kwietnia o 1,4 proc. W ciągu miesiąca ubyło 85 tys. miejsc pracy.
 • GUS: w I kwartale zlikwidowano prawie 120 tys. miejsc pracy

  GUS: w I kwartale zlikwidowano prawie 120 tys. miejsc pracy

  W I kwartale br. zlikwidowano w Polsce 119,9 tys. miejsc pracy, z tego prawie jedną czwartą w związku z sytuacją epidemiczną - informuje w środę Główny Urząd Statystyczny. Według GUS na koniec marca br. pracę zdalną wykonywało 11 proc. pracujących. Zgodnie z raportem GUS, w końcu I kwartału 2020 r. liczba pracujących była o 3,6 proc. niższa niż na koniec ostatniego kwartału 2019 r.
 • Koronawirus: W czasie pandemii liczba cudzoziemców przebywających w Polsce spadła o 223 tys.

  Koronawirus: W czasie pandemii liczba cudzoziemców przebywających w Polsce spadła o 223 tys.

  W ciągu dwóch pierwszych miesięcy pandemii COVID-19, czyli marca i kwietnia, liczba cudzoziemców przebywających w Polsce zmniejszyła się o 223 tys. W porównaniu z końcem lutego jest to spadek o 10 proc. - wynika ze wstępnych szacunków GUS.
 • GUS majowe przymrozki zaszkodziły nie tylko sadom

  GUS majowe przymrozki zaszkodziły nie tylko sadom

  ​Majowe przymrozki spowodowały uszkodzenia roślin sadowniczych poinformował Główny Urząd Statystyczny. Stan szkód będzie możliwy do oszacowania za ok. cztery tygodnie. GUS podaje, że przymrozkowe uszkodzenia kwiatów i zawiązków dotyczą prawie wszystkich gatunków roślin sadowniczych, lecz są bardzo zróżnicowane w zależności od położenia plantacji i odmiany (na niektórych plantacjach w ogóle nie wystąpiły). Według GUS najwięcej uszkodzeń zanotowano dla brzoskwiń, moreli, czereśni i wiśni oraz jabłoni.

Filmy - GUS (8)

 • #Koronawirus - Jak epidemia wpłynie na poziom inflacji?

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące poziomu inflacji w marcu. W ubiegłym miesiącu ceny wzrosły przeciętnie o 0,2 proc. – a w stosunku do zeszłego roku był to już wzrost o 4,6 proc., po zwyżce o 4,7 proc. w lutym. Wcześniej pojawiały się obawy związane z nagłym robieniem zapasów i zwiększonym popytem na produkty niezbędne do przetrwania w czasie epidemii. Część cen wzrosła, zwłaszcza produktów żywnościowych, środków czystości i medykamentów. Potaniały za to paliwa. Najprawdopodobniej to ten czynnik utrzymał inflację w ryzach. Obecna sytuacja rodzi pytanie, jak zmieni się poziom inflacji w przyszłości. Już wcześniej przewidywano, że pierwszy kwartał będzie bardzo zły. Następnie ze względu na efekty bazowe powinna ona stopniowo spadać. Istnieje szansa, że latem roczny wskaźnik wyniesie ok. 3,5 proc. W grudniu natomiast może spaść do poziomu 3 proc. Przy górnych widełkach celu inflacyjnego w postaci 3,5 proc. to nadal wysoki wynik. W tym przypadku prognozy są jednak szczególnie trudne i niepewne.
 • Czy to już koniec dużych wzrostów wynagrodzeń za pracę?

  Ostatnie dwa lata, to wzrost wynagrodzeń o 7 proc. rocznie. Czego można spodziewać się w tym roku? Jak podaje GUS, w grudniu 2019 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 6,2% r/r i wyniosło 5604,25 zł.
 • Czy ceny rosną szybciej niż podaje GUS?

  Inflacja we wrześniu nie wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jednak odczucia społeczne dotyczące zmian cen są inne niż dane podawane przez GUS. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2019 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy spadku cen usług – o 0,2% i utrzymujących się na tym samym poziomie cenach towarów). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,6% (w tym usług – o 4,8% i towarów – o 1,8%).
 • Rewelacyjne dane. Z Polską może równać się tylko Luksemburg

  Dane Eurostatu dotyczące Polski zostały opublikowane. – Polska na tle Europy błyszczy jak gwiazda. GUS pokazywał wzrost 5, 6 proc. a Eurostat pokazuje wartości w okolicach 10 proc. Równać się może z nami jedynie Luksemburg – mówi Grzegorz Ogonek z XTB. Jak interpretować dane? Więcej w materiale wideo.