grzyby

Artykuły - Grzyby (190)

 • Poznaj azjatyckie "grzyby nieśmiertelności"

  Poznaj azjatyckie "grzyby nieśmiertelności"

  Wzmacniają system odpornościowy, dodają energii, obniżają ciśnienie i poziom cukru we krwi. Ponadto skutecznie zwalczają wolne rodniki oraz głęboko nawilżają skórę. Stosowane od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej grzyby reishi nie bez przyczyny uznawane są za rarytas wydłużający życie.
 • Dzięki Twitterowi odkryto nowy gatunek pasożytniczego grzyba

  Dzięki Twitterowi odkryto nowy gatunek pasożytniczego grzyba

  ​Odkryto nowy gatunek pasożytniczego grzyba dzięki zdjęciu opublikowanemu na Twitterze.
 • Nanocząstki grzybów unoszą się w atmosferze i wywołują alergie

  Nanocząstki grzybów unoszą się w atmosferze i wywołują alergie

  Okazuje się, że powietrze, którym oddychamy, może zawierać dwa do trzy razy więcej zarodników grzybów niż nam się wcześniej wydawało. Czy są one niebezpieczne?
 • Grzyby – leśne mięso

  Grzyby – leśne mięso

  Do niedawna powtarzano opinię, że oprócz radości ze zbierania grzybów i przyjemności kosztowania dań z ich dodatkiem, nic wartościowego z nich nie uzyskamy. Dziś wiemy, że grzyby mają korzystny wpływ na nasze zdrowie: działają przeciwcukrzycowo, przeciwwirusowo i antybakteryjne. Co jeszcze powinniśmy o nich wiedzieć?
 • Najniebezpieczniejszy grzyb na świecie pojawił się w Australii

  Najniebezpieczniejszy grzyb na świecie pojawił się w Australii

  Trujący grzyb o nazwie poison fire coral po raz pierwszy został zauważony w Australii. Co ciekawe, nigdy wcześniej go tam nie było.
 • Jak przygotować się na grzybobranie?

  Jak przygotować się na grzybobranie?

  Błyszczące kapelusze, okazy o spektakularnych rozmiarach, podsycany duch rywalizacji, a potem smażenie, suszenie, marynowanie… Grzybobranie to w polskiej kulturze temat ekscytujący, a zarazem nieco delikatny, ponieważ jedynie z pewną dozą ostrożności wypowiadać się można o czynności otoczonej w kraju nad Wisłą niemalże kultem.
 • Kiedy podawać dzieciom grzyby?

  Kiedy podawać dzieciom grzyby?

  ​Gdy tylko rozpoczyna się sezon na grzyby, pojawiają się pytania czy można je podawać dzieciom. Te ciężkostrawne dary lasu nie powinny się pojawić w diecie maluchów przed siódmym rokiem życia. Niektórzy mówią, że nawet przed pełnoletnością.
 • Grzyby, które mogą zbierać tylko wytrawni grzybiarze

  Grzyby, które mogą zbierać tylko wytrawni grzybiarze

  Książka Zofii Leszczyńskiej-Niziołek pt. "Polowanie na grzyby" to niekonwencjonalny atlas, w którym czytelnik odnajdzie zarówno charakterystykę wybranych okazów, jak i wiele przydatnych wskazówek dotyczących wędrówki po lesie, przetwarzania grzybów, a nawet ich hodowli. Poniżej publikujemy jej fragment.
 • Smaczne i dietetyczne

  Smaczne i dietetyczne

  Kurki to grzyby, które łatwo odnaleźć w polskich lasach. Są proste do przyrządzenia, a swym wyjątkowym smakiem wzbogacają wiele potraw.
 • Pleśń jest w stanie przetrwać w kosmosie

  Pleśń jest w stanie przetrwać w kosmosie

  Pleśń jest obecna wszędzie tam, gdzie ludzie - także poza Ziemią, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Najnowsze wyniki badań sugerują, że pleśń jest w stanie przetrwać wysokie dawki promieniowania, co sugeruje, że zarodniki mogłyby przetrwać nawet na zewnątrz stacji kosmicznej.

Filmy - Grzyby (25)

 • Idziemy na grzyby. Anna Nowak-Ibisz i przydatne gadżety

  Sezon grzybowy w pełni. Anna Ibisz-Nowak zaprezentowała gadżety, które umilą i ułatwią grzybobranie. Pani Gadżet podpowiedziała także, jaką suszarkę do grzybów wybrać. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Za co grzybiarze mogą dostać mandat?

  Niektóre grzyby są objęte ochroną prawną zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami ministerialnymi. Niszczenie i pozyskiwanie tych gatunków jest nie tylko nielegalne, lecz także karane. Które grzyby są pod ochroną? Marcin Sawicki spotkał się z rzeczniczką Lasów Państwowych Anną Malinowską, która opowiedziała o przykrych skutkach grzybobrania. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czas na grzybobranie! Ciekawe fakty ze świata grzybów

  Jesień to czas grzybobrania, a prawdziwki, podgrzybki czy maślaki wypełniają kosze nie tylko tych najwytrawniejszych grzybiarzy. Warto przy tej okazji przypomnieć kilka ciekawych faktów ze świata grzybów – i to nie tylko tych z kapeluszami… (Agencja TVN/x-news) Zdjęcia pochodzą z bazy X-Bank Gallery.
 • Sezon na grzyby w kuchni Sebastiana Olmy

  Zaczął się sezon na grzyby, które stanowią niezwykłe źródło intensywnych aromatów. Mają również wiele wartości odżywczych. Sebastian Olma w kuchni „Dzień Dobry TVN” przygotował pyszne potrawy bazujące na grzybach, a także pokazał swoje patenty na oczyszczanie grzybów i rozpoznawanie ich świeżości. (Dzień Dobry TVN/x-news)