grypa

Artykuły - Grypa (569)

 • Doustna szczepionka przeciw grypie coraz bliżej

  Doustna szczepionka przeciw grypie coraz bliżej

  Brytyjscy naukowcy są coraz bliżej opracowania innowacyjnych szczepionek przeciwko grypie w formie tabletek.
 • ZUS ogranicza wydawanie druków przez grypę

  ZUS ogranicza wydawanie druków przez grypę

  "Sezon grypowy w pełni, a my nie mamy na czym wystawiać zwolnień. ZUS wprowadza limity i ogranicza nam wydawanie druków do potwierdzania niezdolności pacjenta do pracy" - mówi szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.
 • Polska wśród krajów o największej zachorowalności na grypę

  Polska wśród krajów o największej zachorowalności na grypę

  - W Polsce - w obecnym sezonie grypowym - odnotowano już prawie 3 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Jesteśmy wśród krajów o największej zachorowalności na grypę - powiedział prof. Adam Antczak. Epidemia uderzy w nasz rynek pracy i wyniki przedsiębiorstw poprzez masowe absencje.
 • Coraz więcej zachorowań na grypę. Niepokojące dane

  Coraz więcej zachorowań na grypę. Niepokojące dane

  Z powodu grypy lub jej podejrzenia skierowanie do szpitala otrzymało w tym roku ponad 4,6 tys. osób - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Liczba zachorowań na grypę i jej podejrzeń od początku 2018 r. to ponad 1,2 mln przypadków.
 • RMF: Cztery zgony z powodu grypy w ciągu kilku dni

  RMF: Cztery zgony z powodu grypy w ciągu kilku dni

  Cztery osoby zmarły w ubiegłym tygodniu z powodu grypy. W sumie w tym czasie odnotowano prawie 272 tysiące zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - to oficjalne dane zakładu epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny. Zapadalność na grypę rośnie od kilku tygodni i jest teraz porównywalna z tą z ubiegłego roku - a była ona najwyższa od prawie pięciu lat.
 • Lek, który upora się z grypą w 24 godziny

  Lek, który upora się z grypą w 24 godziny

  Na całym świecie trwają poszukiwania sposobów na skuteczną walkę z wirusem grypy. Najnowszy lek może pokonać mikroba w zaledwie 24 godziny.
 • Wystarczy oddychać, by zarażać grypą

  Wystarczy oddychać, by zarażać grypą

  Nie trzeba kasłać i kichać, by zarażać innych grypą; wystarczy oddychanie – informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences”.
 • Mocny złoty może być dla drobiarstwa gorszy niż grypa ptaków - branża

  Mocny złoty może być dla drobiarstwa gorszy niż grypa ptaków - branża

  Polskie firmy produkujące i eksportujące mięso drobiowe mogą stracić ponad 370 mln zł z powodu umacniającego się złotego - wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz. Jeżeli polska waluta będzie dalej się wzmacniać, straty mogą sięgnąć nawet pół miliarda złotych.
 • Australijska grypa dotarła do Europy

  Australijska grypa dotarła do Europy

  Jeden ze szczepów grypy - H3N2 - powszechnie nazywany grypą australijską, dotarł do Europy.

Filmy - Grypa (24)

 • Zakaźna choroba nie odpuszcza. Umiera coraz więcej osób

  Nawet 33 proc. przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nie zdając sobie sprawy z zakażenia, stajemy się nosicielami wirusa i możemy zarażać naszych najbliższych. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych. Każdego roku ok. 4 mln osób choruje na grypę, kilkanaście tysięcy jest hospitalizowanych, ale eksperci oceniają, że oficjalne dane są niedoszacowane.
 • Czy to już grypa czy tylko przeziębienie?

  Jak odróżnić przeziębienie od grypy? - Przeziębienie to choroba łagodna, przechodząca sama, to choroba od szyi w górę - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" dr Aneta Górska-Kot, pediatra. - Grypa to choroba ogólnoustrojowa i grozi powikłaniami, ze zgonem włącznie - podkreśliła. Jakie objawy daje grypa? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Epidemia grypy w Czechach. Czy przeniesie się do Polski?

  W tegorocznym sezonie zimowym w Czechach grypa przyczyniła się do śmierci 33 osób. W Polsce na razie wiemy o 4 ofiarach śmiertelnych. Czy w tym roku wirus jest wyjątkowy groźny? Prof. dr hab. Lidia Brydak z Zakładu Badania Wirusów Grypy opowiedziała, jakie są zagrożenia związane z tą chorobą i jak się przed nią uchronić. Jakie osoby są w grupie podwyższonego ryzyka? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Grypa atakuje! Najnowsze dane epidemiologiczne

  Jak wynika z badań internetowych, na przełomie stycznia i lutego przypada szczyt poszukiwań w internecie haseł "grypa" i "szczepienia". O ile sezon grypowy faktycznie rozpoczyna się w styczniu, to informacji na temat szczepień przeciw grypie powinno się poszukiwać wcześniej, a mianowicie z początkiem września. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają jednak, że każda profilaktyka jest lepsza od leczenia i zachęcają osoby, które nie są zainfekowane, aby skorzystały jeszcze ze szczepień przeciw grypie. Grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową. Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Skutkuje ona powikłaniami pogrypowymi, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najlepszą metodą zapobiegania zarażenia wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne, dlatego niezwykle istotne jest nie tylko właściwe diagnozowanie i rozpoznawanie objawów grypy, ale również podejmowanie działań profilaktycznych, które pomogą całkowicie ustrzec się przed ostrą infekcją bądź złagodzą jej przebieg.