gruźlica

Artykuły - Gruźlica (31)

Filmy - Gruźlica (4)

 • Pieśń przeszłości czy współczesne zagrożenie? WHO ostrzega

  Mimo że skuteczne szczepionki na gruźlicę istnieją od lat dwudziestych poprzedniego stulecia, od lat osiemdziesiątych obserwuje się gwałtowny nawrót choroby. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją nawet za chorobę będącą globalnym zagrożeniem zdrowotnym. Z okazji Światowego Dnia Gruźlicy zapytaliśmy profesor Marię Korzeniewską-Kosełę o to, czym właściwie jest ta choroba, jakie regiony są nią najbardziej zagrożone oraz co możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.
 • Odkryto szczepionkę na gruźlicę

  Niemiecki naukowiec Stefan Kaufmann wynalazł szczepionkę, która już niebawem może uratować życie wielu ludzi. Rocznie na gruźlicę umiera 1,7 miliona ludzi.
 • Czy zagraża nam gruźlica?

  Nawet 600 tysięcy osób może chorować na gruźlicę na Ukrainie. Czy choroba zagości też w naszym kraju? Według danych dostępnych na stronach Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Polska, choć zaliczana do krajów o niskiej zapadalności na gruźlicę (poniżej 20 osób na 100 000), to jednak ma zapadalność wyższą niż większość krajów Unii Europejskiej.
 • Bakterie atakują! Ludzkość w niebezpieczeństwie?

  Antybiotyki tracą swoją skuteczność w zastraszającym tempie. Dzieje się tak, ponieważ kolejne szczepy bakterii uodparniają się na te leki, które stosujemy zbyt chętnie i w zbyt błahych sprawach. Czy ludzkości grozi powrót do czasów masowych zachorowań na takie choroby, jak gruźlica? Na alarm bije między innymi Parlament Europejski.