Gruzja

Artykuły - Gruzja (631)

 • Gruzja przedłuża zakaz zagranicznych lotów

  Gruzja przedłuża zakaz zagranicznych lotów

  Loty do Gruzji rozpoczną się najwcześniej 1 sierpnia. Tamtejszy rząd wycofał się z wcześniejszej zapowiedzi, że otwiera kraj dla zagranicznych turystów 1 lipca - informuje agencja Reuters. Powodem ma być wzrost zachorowań na koronawirusa w sąsiednich krajach.
 • Gruzja - wielki wyciek danych

  Gruzja - wielki wyciek danych

  Gruzini muszą zmierzyć się z bardzo poważnym problem, jakim jest niespotykany wcześniej w tym kraju wyciek danych. Under the Breach, firma świadcząca usługi cyberbezpieczeństwa, odnalazła w darknecie bazę danych z informacjami o 4,9 mln obywateli Gruzji.
 • Rosja chce wprowadzić embargo na gruzińskie produkty

  Rosja chce wprowadzić embargo na gruzińskie produkty

  Rosyjscy deputowani zgłosili wniosek o wprowadzenie embarga na gruzińskie produkty. Jak podała rozgłośnia Echo Moskwy, głównie chodzi o wina, wody mineralne oraz przelewy bankowe. Wniosek w najbliższych dniach ma rozpatrzyć rosyjska Rada Ministrów.
 • Zabity? Zamordowany? Jak zginął pilot szturmowego Su-25?

  Zabity? Zamordowany? Jak zginął pilot szturmowego Su-25?

  Zaridzeebi to niewielka wieś w regionie Tianeti. Biedna, zaniedbana – typowa gruzińska prowincja. Ale w jej centrum znajduje się uporządkowany skwer z charakterystycznym pomnikiem. To plac imienia Zuraba Iarajuliego, niegdyś mieszkańca wioski. Pilota, którego historia to znakomity materiał na wojenny film. Niestety, taki bez happy endu…
 • Najtrudniej jest mi przekonać ludzi, że Gruzja to normalny kraj

  Najtrudniej jest mi przekonać ludzi, że Gruzja to normalny kraj

  Marcin Meller na Kaukazie bywa kilka razy w roku. Miłość do kraju "pełnego smaków, zapachów i bajkowych krajobrazów" okazała się tak silna, że, razem z żoną, ściągnęli gości z Polski i wyprawili wielkie, gruzińskie wesele. Interii opowiada m.in. o specyfice kaukaskich konfliktów, szaleństwie tamtejszych kierowców i wielogodzinnym ucztowaniu. Pretekstem do spotkania była książka "Kakukasis" Olii Hercules - pełna przepisów opowieść o trosce, gościnności i wielkiej słabości do jedzenia mieszkańców tego barwnego regionu.
 • Wybuch składu amunicji w separatystycznej Abchazji. Zginęły dwie osoby

  Wybuch składu amunicji w separatystycznej Abchazji. Zginęły dwie osoby

  W środę doszło do wybuchu w składzie amunicji w Primorskoje w Abchazji, która ogłosiła się samozwańczą republiką na terytorium Gruzji. W wyniku eksplozji zginęły dwie osoby. Informację podała w czwartek agencja TASS, powołując się na abchadzkie władze.
 • Kraje UE zatwierdziły zniesienie wiz dla Gruzinów

  Kraje UE zatwierdziły zniesienie wiz dla Gruzinów

  Ministrowie państw UE zatwierdzili w poniedziałek decyzję o zniesieniu wiz dla Gruzinów. Poparli również przepisy, które ułatwiają krajom unijnym przywracanie obowiązku wizowego w sytuacjach kryzysowych.
 • "Gruzini chcą współpracować z Rosją"

  "Gruzini chcą współpracować z Rosją"

  Gruzja rezygnuje z prozachodniego kursu - twierdzą rosyjscy deputowani. W ten sposób komentują wynik wyborów parlamentarnych, które wygrała rządząca partia Gruzińskie Marzenie.
 • Podano oficjalne wyniki wyborów w Gruzji

  Podano oficjalne wyniki wyborów w Gruzji

  Sprawująca władzę w Gruzji partia Gruzińskie Marzenie - Demokratyczna Gruzja (GM-DG) wygrała, według częściowych wyników oficjalnych, sobotnie wybory parlamentarne. Drugie miejsce zajął Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN) - poinformowała w niedzielę Centralna Komisja Wyborcza.
 • Rosja znów siłą przesuwa granicę z Gruzją

  Rosja znów siłą przesuwa granicę z Gruzją

  Gruzińskie władze oskarżają Rosję o wywołanie kolejnego skandalu na granicy z Osetią Południową. Według portalu "Gruzja-Online", rosyjscy żołnierze kolejny raz przesunęli tymczasową linię rozgraniczającą, zajmując pola należące do Gruzinów. Do incydentu miało dojść w okolicach wsi Dżariaszeni.

Filmy - Gruzja (21)

 • „Polacy za granicą”: Gruzja to kraj doświadczony przez wojny. Pierwszy toast wypija się tam za pokój

  Na początek zagadka: dlaczego Gruzini nie kłamią? Odpowiedź w programie. Martyna przyjechała do Gruzji 5 lat temu na wymianę studencką. Została w Tbilisi i prowadzi tam firmę wypożyczającą samochody z napędem 4x4. Zaprowadziła prowadzącego program Tomka Florkiewicza do największego budynku sakralnego w Gruzji – Soboru Trójcy Świętej. Wyjaśniła, dlaczego kobiety w Gruzji zakrywają głowy w kościele.Gruzja to kraj doświadczony przez wojny. 35% obszaru jest pod okupacją Rosji. Martyna i Tomek zwiedzili imponującą budowlę – Pomnik Historii Gruzji. Na koniec wieczorny spacer aż do Mostu Pokoju. Mieszkańcy nazywają go… „podpaską”. . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
 • „Polacy za granicą”: Aby wejść do słynnego klasztoru, trzeba włożyć specjalne workowate spodnie

  Na początek zagadka: Ile litrów wina można zrobić z trzech ton winogron? Odpowiedź w programie. Kuba mieszka w Gruzji od 10 lat. Razem z żoną prowadzą winnicę w Kachetii. W tym regionie produkuje się 80% gruzińskiego wina. Pokazał prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi najsłynniejszą katedrę w Gruzji. Katedra Alawerdi to miejsce związane z chrztem Gruzji. W IV wieku to państwo przyjęło chrześcijaństwo. Żeby wejść do klasztoru i zwiedzać, trzeba włożyć specjalne spodnie. Kuba oprowadził gościa także po marani. Jest to tradycyjna piwnica, służąca do wyrobu wina. . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
 • „Polacy za granicą”: Ukradli jej bagaż i dokumenty. Została w Gruzji i tam ułożyła sobie życie

  Na początek zagadka: skąd pochodzi nazwa kraju – Gruzja? Odpowiedź w programie. Paulina mieszka w Tbilisi, stolicy Gruzji, od 4 lat. Prowadzi tam hostel. Przyjechała do tego kraju kilka lat temu na wakacje. Niestety ktoś ukradł jej bagaż i dokumenty. Ale wszystko skończyło się dobrze. Poznała dzięki temu Gruzina, który pomógł jej bezinteresownie w tej sytuacji i… zakochali się w sobie. Paulina pokazała prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi miasto, które tak polubiła. Tbilisi to miejsce, które łączy różne kultury. Ludzie są tam bardzo tolerancyjni. Gruzini to artystyczne dusze. Wszyscy lubią śpiewać i tańczyć, kochają poezję i są bardzo utalentowani. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
 • „Polacy za granicą”: Po której stronie samochody w Tbilisi mają kierownicę? Zaskakujące

  Na początek zagadka: dlaczego w Gruzji tak wiele samochodów nie ma zderzaków? Zobaczcie sami.Marcin pracuje w branży turystycznej w Tbilisi. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem wsiedli do taksówki. Jest to tani i bardzo popularny sposób przemieszczania się w stolicy Gruzji. Cenę negocjuje się, zanim się wsiądzie. Kwota często zależy od humoru kierowcy. Aby zostać taksówkarzem, wystarczy iść na bazar i kupić tabliczkę z napisem TAXI. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.