Grupa Tauron

Artykuły - Grupa Tauron (64)

 • Tauron: Zrezygnował wiceprezes firmy ds. finansów

  Tauron: Zrezygnował wiceprezes firmy ds. finansów

  Wiceprezes Taurona Marek Wadowski, od ponad pięciu lat odpowiedzialny za finanse tej energetycznej grupy, zrezygnował w czwartek ze stanowiska - poinformował Tauron, nie podając przyczyn dymisji wiceprezesa. Będzie on pełnić swoją funkcję do najbliższego poniedziałku. Wadowski po południu tego samego przyjął funkcję wiceprezesa Grupy Azoty (ATT, GPW).
 • Kopalnie Tauronu trafią do podmiotu wskazanego przez SP

  Kopalnie Tauronu trafią do podmiotu wskazanego przez SP

  Tauron Wydobycie trafi docelowo do podmiotu wskazanego przez Skarb Państwa - poinformował prezes Tauronu Paweł Strączyński. Dodał, że chce się spotkać z zarządem JSW i zaoferować spółce np. kopalnię Brzeszcze.
 • Tauron: Związkowcy nie zrezygnują z protestów

  Tauron: Związkowcy nie zrezygnują z protestów

  Z informacji strony społecznej wynika, że środowe spotkanie zarządu Taurona (TPE, GPW) ze związkowcami skupionymi w Radzie Społecznej tej grupy energetycznej nie przyniosło zbliżenia stanowisk. Związki zamierzają kontynuować rozpoczętą już kilka miesięcy temu akcję protestacyjną. Kolejne spotkanie zarządu ze stroną społeczną zaplanowane jest na maj.
 • Paweł Strączyński: Po wydzieleniu aktywów węglowych Tauron pozostanie odrębną grupą

  Paweł Strączyński: Po wydzieleniu aktywów węglowych Tauron pozostanie odrębną grupą

  - Po przygotowywanym przez rząd wydzieleniu z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu, Tauron pozostanie odrębną grupą, zyskując szanse rozwoju i przyspieszenia zielonej transformacji - ocenił prezes Taurona Paweł Strączyński.
 • ​Paweł Strączyński nowym prezesem Tauronu

  ​Paweł Strączyński nowym prezesem Tauronu

  Rada nadzorcza Tauronu powierzyła Pawłowi Strączyńskiemu stanowisko prezesa, począwszy od 1 kwietnia - podał Tauron w komunikacie. Nowy prezes chce w krótkim terminie zaktualizować strategię grupy, uporządkować aktywa oraz przyspieszyć „zielony zwrot” Tauronu.
 • Grupa Tauron zamknęła rok stratą netto zbliżoną do 2,5 mld zł

  Grupa Tauron zamknęła rok stratą netto zbliżoną do 2,5 mld zł

  Odpisy aktualizujące oraz obniżona wartość bilansowa udzielonych pożyczek obciążyły wynik finansowy Grupy Tauron; rok 2020 zamknął się stratą netto w wysokości 2 mld 488 mln zł. Zysk EBITDA (patrz definicja na końcu tekstu) wzrósł do rekordowego poziomu powyżej 4,2 mld zł. Na inwestycje wydano ponad 4 mld zł.
 • Tauron stawia na energię ze słońca

  Tauron stawia na energię ze słońca

  Tauron uruchomił farmę fotowoltaiczną w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim o mocy 6 MW. Zaspokoi ona zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2,5 tysiąca gospodarstw domowych.
 • Nie pracujemy nad połączeniem Taurona i PGE - wiceminister aktywów

  Nie pracujemy nad połączeniem Taurona i PGE - wiceminister aktywów

  Wiceszef MAP Artur Soboń zapewnia, że resort aktywów państwowych nie pracuje nad połączeniem Taurona i Polskiej Grupy Energetycznej. Przypomniał, że prowadzone analizy dotyczą potencjalnego wydzielenia z grup energetycznych ich aktywów węglowych.
 • Tauron: Marek Wadowski p.o. prezesa

  Tauron: Marek Wadowski p.o. prezesa

  Rada nadzorcza Tauronu (TPE, GPW) powierzyła Markowi Wadowskiemu pełnienie obowiązków prezesa od 1 marca do dnia powołania nowego prezesa.
 • Zrezygnował prezes Tauron Polska Energia

  Zrezygnował prezes Tauron Polska Energia

  Wojciech Ignacok, od lipca ubiegłego roku kierujący zarządem spółki Tauron Polska Energia, z końcem lutego ustąpi ze stanowiska prezesa firmy - podał w piątek Tauron. Rezygnacja prezesa jest podyktowana względami zdrowotnymi.

Filmy - Grupa Tauron (1)

 • Spółki węglowe mogą notować dobre wyniki. Przyszłością łączenie górnictwa z energetyką

  Tworzenie dużych grup paliwowo-energetycznych, które zajmują się jednocześnie wydobyciem węgla oraz wytwarzaniem i obrotem energią elektryczną, jest przyszłością zarówno energetyki, jak i górnictwa – uważa Jerzy Kurella, prezes Tauron Polska Energia. Branża węglowa, która dziś boryka się z problemami, w ten sposób zyskuje stałych i pewnych odbiorców. Koncerny energetyczne zmniejszają zależność od dostaw z zewnątrz, dzięki czemu mogą obniżyć koszty surowca. – Doświadczenia krajów zachodnich łączących duże grupy energetyczne w jeden organizm, w którym jest zapewniony cały łańcuch wartości, tzn. jest zarówno wydobycie, jak i wytwarzanie, obrót energią elektryczną oraz dystrybucja, pokazują, że takie koncerny mogą generować środki na niezbędne inwestycje. Jestem przekonany, że jest to przyszłość dla polskiej energetyki, czego dobrym przykładem jest Tauron – mówi Jerzy Kurella, prezes zarządu Tauron Polska Energia. Przez spółkę Tauron Wydobycie i należące do niej zakłady górnicze (Zakład Górniczy Janina i Zakład Górniczy Sobieski) koncern kontroluje 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego. W ciągu trzech kwartałów roku Grupa wyprodukowała 3,5 mln ton surowca. W obszarze Wydobycie zanotowała znaczący wzrost – EBITDA w III kwartale wyniosła blisko 135 mln zł, przy ponad 55 mln zł rok wcześniej.