grunty rolne

Artykuły - Grunty rolne (94)

 • Przeciętny rolnik z Warmii i Mazur to milioner

  Przeciętny rolnik z Warmii i Mazur to milioner

  Prawie 1,1 mln złotych - tyle warte są grunty przeciętnego gospodarstwa rolnego w województwie warmińsko-mazurskim. Powód? Gospodarstwa są tam duże, a ziemia od lat drożeje - także przez turystów. Znacznie skromniej jest na Podkarpaciu i w Małopolsce.
 • W 2021 roku będzie można kupić aż 5 hektarów ziemi rolnej?

  W 2021 roku będzie można kupić aż 5 hektarów ziemi rolnej?

  Prawdopodobnie w 2021 roku będzie można kupić aż 5 hektarów ziemi rolnej. Zła wiadomość jest jednak taka, że dotyczy to tylko państwowej ziemi rolnej. Generalny zakaz sprzedaży państwowych gruntów zostanie natomiast przedłużony aż do 30 kwietnia 2026 roku. Co to oznacza dla inwestorów? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Gdyby nie ograniczenia w obrocie, hektar kosztowałby 20 proc. więcej

  Gdyby nie ograniczenia w obrocie, hektar kosztowałby 20 proc. więcej

  W ciągu roku grunty orne zdrożały o 4 proc. - wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS. Jeszcze niedawno wzrosty te opiewały nawet na kilkanaście procent rocznie. Wszystko zmieniły ograniczenia w obrocie ziemią, które wprowadzono w maju 2016 roku. I choć zasady te poluzowano kilka miesięcy temu, to wciąż inwestorzy nie wrócili na rynek gruntów rolnych.
 • Nabycie nieruchomości rolnej - ograniczenia i wyłączenia

  Nabycie nieruchomości rolnej - ograniczenia i wyłączenia

  Nabycie nieruchomości rolnej przez nierolnika jest możliwe. Z czego to wynika? Jak tego dokonać? Ile to kosztuje? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Jak sprzedać nieruchomość rolną o przeznaczeniu rolnym?

  Jak sprzedać nieruchomość rolną o przeznaczeniu rolnym?

  Jak powszechnie wiadomo, obrót nieruchomościami rolnymi nie należy do łatwych, szczególnie dla nierolników. O tym, czy dany grunt można sprzedać, decyduje wiele różnych czynników. Problematycznym zagadnieniem jest na przykład obrót nieruchomościami rolnymi o przeznaczeniu rolnym - wskazuje Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp z o.o.
 • Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie obrotu ziemią

  Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie obrotu ziemią

  Złagodzenie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi - zakłada projekt nowelizacji ustawy w sprawie obrotu ziemią, który przyjął rząd - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Po zmianach, więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne. Po prawie trzech latach obowiązywania ustawy, która zablokowała handel ziemią, jest szansa na "dobrą zmianę".
 • Łatwiejsza sprzedaż działek rolnych

  Łatwiejsza sprzedaż działek rolnych

  Wygląda na to, że sprzedaż działek rolnych będzie łatwiejsza. Coraz bliżej nowelizacji przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Obecnie trwają konsultacje społeczne. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać jeszcze w 2019 roku.
 • Ziemia rolna nie tylko dla rolników, o ile leży w granicy miasta

  Ziemia rolna nie tylko dla rolników, o ile leży w granicy miasta

  Grunt rolny do 1 ha znów będzie można sprzedać mieszczuchowi. Inwestorzy łatwiej kupią też od rolników ziemie położone w administracyjnych granicach miast.
 • Odrolnienie gruntu - kiedy to będzie nam się opłacać?

  Odrolnienie gruntu - kiedy to będzie nam się opłacać?

  Zmiana charakteru gruntu z rolnego na budowlany znacznie podnosi jego wartość. Taką ziemię odsprzedamy z bardzo dużym zyskiem.
 • Trwają prace nad zmianami w obrocie gruntami rolnymi

  Trwają prace nad zmianami w obrocie gruntami rolnymi

  W resorcie rolnictwa trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczących obrotu gruntami rolnymi. Chodzi o dwie rządowe ustawy: o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi. Dokument w najbliższych tygodniach ma trafić na posiedzenie rządu.

Filmy - Grunty rolne (5)

 • Ceny gruntów rolnych zaczęły już zdecydowanie spadać

  Znamy już pierwsze efekty obowiązywania nowej ustawy regulującej obrót gruntami rolnymi. Ceny zaczęły spadać, czego obawiali się rolnicy. Ustawa regulująca obrót gruntami rolnymi obowiązuje od 30 kwietnia, a ograniczyła bardzo grono uprawnionych do kupowania ziemi tylko do osób mających uprawnienia rolnicze, zamieszkujących na terenie gminy gdzie znajduje się kupowany grunt lub sąsiedniej gminy.
 • Spekulacja ziemią rolną przez cudzoziemców będzie utrudniona

  Od maja 2016 roku cudzoziemcy zyskają możliwość zakupu ziemi. Nowa ustawa, która będzie regulować obrót ziemią, nie będzie nikogo dyskryminować, ale resort rolnictwa chce, by przy nabywaniu gruntów pierwszeństwo mieli rolnicy, którzy zamieszkują na terenie tej samej gminy lub miejscowości. Zdaniem Marka Sawickiego odpowiedni zapis w ustawie ma zabezpieczyć przed zakupem ziemi rolnej do celów inne niż produkcyjne.
 • Działania resortu rolnictwa mają ułatwić rolnikom nabywanie ziemi

  Ziemia rolna w Polsce w ciągu ostatnich dwudziestu lat zdrożała ponad czterdziestokrotnie. Mimo to ceny gruntów są bardzo atrakcyjne dla cudzoziemców. Po 2016 roku tracą moc przepisy przejściowe dla Polski i każdy obywatel UE będzie mógł kupić dowolną ilość ziemi. Do tego czasu Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, która jest właścicielem blisko 2 mln hektarów, chce jak najwięcej swoich zasobów sprzedać polskim rolnikom. Przedstawiciele środowiska apelują o to, by trafiała przede wszystkim do młodych rolników.
 • Lion's Bank: Ceny gruntów rolnych będą w tym roku wciąż rosły

  W najbliższym czasie inwestorzy nie powinni jeszcze obawiać się korekty cen na rynku gruntów rolnych, który od blisko dekady jest w trendzie wzrostowym. Jak wynika z prognoz Lion’s Banku, w tym roku działki rolnicze nadal będą zyskiwać na wartości. - Ten rok będzie cały czas dobry dla tego rynku. Spodziewam się dalszych wzrostów – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości w Lion’s Bank.