grunty

Artykuły - Grunty (181)

 • Rząd nie rezygnuje z budowy CPK

  Rząd nie rezygnuje z budowy CPK

  Są pierwsi chętni do sprzedaży gruntów pod budowę portu. Opóźnia się jednak wykonanie masterplanu, który miał wskazać jego dokładną lokalizację.
 • Polacy nadal kupują grunty, domy i mieszkania

  Polacy nadal kupują grunty, domy i mieszkania

  Mogłoby się wydawać, że panująca pandemia koronawirusa oraz spowodowany nią kryzys gospodarczy negatywnie odbiją się na rynku nieruchomości. Co innego pokazują jednak przeprowadzone badania rynku. Polacy nadal kupują grunty, domy i mieszkania. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Sprzedasz grunt pod CPK, rząd podzieli się zyskiem

  Sprzedasz grunt pod CPK, rząd podzieli się zyskiem

  Resort infrastruktury kończy prace nad nowelizacją specustawy w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ma umożliwić głównie sprawny wykup terenów.
 • Stracone złudzenia, czyli pierwsze urodziny specustawy mieszkaniowej

  Stracone złudzenia, czyli pierwsze urodziny specustawy mieszkaniowej

  Tzw. specustawa mieszkaniowa albo lex deweloper weszła w życie 22 sierpnia 2018 roku, niedawno więc obchodziła pierwszą rocznicę swojej misji. Jest najprawdopodobniej najbardziej rewolucyjnym, a zarazem kontrowersyjnym aktem prawnym regulującym rynek nieruchomości od początku transformacji. Pytanie, na ile skutecznym z rocznej perspektywy?
 • "Puls Biznesu": Deweloperzy kupują mimo drożyzny

  "Puls Biznesu": Deweloperzy kupują mimo drożyzny

  Ceny gruntów inwestycyjnych w Polsce skoczyły. W wybranych dzielnicach Warszawy i Wrocławia nawet o 20 proc. - podaje wtorkowy "Puls Biznesu".
 • Odrolnienie gruntu krok po kroku

  Odrolnienie gruntu krok po kroku

  Zmiana przeznaczenia gruntu rolnego może nam się przydać w wielu sytuacjach. Na przykład po to, by wybudować na działce dom albo korzystnie sprzedać grunt. Na czym polega ten proces i jak to zrobić?
 • Grunty jako środki trwałe w podatku dochodowym

  Grunty jako środki trwałe w podatku dochodowym

  Firmowe grunty to specyficzna kategoria wśród składników majątku. Gdy stanowią one własność podatnika wykorzystywaną przez niego w prowadzeniu działalności, wówczas podlegają zaliczeniu do środków trwałych. Wszystkie związane z nimi zdarzenia gospodarcze należy prawidłowo rozliczyć w podatku dochodowym.
 • Czy deweloperom zabraknie działek?

  Czy deweloperom zabraknie działek?

  Już na początku boomu mieszkaniowego analitycy przewidywali, że rekordowa aktywność deweloperów będzie skutkowała malejącą dostępnością działek pod zabudowę wielorodzinną i wzrostem cen odpowiednich gruntów. Sygnały napływające z rynku pierwotnego wskazują, że taki scenariusz właśnie się zrealizował.
 • Mieszkańcy bloków dostaną grunt na własność

  Mieszkańcy bloków dostaną grunt na własność

  Prawdopodobnie już od 1 stycznia 2019 r. grunty pod blokami i domami oddane w użytkowanie wieczyste przekształcą się we własność - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
 • Tereny inwestycyjne ciągle poszukiwane

  Tereny inwestycyjne ciągle poszukiwane

  Rozpędzony rynek mieszkaniowy, ale także świetna koniunktura na rynku nieruchomości komercyjnych - oba te czynniki sprawiają, że o tereny inwestycyjne toczy się bardzo ostra rywalizacja deweloperów. Gruntów pod zabudowę w miastach zaczyna brakować. Ceny rosną, co może przełożyć się sytuację na całym rynku nieruchomości.

Filmy - Grunty (4)

 • Czy samorządy wprowadzą bonifikaty dla właścicieli nieruchomości?

  Od stycznia 2019 r. 2,5 mln Polaków stanie się właścicielami gruntów, które dotąd były w użytkowaniu wieczystym. Jednak trzeba będzie za to zapłacić. W gorszej sytuacji mogą znaleźć się osoby, których dom znajduje się na gruntach samorządowych.
 • Bum na grunty. Jakie tereny są najbardziej poszukiwane?

  Bum na grunty inwestycyjne trwa. Poszukiwane są tereny pod budowę mieszkaniową, realizację parków handlowych, biurowców oraz inwestycji hotelowych. Ze względu na zmianę prawodawstwa spadła aktywność w sektorze gruntów rolnych. Eksperci prognozują, że 2017 rok będzie równie dobry albo nawet lepszy dla wszystkich uczestników rynku.
 • Inwestycje w grunty rolne coraz bardziej opłacalne

  Kupując grunty rolne można zyskać niższe składki na ubezpieczenie, unijne dopłaty i wzrost wartości nieruchomości w ciągu kilku lat. Za trzy lata ten rynek zostanie całkowicie uwolniony, może więc wzrosnąć popyt ze strony zagranicznych inwestorów, a ceny – poszybować w górę. – W 2011 roku pozwoleń na zakup ziemi uzyskano na ok. 1 tys. hektarów gruntu, czyli niewiele. To jest mniej więcej taki kwadrat 3,5 km na 3,5 km, czyli niewielki wycinek Polski – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Bartosz Turek, analityk Home Broker.
 • Ceny gruntów pójdą w górę

  Zarówno działki budowlane, jak i grunty rolne w najatrakcyjniejszych cenach znajdują się powyżej 30 km od miasta. Dzięki rozbudowie dróg, autostrad i połączeń kolejowych ich ceny wkrótce pójdą w górę. Komentuje Kuba Karliński, prezes Wealth Solutions Inwestycje Ziemskie.