groźna choroba

Artykuły - Groźna choroba (1)

 • Rzadka choroba: Czy powinniśmy się bać?

  Rzadka choroba: Czy powinniśmy się bać?

  Nowa zakaźna choroba, której objawy są zbliżone do polio, zaatakowała w Kalifornii co najmniej pięcioro dzieci - ogłosili naukowcy z Uniwersytetu Stanforda.

Filmy - Groźna choroba (3)

 • Chorzy czekają nawet 8 lat na diagnozę. To Choroba Pompego

  Wejście po schodach jest jak zdobycie Mount Everestu – takie właśnie odczucia na co dzień towarzyszą osobom mającym chorobę Pompego. Ograniczone możliwości oddechowe i słabnące mięśnie sprawiają, że najprostsze czynności stają się dla nich niebywałym wysiłkiem. Co gorsze, choroba jest mało znana. Postawienie właściwej diagnozy może trwać nawet 8 lat. Problemem, z jakim wciąż zmagają się pacjenci, jest niska świadomość społeczna na temat istnienia choroby i jej objawów. Późna postać choroby Pompego swoimi objawami może przypominać np. dystrofie mięśniowe obręczowo-kończynowe, zapalenie wielomięśniowe, a nawet rdzeniowy zanik mięśni. Niejednoznaczne objawy choroby sprawiają, że diagnoza może trwać nawet 8 lat, co obniża szanse pacjentów na szybkie podjęcie leczenia oraz na prowadzenie aktywnego trybu życia. - W wieku 23 lat pojawiły się u mnie pierwsze objawy choroby Pompego. Dwa lata później znalazłem się na szpitalnym oddziale pulmonologicznym z ostrą niewydolnością oddechową. Wtedy postawiono diagnozę. Osłabienie mięśni oddechowych powodowało coraz większe niedotlenienie i uczucie ciągłego zmęczenia. Wyzwaniem stały się tak codzienne czynności, jak spacer przez miasto, wejście po schodach czy praca zawodowa, z której w końcu musiałem zrezygnować – wspomina Maciej Ptasiński, prezes Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobą Pompego, będącego współorganizatorem akcji „Nasz Everest”. Choroba Pompego to schorzenie nerwowo-mięśniowe, spowodowane niedoborem enzymu, który odpowiedzialny jest za rozkład jednej z substancji metabolizmu, glikogenu. W efekcie tego niedoboru w komórkach mięśni gromadzą się wielocukry, które prowadzą do niszczenia i osłabienia mięśni kończyn i mięśni oddechowych. Choroba Pompego dotyka osoby w każdym wieku. Do tej pory zdiagnozowany około 50 tys. pacjentów na całym świecie.
 • Alzheimer już nie jest chorobą seniorów! Dotyka coraz młodszych

  Na chorobę Alzheimera, kojarzoną zazwyczaj z ludźmi po 60-tym roku życia, zachorować można już w wieku 20 lat! U młodych Alzheimer ma postać dziedziczną, wskazującą na istnienie pojedynczego genu, którego mutacje warunkują chorobę. Co ważne, taka postać choroby, ma zazwyczaj bardzo gwałtowny i ciężki przebieg. Zdarza się, że pierwsza diagnoza następuje w wieku 17 lat. Objawy w każdej grupie wiekowej są takie same, niestety znakiem rozpoznawczym Alzheimera atakującego ludzi młodych, jest jego gwałtowny i ostry przebieg. Objawy? To głównie zaburzenia pamięci, niezdolność przyswajania nowych informacji, utrata zdolności uczenia się, zmiany w osobowości i zachowaniu. Pacjenci czują się zagubieni, później dochodzą różnego rodzaju omamy słuchowe i wzrokowe – mówi Marta Ulicka, kierownik zespołu rehabilitantów, MEDI-system. Inne czynniki, poza genetycznymi, które wywołują tę chorobę to miedzy innymi: wiek, płeć (bardziej narażone są kobiety), cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, a nawet niskie wykształcenie.
 • Nietrzymanie moczu - choroba, która wciąż jest tematem tabu

  W Polsce z problemem nietrzymania moczu zmaga się ponad 4 mln osób. To poważne schorzenie, które w sposób znaczący wpływa na jakość życia chorych, ogranicza ich aktywność zawodową i życie towarzyskie, prowadzi do całkowitej izolacji ze społeczeństwa, a w skrajnych przypadkach do depresji a nawet prób samobójczych. Na problemy z nietrzymaniem moczu narażone są kobiety z nadwagą oraz panie w ciąży. Mimowolny wyciek moczu podczas śmiania się czy kaszlu powinien skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i przedstawienia mu występujących objawów. Pacjentki często bagatelizują takie oznaki, myśląc że jest to jednorazowa sytuacja. Jak mówi dr Paweł Miotla, klinik Ginekologii Operacyjnej Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, problem nietrzymania moczu jest w Polsce wciąż tematem tabu. Jak to zmienić?