Grobowiec

Artykuły - Grobowiec (28)

 • Niezwykły grób znaleziony w gaju oliwnym

  Niezwykły grób znaleziony w gaju oliwnym

  Pewien rolnik odkrył przez przypadek na Krecie grobowiec pochodzący z czasów cywilizacji minojskiej.
 • Egipski grobowiec sprzed 4400 lat

  Egipski grobowiec sprzed 4400 lat

  ​Naukowcy wciąż odkrywają tajemnice starożytnych Egipcjan. Teraz archeolodzy ogłosili odkrycie grobu liczącego 4400 lat wraz z kilkoma rzadkimi polichromiami przedstawiającymi małpy.
 • Grobowiec Majów sprzed ponad 2400 lat odkryto w Gwatemali

  Grobowiec Majów sprzed ponad 2400 lat odkryto w Gwatemali. Na stanowisku znajdują się pozostałości dużego miasta, istniejącego w okresie IX w. p.n.e. - X w. n.e., gdzie znajduje się wiele budowli i rzeźb typowych dla kultury Olmeków oraz Majów.
 • Odnaleziono jeden z najstarszych grobowców Majów

  Archeolodzy pracujący w Gwatemali odkryli, w zachodniej części kraju, jeden z najstarszych grobowców Majów - podaje BBC. Naukowcy uważają, że jest to miejsce pochówku starożytnego władcy lub lidera duchowego, który żył ponad 2000 lat temu.
 • Egipski grobowiec z... mamutem

  Egipski grobowiec z... mamutem

  Egipskie grobowce wciąż odkrywają nowe sekrety. I bywają to sensacje nie tylko dla archeologów. Jedno z nowych odkryć, to ustalenie, że w staroegipskim grobie widnieje obraz mamuta.
 • Fanki Michaela Jacksona zostały wyrzucone

  Fanki Michaela Jacksona zostały wyrzucone

  Dwie fanki zmarłego w 2009 roku Michaela Jacksona zostały usunięte z cmentarza, na którym spoczywa amerykański piosenkarz.
 • Tajemnicze miasto Majów

  Tajemnicze miasto Majów

  Palenque to jedno z najpiękniejszych miast Majów. Położone na terenie meksykańskiego stanu Chiapas, u stóp niskich wzgórz, niestrudzenie opiera się dżungli, która od wielu wieków próbuje je pochłonąć.
 • Chiny: Podwójny grobowiec sprzed około 1000 lat

  Archeolodzy odkryli na stanowisku w środkowo-wschodnich Chinach podwójny grobowiec z czasów Północnej Dynastii Song oraz szczątki małżeńskiej pary - informuje serwis internetowy People's Daily Online.
 • Włochy: Usunąć grobowiec herszta bandy z bazyliki

  Polityk centrolewicowej włoskiej opozycji, były przywódca Partii Demokratycznej Walter Veltroni, zaapelował o usunięcie z bazyliki świętego Apolinarego w Rzymie grobu szefa groźnej grupy przestępczej, znanej jako Banda della Magliana, Enrico de Pedisa.
 • Kreta: Grobowiec sprzed ponad 2600 lat

  Greccy archeolodzy odkryli na Krecie grobowiec sprzed ponad 2600 lat, zawierający szczątki kobiety okryte złotym całunem - informuje serwis internetowy Canadian Press.

Filmy - Grobowiec (1)

 • Tajemniczy grobowiec "przemówił"! To naukowa sensacja

  Archeolodzy poszukiwali go od lat. Wiedzieli, że istnieje - bowiem w różnych muzeach na świecie znajdowały się pochodzące z niego kamienne bloki. Mowa o grobowcu Pasera, potężnego królewskiego dostojnika, który żył w starożytnym Egipcie za panowania ostatnich Ramzesów. Nareszcie wysiłki poszukiwaczy zostały uwieńczone sukcesem. Grobowiec Pasera "odnalazł się" w Sakkarze - wspaniałej nekropolii położonej 30 km na południe od Kairu. Sakkara stanowi najstarszą część cmentarzyska w Memfis. Egiptolodzy podkreślają, że odkrycie to ma rewolucyjne znaczenie dla wiedzy o starożytnym Egipcie. Dlaczego jest ono tak ważne? Dotąd uważano, że Memfis - stolica Egiptu w okresie tak zwanego Starego Państwa - straciło na znaczeniu po tym, jak centrum administracyjnym kraju stały się Teby. Odkrycie w Sakkarze grobowca tak ważnej osobistości, jaką był Paser - ambasador faraona i strażnik wojskowych archiwów - przeczy tej tezie. Pasera złożono w grobie około 1100 r.p.n.e., kiedy stolicą Egiptu były już Teby. Skoro jednak pochowano go w nekropolii pod Memfis, musiała ona wciąż pełnić ważną funkcję.