grób

Artykuły - Grób (101)

 • Fani tłumnie odwiedzają grób Krzysztofa Krawczyka w podłódzkich Grotnikach

  Fani tłumnie odwiedzają grób Krzysztofa Krawczyka w podłódzkich Grotnikach

  Fani Krzysztofa Krawczyka tłumnie odwiedzają grób wokalisty na małym wiejskim cmentarzu w podłódzkich Grotnikach. W miejscu pochówku artysty, którego pogrzeb odbył się 10 kwietnia, nieprzerwanie palą się znicze, pojawiają się pamiątkowe zdjęcia i podziękowania od wielbicieli jego talentu.
 • RMF24: To tam może trafić Mariusz Trynkiewicz pedofil-morderca

  RMF24: To tam może trafić Mariusz Trynkiewicz pedofil-morderca

  Specjalny ośrodek, który ma izolować niebezpiecznych przestępców, powstaje w Gostyninie w woj. mazowieckim - mówi wiceminister zdrowia Sławomir Neumann w rozmowie z dziennikarką radia RMF FM Moniką Gosławską. Zapewnia, że zakład będzie gotowy na przyjęcie osób skierowanych na leczenie na podstawie tzw. ustawy o bestiach. Placówka ma przypominać szpital. Nie będzie krat w oknach, ale jak tłumaczy wiceminister, zabezpieczenia będą, choć nie tak "nachalne" jak w więzieniu.
 • Mieszkańcy o Trynkiewiczu: Morderca wraca

  Mieszkańcy o Trynkiewiczu: Morderca wraca

  Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego, skąd pochodzi morderca-pedofil Mariusz Trynkiewicz, są wściekli. Nie kryją oburzenia, że rząd nie zdążył na czas z ustawą, dzięki której przestępca byłby dalej odseparowany od społeczeństwa.
 • UOKiK ukarał Katowice za zmonopolizowanie kopania grobów

  UOKiK ukarał Katowice za zmonopolizowanie kopania grobów

  Karę w wysokości ponad 8,4 tys. zł nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na władze Katowic. UOKiK uznał, że należący do miasta zakład Katowickie Cmentarze Komunalne wbrew prawu zmonopolizował usługi kopania grobów na miejskich cmentarzach.
 • Stracić nieznane

  Stracić nieznane

  Kiedy to się stało, Zofia była szczęśliwą, dwudziestokilkuletnią studentką pedagogiki o wielkich marzeniach i świetlanych planach na przyszłość. W środku nocy obudził ją silny ból brzucha. Pościel splamiona była krwią. Poroniła, nie zdając nawet sobie sprawy z tego, że była w ciąży.
 • Polisa aż po grób

  Polisa aż po grób

  Przed 1 listopada mamy wysyp reklam ubezpieczeń nagrobków. Odszkodowanie otrzymamy, gdy na grób zejdzie lawina czy uderzy w niego piorun, ale gdy dojdzie do osunięcia się ziemi lub wylejemy wosk na płytę, możemy o tym zapomnieć - pisze "Metro".
 • Peru: Odnaleziono dwie preinkaskie mumie

  Na przedmieściach Limy, stolicy Peru, odnaleziono dwie preinkaskie mumie. Archeolodzy informują, że mumie mają ponad tysiąc lat i są w świetnym stanie.
 • Prehistoryczna wielka podróż i romans bez happy endu

  Daleką podróż ze Skandynawii na Śląsk, jaka odbyła się ok. 4 tys. lat temu, oraz zabójstwo z romansem w tle, wytropiła polska archeolog ze szwedzkiego Uniwersytetu w Goeteborgu (GU).
 • Tajemnice szwedzkiego grobu i polski wątek

  Szwedzka policja prosi o pomoc polskich kolegów. Chodzi o ustalenie tożsamości dobrze zachowanych zwłok sprzed lat, prawdopodobnie należących do Polki.
 • Meksyk: Odkryto masowy grób w pobliżu stolicy

  Meksyk: Odkryto masowy grób w pobliżu stolicy

  Władze Meksyku poinformowały w czwartek, iż w pobliżu stolicy kraju odkryły masowy grób, mogący zawierać szczątki 12 osób zaginionych przed blisko trzema miesiącami w stołecznym barze.

Filmy - Grób (6)

 • Zapisane w kościach. Tajemnice królewskiego szkieletu

  Czaszka i szkielet angielskiego monarchy Ryszarda III, odkryte pod miejskim parkingiem w Leicester w 2012 r., to nie lada gratka dla naukowców! Zanim odbędzie się ich ponowny pochówek, eksperci chcą odtworzyć życie króla zapisane w kościach. Co jadał? Na jakie dolegliwości cierpiał? Jaki był mechanizm jego śmierci, która dopadła go w 1485 r., na polu bitwy pod Bosworth? Dokładne badania prowadzone przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu ujawniają intrygujące fakty. I tak, ustalono między innymi, że dieta władcy była wręcz luksusowa. Monarcha nie stronił od zagranicznych trunków, a także dzikiego ptactwa oraz ryb, powszechnie serwowanych podczas zamkowych uczt w dobie późnego średniowiecza. Niestety, niedostateczna higiena - znak tamtych czasów - nie uchroniły Ryszarda przed... glistnicą. Badacze przypuszczają, że tuż po zgonie pasożyty mogły opuścić ciało króla, wydostając się na zewnątrz poprzez nozdrza i otwory w uszach. Ryszard zginął przeszyty kilkunastoma ostrzami. Nie była to lekka śmierć. - Zadano mu wiele ciosów ostrą bronią. Na pewno bardzo cierpiał, zanim skonał, bo rany były liczne - wyjaśnia dr Piers Mitchell, antropolog z Uniwersytetu w Cambridge.
 • Wycieczka w głąb królewskiego grobu. Tylko dla odważnych!

  Odkrycie szczątków angielskiego króla Ryszarda III pod miejskim parkingiem w Leicester w 2012 r. było nie lada sensacją. 25 lipca miejsce to zostało udostępnione zwiedzającym. Interaktywna wystawa przybliży życie i śmierć ostatniego władcy Anglii z dynastii Plantagenetów. Zwiedzający będą mogli również zobaczyć rekonstrukcję szkieletu monarchy i model jego twarzy, odtworzonej dzięki najnowocześniejszym technologiom. Prawdziwe szczątki króla spoczną w katedrze w Leicester. Tak zadecydował sąd, chociaż potomkowie Ryszarda domagali się, by jego kości pochowano w bardziej okazałej katedrze w Yorku. Wkrótce odbędzie się uroczysty ponowny pochówek króla, który po śmierci na bitewnym polu, nagi i zakrwawiony, został przetransportowany na grzbiecie jucznego konia do Leicester i złożony w bezimiennym grobie. Ryszard III to ostatni władca w historii Anglii, który poniósł śmierć w bitwie. Poległ pod Bosworth w 1485 r. Jego śmierć zakończyła tzw. Wojnę Róż.
 • To najmodniejszy adres po tamtej stronie życia!

  Cmentarz Woodlawn w nowojorskiej dzielnicy Bronx to niezwykle modny adres - jeśli w ogóle można użyć w tym kontekście tego słowa. Jest jednak faktem, że mnóstwo osób chce być pochowanych właśnie tutaj. Zainteresowanie jest tak duże, że władze nekropolii przeznaczyły już dodatkowy teren pod pochówki. Wszystko dlatego, że na Woodlawn spoczywają najsłynniejsi jazzmani, m.in. Duke Ellington i Miles Davis. Miłośnicy jazzu bez obaw myślą więc o dniu swego odejścia z tego świata - będzie to przecież dzień, w którym spotkają swoich idoli...
 • Tajemnica pochówku słynnego pisarza. Co się z nim stało?

  Miguel de Cervantes, największy hiszpański pisarz, nie miał szczęścia w życiu - choć jego przygodami można by obdzielić kilkanaście osób. Zmarł bez grosza przy duszy w 1616 r. Już następnego dnia po śmierci został pochowany w maleńkim klasztornym kościele. O Cervantesie zapomniano na wiele lat... Gdy jednak Europa na nowo odkryła jego genialną powieść "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", postać jej autora przypomniała o sobie potomnym. Niestety, nikt już nie wiedział wtedy, gdzie dokładnie znajduje się grób ojca hiszpańskiej literatury… Za 2 lata Hiszpania będzie obchodzić 400. rocznicę śmierci Cervantesa. Władze uznały, że czas już najwyższy oddać sprawiedliwość swojemu geniuszowi. Pod koniec kwietnia rozpoczęły się poszukiwania miejsca ostatniego spoczynku pisarza. Prześwietlony zostanie każdy metr kwadratowy na obszarze klasztoru trynitarzy bosych. Gdzieś tam, w jednej z krypt, a może wprost pod posadzką, muszą znajdować się szczątki Cervantesa...