wydarzenia - Grenlandia

Artykuły - Grenlandia (18)

 • Rezerwuar pod Grenlandią

  Leży pod Grenlandią i może mieć spory wpływ na wzrost poziomu oceanów. Naukowcy odkryli w rejonie bieguna północnego gigantyczny rezerwuar wody.
 • Grenlandia udostępnia swoje bogactwa naturalne

  Lokalny parlament Grenlandii postanowił w czwartek znieść obowiązujący od wielu dziesięcioleci zakaz eksploatacji olbrzymich i różnorodnych bogactw mineralnych tej należącej do Danii wyspy. Grenlandia posiada m. in. złoża uranu i innych rzadkich pierwiastków.
 • Zaskakujące odkrycie pod lodem Grenlandii

  Zaskakujące odkrycie pod lodem Grenlandii

  Pod lodem Grenlandii kryje się kanion, porównywalny z fragmentami Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Ma co najmniej 750 km długości, miejscami do 800 m głębokości i do 10 km szerokości. Odkrycie opisano w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".
 • Zielona Grenlandia

  Zielona Grenlandia

  Pod koniec tego wieku na mroźnej dziś Grenlandii będą rosły lasy i gęste krzewy. Takiego zdania są duńscy naukowcy, którzy usiłują przewidzieć skutki zmian klimatycznych w rejonie bieguna północnego.
 • Zorza polarna nad Grenlandią. To trzeba zobaczyć

  Internauci mogą na żywo oglądać zorze polarne znad bieguna północnego. Transmisja online oraz zdjęcia dostępne będą dzięki obserwacjom prowadzonym na Grenlandii od 24 do 29 sierpnia. Wtedy - według prognoz - zorze mogą być szczególnie spektakularne.
 • Śmierć Brytyjczyka na Grenlandii

  Śmierć Brytyjczyka na Grenlandii

  30-letni Brytyjczyk zginął w trakcie wyprawy w poprzek Grenlandii. Jej członkowie chcieli zebrać fundusze na brytyjską uczelnię dla pielęgniarek.
 • Komisarz UE: Chiny wygrywają wyścig o metale ziem rzadkich na Grenlandii

  Komisarz UE: Chiny wygrywają wyścig o metale ziem rzadkich na Grenlandii

  Grenlandia, autonomiczna część Danii, stała się nowym Eldorado metali ziem rzadkich, które są niezbędne dla nowych technologii. O zasoby wyspy ubiegają się Chiny i UE. W tym wyścigu zaczął wygrywać Pekin - ostrzega unijny komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani.
 • Naukowcy alarmują: Grenlandia topi się w zawrotnym tempie

  Naukowcy alarmują: Grenlandia topi się w zawrotnym tempie

  Lód na Grenlandii topnieje w rekordowym tempie - informuje NASA. Na potwierdzenie publikuje zdjęcia satelitarne.
 • Od Grenlandii oderwała się potężna góra lodowa

  Od Grenlandii oderwała się potężna góra lodowa. Jest to kolejne takie zdarzenie w ostatnich latach, które zaskakuje naukowców.
 • Aresztowano działaczy Greenpeace u wybrzeży Grenlandii

  Policja aresztowała w sobotę 18 działaczy organizacji ochrony środowiska Greenpeace, którzy wspięli się na morską platformę wiertniczą koło Grenlandii, protestując przeciwko poszukiwaniom ropy naftowej, jakie prowadzi tam szkocka spółka naftowa Cairn Energy.