grafen

Artykuły - Grafen (90)

 • Mikrochip z grafenu - mniejszy i 100 razy szybszy od klasycznego

  Mikrochip z grafenu - mniejszy i 100 razy szybszy od klasycznego

  Naukowcy pracują nad nową generacją mikrochipów stworzonych z grafenu. Pomóc ma w tym metoda nazwana „nanoorigami”.
 • Opracowano przełomowy grafenowy filtr do oczyszczania wody

  Opracowano przełomowy grafenowy filtr do oczyszczania wody

  ​Grafen nie przestaje zadziwiać swoją wszechstronnością. Cały czas są odkrywane jego nowe, ekscytujące zastosowania. Teraz naukowcy znaleźli sposób na manipulowanie tym materiałem w taki sposób, aby lepiej filtrował zanieczyszczenia z wody.
 • Naukowcy stworzyli układ z grafenu, który może być źródłem praktycznie nieograniczonej czystej energii

  Naukowcy stworzyli układ z grafenu, który może być źródłem praktycznie nieograniczonej czystej energii

  Zespół badawczy z Uniwersytetu Arkansas opracował układ, który przechwytuje ruch termiczny grafenu i przekształca go w prąd elektryczny. Zdaniem naukowców, taki układ można byłoby umieścić w chipie, aby generować czystą, nieograniczoną ilość energii elektrycznej dla małych urządzeń i czujników.
 • Nowy proces wytwarzania grafenu ze śmieci

  Nowy proces wytwarzania grafenu ze śmieci

  Na Uniwersytecie Rice’a opracowano nową technikę przekształcania odpadów bogatych w węgiel w grafen. Metoda ta może mieć nie tylko korzystny wpływ na środowisko, ale pozwala też szybko i tanio pozyskiwać ten rewelacyjny materiał.
 • Grafen można wykorzystać do wywołania energetycznej rewolucji

  Grafen można wykorzystać do wywołania energetycznej rewolucji

  Badacze odkryli, że grafen może wychwytywać metan, który może następnie służyć jako źródło energii. Zastosowanie innowacyjnej technologii może znacznie usprawnić proces spalania metanu, a na dodatek metoda ta jest przyjazna dla środowiska.
 • Naukowcy przekształcili dwutlenek węgla w grafen

  Naukowcy przekształcili dwutlenek węgla w grafen

  Dwutlenek węgla zwykle postrzegany jest jako gaz cieplarniany, a naukowcy opracowują metody pozyskiwania go z atmosfery celem jego składowania w podziemnych magazynach. Jednak dwutlenek węgla można też wykorzystać do produkcji pewnych materiałów. Zespół z Instytutu Technologii w Karlsruhe w Niemczech zademonstrował proces, który pozwala przekształcić gaz w grafen.
 • Polska dopiero na dopiero na 25. miejscu na świecie

  Polska dopiero na dopiero na 25. miejscu na świecie

  Pod względem finansowania nauki Polska jest dopiero 25. na świecie - podkreśla prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Mimo to są dziedziny, w których polscy naukowcy należą do światowej czołówki. To ich osiągnięcia stoją za większością zaawansowanych technologii, problem jednak w tym, żeby pozyskać na badania i komercjalizację środki oraz partnerów biznesowych.
 • Grafenowy niewypał wart miliony. Porażający raport NIK

  Grafenowy niewypał wart miliony. Porażający raport NIK

  Spółka NanoCarbon, która miała uczynić z nas potentatów w produkcji grafenu, okazała się inwestycyjną dziurą bez dna. Wpompowano w nią kilkadziesiąt milionów złotych, a efektów jak nie było, tak nie ma. Dziś spółce grozi upadłość.
 • "Rzeczpospolita": Grafenowa klęska

  "Rzeczpospolita": Grafenowa klęska

  Miał być spektakularny sukces. Jednak polska technologia, zamiast trafić do fabryk, utknęła w laboratoriach - czytamy w środowym wydaniu "Rzeczypospolitej".
 • Optyczny analizator jedzenia sprawdzi jego skład

  Optyczny analizator jedzenia sprawdzi jego skład

  Sprawdzenie składu danego produktu spożywczego jest możliwe już dzisiaj. Na rynku są produkty pozwalające prześwietlić jedzenie za pomocą np. promieniowania rentgenowskiego. Nowo opracowany optyczny analizator jedzenia wykorzystuje grafen, dzięki któremu rozpoznawanie składu produktu będzie szybsze i dokładniejsze.