grafen

Artykuły - Grafen (146)

 • Optyczny analizator jedzenia sprawdzi jego skład

  Optyczny analizator jedzenia sprawdzi jego skład

  Sprawdzenie składu danego produktu spożywczego jest możliwe już dzisiaj. Na rynku są produkty pozwalające prześwietlić jedzenie za pomocą np. promieniowania rentgenowskiego. Nowo opracowany optyczny analizator jedzenia wykorzystuje grafen, dzięki któremu rozpoznawanie składu produktu będzie szybsze i dokładniejsze.
 • Diamen - supermateriał, który zatrzyma kule

  Diamen - supermateriał, który zatrzyma kule

  Naukowcy stworzyli nowy supermateriał, który jest elastyczny jak folia cynowa, ale jednocześnie wystarczająco wytrzymały, by zatrzymać kule. To diamen.
 • Guma 200 razy mocniejsza od stali

  Guma 200 razy mocniejsza od stali

  ​Naukowcy stworzyli superwytrzymałą gumę, która jest 200 razy mocniejsza od stali. Wszystko dzięki dodaniu grafenu do standardowej gumy.
 • Grafenowe membrany oczyszczą wodę

  Grafenowe membrany oczyszczą wodę

  Brytyjscy naukowcy stworzyli sito oparte na grafenie pozwalające na usuwanie soli z wody morskiej. To rozwiązanie mogłoby pomóc milionom ludzi na całym świecie bez dostępu do czystej wody pitnej.
 • Grafen i ren - para idealna do magazynowania energii

  Grafen i ren - para idealna do magazynowania energii

  ​Naukowcy z Uniwersytetu Indiana znaleźli sposób, w jaki można dokonać recyklingu dwutlenku węgla do paliw niezawierających dwutlenku węgla za pomocą światła słonecznego. W skrócie - mogą się stać źródłem paliwa.
 • Grafen z oleju sojowego

  Grafen z oleju sojowego

  Australijskim naukowcom udało się opracować grafen z oleju sojowego. To odkrycie radykalnie obniża koszty produkcji tego supermateriału.
 • Grafen 3D - najmocniejszy materiał na Ziemi

  Grafen 3D - najmocniejszy materiał na Ziemi

  Naukowcy wynaleźli najmocniejszy i najlżejszy materiał na Ziemi. Jest 10 razy mocniejszy od stali.
 • "Gazeta Polska Codziennie": Polski grafen już w sprzedaży

  "Gazeta Polska Codziennie": Polski grafen już w sprzedaży

  Firma Nano Carbon wprowadziła do sprzedaży arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm. Wielkopowierzchniowy grafen wyprodukowano w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych. To na razie półprodukt, ale jego komercyjne zastosowanie (...) może oznacza rewolucję w polskiej gospodarce - pisze "Gazeta Polska Codziennie".
 • Lelo Hex - prezerwatywa przyszłości

  Lelo Hex - prezerwatywa przyszłości

  ​Są w życiu sytuacje, gdy 98-procentowa skuteczność jest zadowalająca. Ale nie w świecie prezerwatyw. Tu pozostałe 2 proc. mogą robić różnicę. Szwedzka firma Lelo, nazywana "Applem branży przyjemności", zaprezentowała innowacyjną prezerwatywę, która może odmienić nasze życie.
 • Polscy naukowcy pracują nad komercjalizacją grafenu

  Polscy naukowcy pracują nad komercjalizacją grafenu

  Projekty wykorzystujące grafen realizowane w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie wchodzą właśnie w fazę komercyjnej aplikacji. Naukowcy pracują m.in. nad niewidocznymi warstwami grzejnymi i wytrzymałymi tworzywami sztucznymi.