gradobicia

Artykuły - Gradobicia (16)

 • Anomalia pogodowe utrapieniem rolników. Resort rolnictwa wprowadza zmiany

  Anomalia pogodowe utrapieniem rolników. Resort rolnictwa wprowadza zmiany

  Według puławskiego Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa nie ma w kraju zagrożenia suszą rolniczą. Niektóre gminy wciąż odczuwają jednak skutki suchego maja i czerwca. Tam plony mogą być nawet o 20 proc. niższe niż średnia z poprzednich lat. W tym roku skutki suszy są mniej odczuwalne w przeciwieństwie do skutków innych anomalii pogodowych, jak ulewne deszcze, huragany i gradobicia - ocenia wiceminister rolnictwa. Dzięki zmianie przepisów wsparcie ma otrzymać szersza grupa poszkodowanych rolników.
 • Prognoza pogody: Uwaga na burze z gradem

  Prognoza pogody: Uwaga na burze z gradem

  Jak informuje IMGW, Europa zachodnia i południowo-wschodnia znajdują się w zasięgu niżów z frontami atmosferycznymi. Nad Skandynawią rozbudowuje się wyż, a pozostałe obszary kontynentu są w obszarze podwyższonego ciśnienia. Polska znajduje się w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Nad północną Polską zaznacza się wpływ falującego frontu atmosferycznego, na którym nad Wielkopolską utworzy się lokalny ośrodek niżowy. Zalega ciepłe, przetransformowane powietrze polarno-morskie, jedynie nad krańce północne przejściowo napływa nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie.
 • Tornada i gradobicia. Wiosna w Północnej Karolinie

  Silne burze przeszły przez Północną Karolinę. Gradowe chmury, a także tornada zgłaszane były w całym regionie.
 • Silne burze uszkodziły setki domów. Grad wybijał szyby w autach

  Silne burze uszkodziły setki domów. Grad wybijał szyby w autach

  W USA rozpoczyna się sezon na tornada, którym często towarzyszą ulewne deszcze, silnie wiatry oraz gradobicia. Żywioł zaatakował właśnie w centralnych i południowo-środkowych stanach.
 • Globalne ocieplenie - w Polsce sorgo i kukurydza zamiast ziemniaka?

  Globalne ocieplenie - w Polsce sorgo i kukurydza zamiast ziemniaka?

  W przyszłości, z powodu zmian klimatu, zamiast ziemniaka i żyta będziemy raczej uprawiać kukurydzę i sorgo. Trzeba się będzie na nowo nauczyć gospodarowania wodą - powiedział profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dr hab. Zbigniew Karaczun.
 • Małopolskie: 250 tysięcy złotych dla ofiar gradobicia

  Małopolskie: 250 tysięcy złotych dla ofiar gradobicia

  Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekaże 250 tys. zł na odbudowę budynków w gminie Bukowina Tatrzańska zniszczonych podczas sierpniowego gradobicia. Pomoc trafi do najbardziej potrzebujących.
 • Nawałnice z gradobiciami przeszły nad Polską. Ostrzeżenie przed kolejnymi

  Nawałnice z gradobiciami przeszły nad Polską. Ostrzeżenie przed kolejnymi

  Podtopione domy, zniszczone samochody, podziurawione dachy, powalone drzewa i wiele interwencji strażaków - to skutki gwałtownych nawałnic połączonych z gradobiciami, które przeszły nad wieloma regionami Polski. Burze przetoczyły się między innymi przez Małopolskę, Śląsk i Lubelszczyznę. Największe straty żywioł wyrządził w Bukowinie Tatrzańskiej (woj. małopolskie) oraz w okolicy Zawiercia (woj. śląskie). Z prognoz wynika, że w sobotę również w wielu regionach ma grzmieć i padać. Gwałtowne zjawiska pogodowe spodziewane są między innymi w województwach śląskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim oraz warmińsko-mazurskim.
 • Grad zniszczył ponad 4 tys. hektarów winnic

  Grad zniszczył ponad 4 tys. hektarów winnic

  Burze z gradobiciem, które przeszły przez region l'Entre-deux-Mers w Akwitanii na południowym zachodzie Francji, zniszczyły między 4 a 5 tys. hektarów winnic w okolicach słynących z produkcji win typu bordeaux - podaje w poniedziałek "Le Figaro".
 • RMF24: Burze z gradem nad Polską. Zalane ulice i piwnice

  RMF24: Burze z gradem nad Polską. Zalane ulice i piwnice

  Kilkadziesiąt zgłoszeń o podmytych ulicach, zalanych piwnicach i przejazdach pod wiaduktami dostali strażacy ze Szczecina. Po południu przez miasto przeszła ulewa. Grad wielkości piłek do ping-ponga spadł natomiast w gminie Lubawa na Warmii i Mazurach.
 • Ostrzeżenie pogodowe: Gwałtowne burze z gradem

  Ostrzeżenie pogodowe: Gwałtowne burze z gradem

  We wtorek w całym kraju jest bardzo ciepło - na termometrach 26, 27 stopni Celsjusza. Słoneczną aurą cieszą się mieszkańcy centralnej i południowej części Polski. Natomiast w północnych i północno-zachodnich województwach mogą wystąpić gwałtowne zjawiska pogodowe.