GPW w Warszawie SA

Synonimy:
GPW w Warszawie SA,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GPW w Warszawie SA (367)

 • GPW: Indeks najmniejszych spółek dzisiaj sporo stracił

  GPW: Indeks najmniejszych spółek dzisiaj sporo stracił

  ​Na ostatniej sesji GPW w tym tygodniu prestiżowy indeks WIG20 zakończył notowania blisko czwartkowych poziomów. O wiele słabiej radził sobie indeks najmniejszych spółek, który stracił ponad 1 proc.
 • ​Mocny wzrost na rynku akcji; WIG20 zyskał blisko 4 procent

  ​Mocny wzrost na rynku akcji; WIG20 zyskał blisko 4 procent

  Główne warszawskie indeksy zakończyły wtorkowe notowania na GPW silnym wzrostem. WIG20 zyskał blisko 4 proc. i osiągnął poziom 1710 pkt. - wybijając się tym samym z kilkutygodniowej konsolidacji.
 • Silne wzrosty na rynku akcji, kurs KGHM zwyżkował najmocniej od 11 lat

  Silne wzrosty na rynku akcji, kurs KGHM zwyżkował najmocniej od 11 lat

  ​W poniedziałek główne polskie indeksy, na fali dobrych nastrojów na światowych rynkach akcji, poszły mocno w górę. WIG20 zyskał ponad 4 proc. Najbardziej w indeksie zwyżkował KGHM (+11,5 proc.), co okazało się najsilniejszym wzrostem sesyjnym od marca 2009 roku.
 • Na GPW jest lepiej, bo jest bardzo źle

  Na GPW jest lepiej, bo jest bardzo źle

  GPW od lat boryka się ze zmniejszającymi się obrotami. Ostatnie tygodnie przyniosły wystrzał zmienności i aktywności inwestorów. Wreszcie! - mógłby zawołać ktoś, kto nie ma pojęcia, co się dzieje na świecie i globalnych rynkach.
 • ​Mocne odbicie na rynku akcji; WIG20 niemal 5 proc. w górę

  ​Mocne odbicie na rynku akcji; WIG20 niemal 5 proc. w górę

  Poniedziałkowa sesja na GPW przyniosła mocne odbicie głównych indeksów. WIG20 zakończył notowania niemal 5 proc. na plusie, a w nim kilkunastoprocentowe wzrosty odnotowały CCC, Santander Bank Polska oraz PGE.
 • Giełdy ponownie pod presją

  Wczorajsza sesja niestety przyniosła spadki indeksów. WIG20 spadł o ok. 2%, a nad kreską zamknęły się tylko 3 spółki (CCC, PGE i Cyfrowy Polsat).
 • Giełda na jałowym biegu

  Giełda na jałowym biegu

  Warszawska GPW od lat ma problem z płynnością. Obroty są na niezadowalającym poziomie, co odstrasza wielkich zagranicznych inwestorów, nie zachęca też krajowych. Problem niskiej płynności tkwi głęboko zarówno w naturze polskiego rynku i samej GPW, jak i w otoczeniu zewnętrznym.
 • Na warszawskiej giełdzie wzrost na początku dnia; zyskuje złoty

  Na warszawskiej giełdzie wzrost na początku dnia; zyskuje złoty

  Warszawski parkiet rozpoczął środowe notowania od wzrostu największych indeksów. Umacnia się też kurs polskiego złotego, zyskuje też ropa naftowa, ale tanieje złoto po wcześniejszych wzrostach.
 • Silny wzrost na rynku akcji, ale pod koniec dnia optymizm nieco osłabł

  Silny wzrost na rynku akcji, ale pod koniec dnia optymizm nieco osłabł

  ​W piątek na warszawskim parkiecie główne indeksy silnie zwyżkowały, po 13-proc. spadku w czwartek. WIG20 zwyżkował o blisko 5 proc., przerywając pasmo siedmiu sesji spadkowych z rzędu.
 • GPW przeprowadziła przegląd planów utrzymania ciągłości notowań

  GPW przeprowadziła przegląd planów utrzymania ciągłości notowań

  Obecnie nie ma przesłanek do zawieszenia obrotu GPW przeprowadziła przegląd planów utrzymania ciągłości działania na wypadek zwiększenia ryzyka odczuwania negatywnych skutków wywołanych przez koronawirusa.

Filmy - GPW w Warszawie SA (12)

 • Czy stabilizacja na GPW to scenariusz maksimum?

  Czym mogą zaskoczyć rynki w 2018 roku? To pytanie stawia sobie niemal każdy inwestor. Solidne fundamenty polskiej gospodarki, które wyłaniają się z bieżących danych, pozwalają patrzeć z optymizmem na nadchodzące kwartały. W 2018 roku średnie tempo wzrostu PKB powinno wynieść 3,9 proc. Będzie to mniej niż 4,4 proc. zakładane na ten rok, ale wciąż świadczy o bardzo dobrej sytuacji. Wzrost konsumpcji może spowolnić, gdyż utracimy efekt różnicy w pełnym oddziaływaniu programów polityki społecznej, ale systematyczna poprawa sytuacji na rynku pracy zapewni dopływ dodatkowego dochodu rozporządzalnego dla gospodarstw domowych.
 • Łukojć, Skarbiec TFI: GPW musi odzyskać zaufanie zagranicznych inwestorów

  Zmiany zarządów spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa po wyborach są czymś zupełnie naturalnym i oczekiwanym przez wielu inwestorów. Jak powiedział Adam Łukojć, zarządzający funduszem Skarbiec Małych i Średnich Spółek – Skarbiec TFI, wyzwania stojące przed nową prezes GPW nie są łatwe – ceny akcji mocno spadły, a zachodni inwestorzy wycofują się z warszawskiej giełdy. W związku z tym głównym celem stojącym przed nowymi władzami GPW jest odzyskanie zaufania i kapitału zagranicznych inwestorów. – Wpływ na sytuację giełdy mają nie tylko decyzje nowej prezes, ale także polityka, gospodarka i działalność samych spółek. Dla GPW istotną kwestią jest znalezienie spółek – przede wszystkim prywatnych, dynamicznych z perspektywą rozwoju – które mogłyby wejść na warszawską giełdę. Uzupełnienie listy spółek o prywatne przedsiębiorstwa i firmy z innych sektorów byłoby bardzo mile widziane, gdyż jednym z problemów GPW jest duża liczba spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Są one obciążone wysokimi nakładami inwestycyjnymi i dużym ryzykiem, a ich zyski niekoniecznie rosną. Obecnie na giełdzie potrzebna jest przede wszystkim rzetelna, codzienna praca i odzyskiwanie zaufania – ocenia Łukojć.
 • Stop nadużyciom i manipulacjom na GPW. W 2016 roku wejdzie w życie dyrektywa Market Abuse Regulation

  W lipcu wejdzie w życie dyrektywa Market Abuse Regulation dotycząca nadużyć na rynku giełdowym. W przypadku wykrycia manipulacji karę grzywny będzie można nałożyć m.in. na osoby handlujące kontraktami terminowymi czy stosujące strategie w oparciu o handel wysokich częstotliwości. Rozporządzenie nałoży także obowiązek raportowania na spółki notowane na rynku NewConnect. Do tej pory raporty musiały składać bowiem jedynie podmioty z głównego rynku GPW. – Rozporządzenie Market Abuse Regulation dotyczące nadużyć na rynku wejdzie w życie 3 lipca. Do tego czasu powinniśmy wdrożyć tę dyrektywę. Oznacza to, że bardzo istotnie wzrosną kary, jakie mogą być nakładane na członków zarządów i rad nadzorczych spółek. Wzrost w niektórych wypadkach kilkudziesięciokrotny – wyjaśnia prof. Wierzbowski. Rozporządzenie MAR umożliwia nałożenie grzywny wynoszącej przynajmniej 300 proc. wysokości zysku osiągniętego w wyniku nadużycia. Nowe regulacje zakazują przy tym manipulacji na rynkach stóp procentowych czy w oparciu o handel wysokich częstotliwości (HFT). W chwili wejścia rozporządzenia w życia obowiązkiem raportowania objęte będą także spółki notowane na rynku NewConnect (do tej pory obowiązek dotyczył wyłączenie podmiotów z rynku regulowanego GPW). Wiceprezes Rady Giełdy jest jednak zdania, że nowe regulacje mogą negatywnie wpłynąć na obraz polskiego rynku kapitałowego. – Jeżeli jesteśmy krajem, w którym zarabia się relatywnie mniej niż w innych krajach unijnych, a kary mają być te same, to w gruncie rzeczy one w Polsce będą bardziej dolegliwe i to niestety może podziałać negatywnie na rozwój polskiego rynku – stwierdza.
 • Prof. M. Wierzbowski: Słaby rok dla GPW w Warszawie

  Zarówno dla inwestorów, jak i dla samej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie nie był to łatwy rok – ocenia wiceprezes Rady Giełdy prof. Marek Wierzbowski. Słabe zachowanie rynku wynika m.in. z marginalizacji roli OFE, awersji inwestorów indywidualnych do ryzyka oraz czynników politycznych. Indeks WIG20 stracił w tym czasie blisko 20 procent, a sama giełda musi sprostać rosnącej konkurencji ze strony innych operatorów obrotu. Skutkuje to spadkiem obrotów sesyjnych, które dziś są o 10 proc. niższe niż przed rokiem i o niemal 20 proc. niż dwa lata temu. – Nie był to rok łatwy i wiąże się to z kilkoma faktami. Pierwszy to odejście OFE, które spowodowało zmniejszony popyt na giełdzie, znaczne inwestycje funduszy inwestycyjnych za granicą oraz nastawienie inwestorów indywidualnych, którzy nadal trzymają znaczną ilość swoich oszczędności w bankach – mówi prof. Marek Wierzbowski, wiceprezes Rady Giełdy. Z powodu reformy systemu emerytalnego liczba uczestników OFE skurczyła się z blisko 16,7 mln do niespełna 2,6 mln osób. W związku z tym wpływy do firm działających w ramach II filara są znacznie mniejsze. Dla Polaków wciąż najpopularniejszą formę oszczędzania są depozyty bankowe. Według danych spółki Analizy Online na lokatach bieżących i terminowych złożone było ponad 600 mld złotych, co stanowiło ponad 55 proc. ogółu posiadanych oszczędności.