gotówka

Artykuły - Gotówka (144)

 • Polska bez gotówki - czy jest się czego obawiać?

  Polska bez gotówki - czy jest się czego obawiać?

  Ponad połowa Polaków (58,7 proc.) sprzeciwia się zrezygnowaniu z gotówki w obiegu gospodarczym - wynika z badania firmy Tavex. Popularność kart płatniczych sprawia jednak, że coraz częściej pojawia się wizja o kraju pozbawionym gotówki. Czy jest się czego obawiać? Czy bezpowrotnie zmierzamy w stronę całkowitego jej wycofania?
 • NBP chce ustawowego obowiązku akceptowania płatności gotówką

  NBP chce ustawowego obowiązku akceptowania płatności gotówką

  Narodowy Bank Polski chce na poziomie ustawy zagwarantować obowiązek akceptowania płatności gotówkowych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce - wynika z opinii NBP do projektu noweli ustawy o usługach płatniczych.
 • Z bankomatów korzystaliśmy najrzadziej w historii

  Z bankomatów korzystaliśmy najrzadziej w historii

  NBP opublikował dane na temat tego, jak Polacy korzystali z kart płatniczych i bankomatów w 2020 r. Expander zwraca uwagę, że w ubiegłym roku wykonaliśmy 500 mln wypłat z bankomatów. Odkąd są publikowane takie dane (2005 r.) jeszcze nigdy nie było ich tak mało. Po raz pierwszy w historii spadła też roczna wartość gotówki wypłaconej z bankomatów. To jednak nie koniec rekordów. Rok 2020 był pierwszym w historii, gdy więcej wydaliśmy kartami, niż wypłaciliśmy za ich pomocą gotówki.
 • Seniorzy nadal bez kont - dostają pieniądze w kopercie

  Seniorzy nadal bez kont - dostają pieniądze w kopercie

  Pandemia nie uderzyła z wielką mocą w finanse seniorów - wynika z danych firm pożyczkowych i rejestrów długów. Wzrosło co prawda średnie zadłużenie seniorów - do 18 tys. zł, ale w sumie długi emerytów zmniejszyły się o ponad 100 mln zł - dowiadujemy się z nowego opracowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).
 • Ważne oświadczenie prezesa NBP ws. gotówki

  Ważne oświadczenie prezesa NBP ws. gotówki

  Przyjęcie Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego jest jednym z priorytetów banku centralnego w 2021 r. - zapewnił w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Podkreślił, że wysoki procent obrotu musi dokonywać się w gotówce.
 • NBP: Powstanie projekt Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego

  NBP: Powstanie projekt Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego

  - Rada ds. obrotu gotówkowego działająca przy zarządzie NBP podjęła uchwałę powołującą zespoły zadaniowe odpowiedzialne za przygotowanie projektu Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego - poinformował w czwartek bank centralny.
 • Za kilka lat transakcje gotówkowe w Polsce mogą praktycznie zniknąć

  Za kilka lat transakcje gotówkowe w Polsce mogą praktycznie zniknąć

  Pandemia przyspieszyła cyfryzację procesów w instytucjach finansowych. Coraz częściej też decydujemy się na transakcje bezgotówkowe - jak wynika z badań na zlecenie WIB przeprowadzonych przez pracownię Pollster, w ostatnich miesiącach blisko co czwarty Polak ograniczył korzystanie z gotówki na rzecz płatności bezgotówkowych. W ciągu kilkunastu lat tradycyjny pieniądz może niemal całkowicie zniknąć z rynku. Zmiany w świecie finansów napędzają fintechy, które oferują wygodne rozwiązania dla klientów, coraz bardziej otwartych na finansowe innowacje.
 • Cyfrowe czasy. Przed nami pożegnanie z gotówką?

  Cyfrowe czasy. Przed nami pożegnanie z gotówką?

  Minie kilka, kilkanaście lat i nie zagrasz już w orła i reszkę. Nie spojrzysz w oczy Abrahamowi Lincolnowi ani Zygmuntowi Staremu. Nie będą ci już brzęczeć drobniaki w kieszeni, a szelest stówki wyciąganej z portfela będziesz wspominał z rozrzewnieniem. Czym więc będziemy płacić? Banki centralne na świecie już nad tym się głowią.
 • Ekonomiści PKO BP: Mocno rośnie gotówka w obiegu

  Ekonomiści PKO BP: Mocno rośnie gotówka w obiegu

  Nadal mocno rośnie gotówka w obiegu - zwracają uwagę ekonomiści PKO BP w komentarzu do danych Narodowego Banku Polskiego. Zauważają, że z danych bankowych wynika, iż depozyty gospodarstw domowych po raz pierwszy w historii przekroczyły 1 bilion złotych.
 • Korzyści i ryzyka wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego

  Korzyści i ryzyka wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego

  ​W ostatnich latach szeroko dyskutowaną koncepcją wśród ekonomistów stało się możliwe wyemitowanie przez banki centralne powszechnie dostępnego pieniądza cyfrowego (tzw. central bank digital currency, dalej CBDC).

Filmy - Gotówka (6)