gotówka

Artykuły - Gotówka (120)

 • IAS: Nie tylko przewóz gotówki musi być zgłoszony

  IAS: Nie tylko przewóz gotówki musi być zgłoszony

  Jak poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie, przewóz gotówki o wartości minimum 10 tysięcy euro musi być zgłoszony. Przepis dotyczy obszaru Schengen.
 • Polacy wystraszyli się, że rząd zabierze im pieniądze. Na rynku przybyło blisko 51 mld zł w gotówce

  Polacy wystraszyli się, że rząd zabierze im pieniądze. Na rynku przybyło blisko 51 mld zł w gotówce

  Ponad 50 miliardów złotych przybyło w obiegu w Polsce w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2020 roku. Według danych naszego banku centralnego, w analogicznym okresie ubiegłego roku było to ponad 7 miliardów złotych. Polacy zrywali długoterminowe depozyty, a wpływ na to miała panika wywołana pandemią koronawirusa. Do ludzi masowo docierały także pogłoski o tym, że rząd zabierze środki z ich rachunków. Jak przekonują eksperci, w obecnej sytuacji zyskuje NBP, a przejściowy powrót do gotówki nie powstrzyma rozwoju płatności bezgotówkowych. Znawcy tematu prognozują, że część środków zacznie stopniowo wracać do banków.
 • Polska coraz bliżej odejścia od gotówki

  Polska coraz bliżej odejścia od gotówki

  Polska jest coraz bliżej odejścia od gotówki? Niedawno ten scenariusz był mało realny. Wiele zmieniła pandemia koronawirusa - w sklepach zaczęto promować transakcje bezgotówkowe.
 • Gotówka cały czas trzyma się mocno

  Gotówka cały czas trzyma się mocno

  Mimo coraz szerszej gamy dostępnych form płatności, to wciąż gotówka jest najchętniej wybieranym przez Polaków środkiem płatniczym. Wybuch pandemii COVID-19 spotęgował przepływ banknotów, o czym świadczyć siedmiokrotny wzrost średnich wypłat gotówki w marcu tego roku.
 • Ratunek w kryzysie. Jak zachować płynność finansową?

  Ratunek w kryzysie. Jak zachować płynność finansową?

  Nadchodzi kryzys, którego konsekwencje mocno odczują mali przedsiębiorcy i osoby pracujące na umowach śmieciowych. Banki już teraz odmawiają im przyznawania pożyczek. Istnieje jednak alternatywa.
 • Główny skarbnik NBP: Gotówki w Polsce nie zabraknie

  Główny skarbnik NBP: Gotówki w Polsce nie zabraknie

  ​Pieniądza gotówkowego w Polsce nie zabraknie - mówiła w poniedziałek główny skarbnik Narodowego Banku Polskiego Barbara Jaroszek. Zapewniła, że monety i banknoty, które opuszczają NBP, są bezpieczne pod względem sanitarnym.
 • Niemcy chomikują gotówkę. Kryzys zmienił ich nawyki

  Niemcy chomikują gotówkę. Kryzys zmienił ich nawyki

  ​Koronakryzys ukazuje, że gotówka zdaje się być wielu ludziom pewniakiem, pomimo że się nie pomnaża.
 • Polacy chcą mieć szybki dostęp do gotówki

  Polacy chcą mieć szybki dostęp do gotówki

  Najnowsze dane NBP pokazały, że zarówno firmy jak i gospodarstwa domowe chcą mieć komfort dostępu do płynnej gotówki.
 • W marcu Polacy wypłacili z bankomatów 30 mld zł

  W marcu Polacy wypłacili z bankomatów 30 mld zł

  W marcu Polacy masowo ruszyli do banków i bankomatów wypłacać pieniądze. Wyciągnęliśmy w ten sposób 30 mld zł - informuje Narodowy Bank Polski. To niespotykane zjawisko, bo w najgorszym okresie kryzysu 2008 roku wyciągnęliśmy w ten sposób 11 mld zł.
 • NBP apeluje o powszechne akceptowanie gotówki!

  NBP apeluje o powszechne akceptowanie gotówki!

  Narodowy Bank Polski zaapelował o przestrzeganie prawa i powszechne akceptowanie gotówki. Jak podkreślił NBP, z niepokojem obserwuje działania niektórych podmiotów rynkowych, mające na celu bezprawne zniechęcenie przedsiębiorców do akceptowania gotówki.

Filmy - Gotówka (4)

 • Jaka będzie przyszłość gotówki? Płatności elektroniczne dają coraz więcej korzyści

  Czy gotówka w XXI wieku jest jeszcze potrzebna? To temat, który jeszcze 20 lat temu nie byłby analizowany dlatego, że odpowiedź wydawała się oczywista. Przez rozwój płatności bezgotówkowych i coraz większe możliwości rozliczania operacji bez gotówki – pojawiają się wątpliwości, co do jej przyszłości.
 • Czym za 10 lat będziemy płacić w sklepach?

  Już za 10 lat robiąc zakupy, przykładowo świąteczne, znacznie częściej sięgniemy po telefon z aplikacją bankową niż po gotówkę. Najchętniej wybieranym sposobem płatności pozostanie karta płatnicza - wynika z badania #finanseprzyszlosci.
 • Polacy coraz częściej rezygnują z płacenia gotówką

  Polacy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych form płatności. Płacenie zbliżeniowe kartą jest już na rynku standardem – taką możliwość oferuje 80 proc. kart i terminali płatniczych. Coraz powszechniejsze stają się także płatności zbliżeniowe telefonem – umożliwiają to zarówno producenci telefonów, jak i banki, które upraszczają swoje systemy mobilne. Płatności zbliżeniowe mają szansę stopniowo ograniczać dominację transakcji gotówkowych. Dziś po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest Dzień bez Płatności Gotówką. – W Polsce płatności zbliżeniowe są już standardem na rynku, w innych krajach europejskich nie są jeszcze tak powszechne. To kwestia kilku lat, by dzięki staraniom organizacji płatniczych, banków i agentów rozliczeniowych takie płatności zostały docenione przez mieszkańców innych krajów. W Polsce, dzięki temu, że już ponad 80 proc. terminali akceptuje płatności zbliżeniowe, jesteśmy jednym z liderów światowych w tym zakresie – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Bartosz Zborowski, dyrektor Biura Projektów Strategicznych w Banku Pekao SA. Raport netB@nk wskazuje, że w Polsce w III kwartale 2015 roku 80 proc. wszystkich kart (27,6 mln po wzroście o blisko 13 proc. rdr.) umożliwiało płatność zbliżeniową. Liczba terminali obsługujących takie transakcje wzrosła w ciągu roku o 100 tys. (o ponad 37 proc.), a ich udział rynku przekroczył 83 proc. Coraz częściej karty płatnicze są zastępowane przez smartfony.
 • Polacy wciąż zmuszeni do płatności gotówką

  Płatności gotówkowe stanowią 82 proc. wszystkich płatności detalicznych w Polsce – wynika z badania TNS, dotyczącego zwyczajów płatniczych Polaków. Zdaniem Piotra Kwiatkowskiego, prezesa TNS Polska, taka popularność gotówki wynika przede wszystkim z braku możliwości płacenia kartą w małych sklepach. Około połowa z nich albo nie ma terminali płatniczych, albo honoruje płatności kartą dopiero od pewnej kwoty.