gotówka

Artykuły - Gotówka (125)

 • Holandia: Kara za posiadanie gotówki. Nietypowy sposób na walkę z handlarzami narkotyków

  Holandia: Kara za posiadanie gotówki. Nietypowy sposób na walkę z handlarzami narkotyków

  Osoby, które przemieszczając się po ulicach Rotterdamu mają przy sobie więcej niż 2000 euro w gotówce, zostaną obciążone grzywną w wysokości 2500 euro - to pomysł holenderskiej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), której liderem jest urzędujący obecnie premier. Limit ma zatrzymać nielegalny handel narkotykami w gminie.
 • Z wizytą u króla gotówki

  Z wizytą u króla gotówki

  Pandemia zwiększyła znaczenie gotówki. Trudno przewidzieć, czy to tendencja trwała czy przejściowa. Ale nawet bez efektu pandemii gotówka w wielu krajach miała i ma się dobrze, a w jednym w szczególności. Warto temu przypadkowi przyjrzeć się bliżej.
 • Nowe nawyki Polaków dotyczące płatności

  Nowe nawyki Polaków dotyczące płatności

  30 proc. Polaków korzysta dziś z płatności online częściej niż przed pandemią. Jednak gotówki w obiegu przybyło więcej niż kiedykolwiek.
 • Polacy gromadzą gotówkę i stawiają na depozyty bieżące

  Polacy gromadzą gotówkę i stawiają na depozyty bieżące

  Polacy gromadzą oszczędności w gotówce i na depozytach bieżących. To efekt pandemii i oszczędzania w dobie zerowych stóp.
 • Fiskus: Nie ma zwolnienia bez przelewu. Sądy: To nadgorliwość

  Fiskus: Nie ma zwolnienia bez przelewu. Sądy: To nadgorliwość

  Wskutek błędu pracownicy banku, która zamiast przelać pieniądze z konta na konto, dokonała ich wypłaty i wpłaty, syn musi zapłacić podatek od darowizny otrzymanej od matki. Taką decyzję podjął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
 • IAS: Nie tylko przewóz gotówki musi być zgłoszony

  IAS: Nie tylko przewóz gotówki musi być zgłoszony

  Jak poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie, przewóz gotówki o wartości minimum 10 tysięcy euro musi być zgłoszony. Przepis dotyczy obszaru Schengen.
 • Polacy wystraszyli się, że rząd zabierze im pieniądze. Na rynku przybyło blisko 51 mld zł w gotówce

  Polacy wystraszyli się, że rząd zabierze im pieniądze. Na rynku przybyło blisko 51 mld zł w gotówce

  Ponad 50 miliardów złotych przybyło w obiegu w Polsce w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2020 roku. Według danych naszego banku centralnego, w analogicznym okresie ubiegłego roku było to ponad 7 miliardów złotych. Polacy zrywali długoterminowe depozyty, a wpływ na to miała panika wywołana pandemią koronawirusa. Do ludzi masowo docierały także pogłoski o tym, że rząd zabierze środki z ich rachunków. Jak przekonują eksperci, w obecnej sytuacji zyskuje NBP, a przejściowy powrót do gotówki nie powstrzyma rozwoju płatności bezgotówkowych. Znawcy tematu prognozują, że część środków zacznie stopniowo wracać do banków.
 • Polska coraz bliżej odejścia od gotówki

  Polska coraz bliżej odejścia od gotówki

  Polska jest coraz bliżej odejścia od gotówki? Niedawno ten scenariusz był mało realny. Wiele zmieniła pandemia koronawirusa - w sklepach zaczęto promować transakcje bezgotówkowe.
 • Gotówka cały czas trzyma się mocno

  Gotówka cały czas trzyma się mocno

  Mimo coraz szerszej gamy dostępnych form płatności, to wciąż gotówka jest najchętniej wybieranym przez Polaków środkiem płatniczym. Wybuch pandemii COVID-19 spotęgował przepływ banknotów, o czym świadczyć siedmiokrotny wzrost średnich wypłat gotówki w marcu tego roku.
 • Ratunek w kryzysie. Jak zachować płynność finansową?

  Ratunek w kryzysie. Jak zachować płynność finansową?

  Nadchodzi kryzys, którego konsekwencje mocno odczują mali przedsiębiorcy i osoby pracujące na umowach śmieciowych. Banki już teraz odmawiają im przyznawania pożyczek. Istnieje jednak alternatywa.

Filmy - Gotówka (4)

 • Jaka będzie przyszłość gotówki? Płatności elektroniczne dają coraz więcej korzyści

  Czy gotówka w XXI wieku jest jeszcze potrzebna? To temat, który jeszcze 20 lat temu nie byłby analizowany dlatego, że odpowiedź wydawała się oczywista. Przez rozwój płatności bezgotówkowych i coraz większe możliwości rozliczania operacji bez gotówki – pojawiają się wątpliwości, co do jej przyszłości.
 • Czym za 10 lat będziemy płacić w sklepach?

  Już za 10 lat robiąc zakupy, przykładowo świąteczne, znacznie częściej sięgniemy po telefon z aplikacją bankową niż po gotówkę. Najchętniej wybieranym sposobem płatności pozostanie karta płatnicza - wynika z badania #finanseprzyszlosci.
 • Polacy coraz częściej rezygnują z płacenia gotówką

  Polacy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych form płatności. Płacenie zbliżeniowe kartą jest już na rynku standardem – taką możliwość oferuje 80 proc. kart i terminali płatniczych. Coraz powszechniejsze stają się także płatności zbliżeniowe telefonem – umożliwiają to zarówno producenci telefonów, jak i banki, które upraszczają swoje systemy mobilne. Płatności zbliżeniowe mają szansę stopniowo ograniczać dominację transakcji gotówkowych. Dziś po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest Dzień bez Płatności Gotówką. – W Polsce płatności zbliżeniowe są już standardem na rynku, w innych krajach europejskich nie są jeszcze tak powszechne. To kwestia kilku lat, by dzięki staraniom organizacji płatniczych, banków i agentów rozliczeniowych takie płatności zostały docenione przez mieszkańców innych krajów. W Polsce, dzięki temu, że już ponad 80 proc. terminali akceptuje płatności zbliżeniowe, jesteśmy jednym z liderów światowych w tym zakresie – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Bartosz Zborowski, dyrektor Biura Projektów Strategicznych w Banku Pekao SA. Raport netB@nk wskazuje, że w Polsce w III kwartale 2015 roku 80 proc. wszystkich kart (27,6 mln po wzroście o blisko 13 proc. rdr.) umożliwiało płatność zbliżeniową. Liczba terminali obsługujących takie transakcje wzrosła w ciągu roku o 100 tys. (o ponad 37 proc.), a ich udział rynku przekroczył 83 proc. Coraz częściej karty płatnicze są zastępowane przez smartfony.
 • Polacy wciąż zmuszeni do płatności gotówką

  Płatności gotówkowe stanowią 82 proc. wszystkich płatności detalicznych w Polsce – wynika z badania TNS, dotyczącego zwyczajów płatniczych Polaków. Zdaniem Piotra Kwiatkowskiego, prezesa TNS Polska, taka popularność gotówki wynika przede wszystkim z braku możliwości płacenia kartą w małych sklepach. Około połowa z nich albo nie ma terminali płatniczych, albo honoruje płatności kartą dopiero od pewnej kwoty.