gospodarka światowa

Artykuły - Gospodarka światowa (49)

 • Nie dajmy zniszczyć pandemii instytucji międzynarodowych

  Nie dajmy zniszczyć pandemii instytucji międzynarodowych

  Nie doceniamy ich na co dzień, ale dla świata są ogromnie ważne. Owszem - ONZ, WHO czy Unia Europejska popełniają błędy. Ale jeżeli pozwolimy przejawiającym na to ochotę populistom je zniszczyć, świat będzie dużo mniej bezpieczny. Być może tak niebezpieczny, jak w latach 30. ubiegłego wieku.
 • Rogoff: Deglobalizacja to straty dla wszystkich

  Rogoff: Deglobalizacja to straty dla wszystkich

  Pandemia koronawirusa przyspiesza odwrót od globalizacji, rozpoczęty już przez prezydenta USA Donalda Trupa "wojnami handlowymi" z Chinami. Chaotyczne wycofanie się z globalizacji doprowadzi do wielu bardzo poważnych problemów dla wszystkich państw - pisze ekonomiczny guru Kenneth Rogoff.
 • "Renacjonalizacja" nie jest lekiem na pandemię

  "Renacjonalizacja" nie jest lekiem na pandemię

  Kiedy Chiny, największa fabryka świata, wstrzymały produkcję z powodu epidemii, wszędzie pojawiły się głosy - trzeba przenieść ją gdzieś bliżej, bo utrzymywanie jej na drugim końcu świata to za duże ryzyko. Nic podobnego - w przypadku takiej pandemii jaka wybuchła w Wuhan nic by to nie dało - twierdzą naukowcy.
 • Rządy przepaliły 9 bln dolarów na walkę z wirusem

  Rządy przepaliły 9 bln dolarów na walkę z wirusem

  Rządy postanowiły do tej pory o wydatkach i zobowiązaniach w wysokości 9 bilionów dolarów na walkę ze skutkami ekonomicznymi pandemii - wyliczył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Od połowy kwietnia, kiedy zrobiono poprzednia wyliczenia, kwota ta urosła o jeden bilion dolarów.
 • Euler Hermes: Handel światowy może ponieść gigantyczne straty

  Euler Hermes: Handel światowy może ponieść gigantyczne straty

  Eures Hermes: Świat spadnie do poziomu z 1994 r. https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-euler-hermes-handel-swiatowy-moze-poniesc-gigantyczne-straty,nId,4487544
 • Analiza Interii. Dokąd zaprowadzi świat "wyścig do dna"?

  Analiza Interii. Dokąd zaprowadzi świat "wyścig do dna"?

  Kiedy pandemia ustąpi, zacznie się wojna. Bez haubic, rakiet SS20, armatniego mięsa, strzelców wyborowych czy zabójczych dronów. To będzie wojna nowej normalności ze starą nienormalnością, a może także z nową nienormalnością naraz. Polem bitwy nie będą Ardeny ani Stalingrad, lecz umysły ludzi. Pokiereszowane po traumie, jaką spowodowała inwazja wirusa.
 • 100 mln osób straci pracę w światowej turystyce?

  100 mln osób straci pracę w światowej turystyce?

  Trwająca pandemia może doprowadzić do 2,7 bln dolarów strat w światowej turystyce, a pracę może stracić nawet 100 mln osób - prognozuje Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC).
 • Cień koronawirusa nad światową gospodarką

  Walka z COVID-19 jest wojną w pełnym tego słowa znaczeniu. Wydaje się, że Chiny wygrały pierwszą bitwę. Hongkong, Tajwan, Singapur i Japonia również odniosły pewne sukcesy w łagodzeniu epidemii, bez wątpienia dzięki swoim doświadczeniom w radzeniu sobie z epidemią SARS w 2003 roku. Z drugiej strony Europa i Stany Zjednoczone długo budziły się ze złudzeń poczucia swojej nietykalności wobec tego wirusa. W rezultacie epidemia szaleje teraz na Zachodzie. Coraz bardziej oczywistym staje się fakt, że zwalczanie skutków ekonomicznych koronawirusa będzie wymagać czegoś więcej niż obniżek stóp procentowych.
 • Rządy muszą wydawać pieniądze na ratowanie gospodarki

  Rządy muszą wydawać pieniądze na ratowanie gospodarki

  To nie są czasy na zaciskanie pasa. Jeśli rządy będą miały węża w kieszeni, mogą nie tylko dopuścić do pogłębienia się destrukcyjnych skutków trwającego kryzysu, ale utrudnić gospodarkom odmrożenie, gdy pandemia już ustąpi - twierdzą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego i dają rekomendacje, jaką politykę trzeba prowadzić w czasach pandemii.
 • Prognozy w czasach zarazy coraz bardziej ponure

  Prognozy w czasach zarazy coraz bardziej ponure

  To nadal trudne do przewidzenia - zastrzegają analitycy pytani o to, jak bardzo gospodarka ucierpi z powodu pandemii koronawirusa. Polska popadnie w recesję - mówią wręcz najnowsze prognozy, ale większość analityków liczy, że utrzymamy się powyżej zera.

Filmy - Gospodarka światowa (12)

 • Czy rządy niektórych państw przyczyniają się do powstania bańki spekulacyjnej?

  Rząd Chin zachęcał swych obywateli do kupowania giełdowych akcji. Odpowiedź była błyskawiczna. W wielu krajach uruchomiono drukowanie pieniędzy, trwa fikcyjna hossa.
 • #Koronawirus - Epidemia może trwale zmienić podejście rządów do globalizacji gospodarki

  Problemy z globalnymi łańcuchami dostaw podczas epidemii koronawirusa mogą wpłynąć na przyszłe sposoby zarządzania produkcją. Branże, które opierały się na dostawach części i półproduktów z innych krajów, mają teraz kłopot z wykonaniem zleceń i zamówień. Problem ten dotyka między innymi jednej z najbardziej kluczowych dla zdrowia publicznego branży – farmaceutyki i branży lekowej. Duża część substancji aktywnych, używanych przy produkcji leków, produkowana jest w krajach azjatyckich. Konsekwencją tego jest niedobór leków i produktów higienicznych na rynkach europejskich, gdy w Azji dzieje się coś niedobrego. Rządy dotkniętych przez epidemie krajów zaczynają się w tym orientować. Ich reakcje na aktualne problemy zwiastują, że w globalne łańcuchy dostaw mogą być w przyszłości dużo krótsze.
 • Kolejna gospodarka na skraju recesji

  Spadek japońskiego PKB budzi obawy inwestorów o to, jak w kolejnych miesiącach będzie wyglądała sytuacja w kraju, którego gospodarka oparta jest na eksporcie. Podczas pandemii koronawirusa Japonia już nie może ratować się obniżając stopy procentowe.
 • Z gospodarką coraz gorzej, a jednak giełdowe indeksy pobiły historyczne rekordy

  Koniec października przyniósł rekordowe poziomy na Wall Street. Indeksy poszybowały, pomimo coraz gorszych informacji o światowej koniunkturze gospodarczej. Dwa z trzech najważniejszych indeksów giełdowych odnotowały poziomy nigdy nie widziane wcześniej. A chodzi o S&P500 i NASDAQ 100, który zawiera w sobie najważniejsze spółki technologiczne, takie jak Google czy Facebook.