Gospodarka odpadami

Artykuły - Gospodarka odpadami (21)

 • Złotówka za śmieci. Czemu nie?

  Złotówka za śmieci. Czemu nie?

  Gminy przekraczają czerwoną linię, jeśli chodzi o dokładanie pieniędzy do systemu gospodarki odpadami, a RIO (od red. Regionalne Izby Obrachunkowe) to akceptują. System powinni finansować mieszkańcy, ale sankcji za dopłacanie do niego w ustawie nie ma.
 • Gospodarka odpadami. Konieczny jest spójny plan działania

  Gospodarka odpadami. Konieczny jest spójny plan działania

  Największym wyzwaniem w gospodarce odpadami jest brak perspektyw co do tego, jak będzie wyglądał system w perspektywie kilku lat. Nie możemy budować na potęgę spalarni odpadów, bo biorąc po uwagę przewidziane prawem wymagane poziomy recyklingu w końcu zabraknie wsadu do spalania - mówi Interii Anna Sapota, wiceprezes ds. relacji rządowych w Europie Północno-Wschodniej firmy TOMRA działającej na rynku urządzeń do sortowania i automatów do opakowań zwrotnych.
 • Sektor gospodarki odpadami: "To jest wstyd na całą Europę"

  Sektor gospodarki odpadami: "To jest wstyd na całą Europę"

  Polska przygotowuje się do wdrożenia unijnych przepisów dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) w sektorze gospodarki odpadami. Zmodyfikowany system powinien zacząć działać w 2023 roku. Na stare "śmieciowe" problemy nakłada się nowy unijny podatek, plastic tax, który ma zacząć obowiązywać od nowego roku.
 • Idą zmiany w systemie gospodarki odpadami

  Idą zmiany w systemie gospodarki odpadami

  Ministerstwo Klimatu zaproponowało zmiany w systemie gospodarki odpadami. Będą większe kary finansowe za zaśmiecanie, a za porzucanie odpadów niebezpiecznych grozić może nawet do ośmiu lat więzienia. Cześć gmin będzie mogła wprowadzić segregację np. na trzy frakcje w miejsce obecnych pięciu. Resort liczy, że proces legislacyjny uda się zakończyć jeszcze w tym roku. Zmiany mają powstrzymać wzrost cen za gospodarowanie odpadami.
 • Ochronę środowiska zmieniono w patologię handlu kwitami

  Ochronę środowiska zmieniono w patologię handlu kwitami

  Największą patologią w polskim systemie gospodarki odpadami jest tzw. handel kwitami. To obrót dokumentami, które potwierdzają przeprowadzenie recyklingu, choć jest to fikcja.
 • Sądny dzień dla rynku śmieciowego. Gminy mogą zostać zasypane odpadami

  Sądny dzień dla rynku śmieciowego. Gminy mogą zostać zasypane odpadami

  5 marca przesądzi się przyszłość zakładów i instalacji odpadowych. Z rynku może zniknąć nawet ponad połowa recyklerów. Gminy mogą zostać zasypane śmieciami.
 • Obecny system gospodarowania odpadami jest kosztowny i nieefektywny. Bez jego reformy konsumenci muszą liczyć się z dalszym wzrostem cen

  Obecny system gospodarowania odpadami jest kosztowny i nieefektywny. Bez jego reformy konsumenci muszą liczyć się z dalszym wzrostem cen

  Koszty gospodarki odpadami będą rosły. - Wynika to m.in. z faktu, że w tej chwili są niedoszacowane, a cały system nieefektywny, co uderza po kieszeni zarówno samorządy, jak i wszystkich konsumentów - mówi Leszek Karski, ekspert prawa ochrony środowiska. Dodatkowym czynnikiem napędzającym podwyżki są też rosnące ceny energii czy paliw, które przekładają się na koszty transportu. Ekspert podkreśla, że w Polsce cały system gospodarki odpadami wymaga reformy, która powinna zacząć się już na etapie edukacji konsumentów.
 • Gospodarka odpadami. Coraz częściej słychać słowa: "kryzys" i "chaos"

  Gospodarka odpadami. Coraz częściej słychać słowa: "kryzys" i "chaos"

  Miało być lepiej, ale nie jest. Protesty, otwarte listy pisane do nowego ministra klimatu i bardzo krytyczne oceny pokazują, że system gospodarki odpadami komunalnymi nie tylko nie wychodzi na prostą, ale wręcz popada w chaos.
 • Warszawa jak Neapol? Ministerstwo wskazuje winnych

  Warszawa jak Neapol? Ministerstwo wskazuje winnych

  Stan gospodarki odpadami w Warszawie jest bardzo zły, zarówno w porównaniu z innymi stolicami Unii Europejskiej, jak też innymi miastami wojewódzkimi w Polsce - ocenia Ministerstwo Środowiska. Jak stwierdził resort, za wieloletnie zaniedbania odpowiada wyłącznie prezydent Warszawy. W wydanym przez MŚ oświadczeniu skrytykowano także władze samorządowe Mazowsza.