gospodarka globalna

Artykuły - Gospodarka globalna (3)

Filmy - Gospodarka globalna (3)

  • Nadchodzi koniec boomu? Globalne osłabienie zaczyna szkodzić polskiej gospodarce

    Wojny handlowe w połączeniu ze spowolnieniem gospodarczym w krajach UE, tworzą niebezpieczną mieszankę, która już szkodzi polskiej gospodarce i cenom akcji. Czy wieloletni okres ekonomicznej prosperity, do którego się przyzwyczailiśmy, może być zagrożony? Europejska gospodarka coraz wyraźniej pogrąża się w stagnacji. W lipcu dynamika PKB w Strefie euro spadła do poziomu 1,1%, najniższego od 18 miesięcy. W Niemczech odczuwalny jest niższy popyt na nowych pracowników. Pogłębia się też ryzyko „twardego brexitu”, co dodatkowo pogarsza nastroje europejskich przedsiębiorców. Relatywnie dobrze przedstawia się sytuacja w USA, gdzie w celu wsparcia gospodarki Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe. Jednak w pierwszych dniach sierpnia panikę spowodował prezydent Donald Trump, zapowiadając cła na kolejne towary z Chin.
  • Co nas czeka w 2019 roku? Cztery obszary globalnego ryzyka

    Ekonomiści wskazują na cztery podstawowe obszary globalnego ryzyka, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w 2019 roku. Pierwszy z nich to oczywiście obszar polityczny. Na ryzyko polityczne w zakresie globalnym mają wpływ między innymi Brexit, wyniki wyborów w takich państwach jak Grecja, Węgry i Wenezuela, oraz wybrany na prezydenta Brazylii Jair Bolsonaro – który przez analityków porównywany jest do prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wraz z rosnącym ryzykiem politycznym wzrasta także ryzyko militarne, mogące prowadzić do konfliktów zbrojnych. W tym obszarze znajduje się także konflikt na linii Chiny – Stany Zjednoczone, który pogłębił się w zeszłym roku za sprawą podwyższonych ceł, nałożonych przez USA na chińskie produkty. Ten przykład protekcjonizmu gospodarczego, czyli prowadzenia polityki chroniącej własne towary przed wpływem eksportu, stanowi kolejny obszar globalnego ryzyka, utrzymujący się od lat w globalnej gospodarce.
  • Po decyzji Fed: obawy o globalną gospodarkę mogą osłabiać złotego

    Fed zapowiedział, że będzie ostrożny przy podejmowaniu decyzji o ewentualnych, dalszych podwyżkach stóp procentowych, a także podał termin zakończenia procesu „zacieśniania ilościowego”. „Gołębia” postawa spowodowała wyprzedaż USD i umocniła PLN.