gospodarka europejska

Artykuły - Gospodarka europejska (25)

 • Unijny przemysł w kryzysie. Polska nad kreską

  Unijny przemysł w kryzysie. Polska nad kreską

  Jak podał Eurostat, ​Polska jest w elitarnej grupie trzech krajów UE, które mogą pochwalić się wzrostem produkcji przemysłowej. Dwa pozostałe to Litwa i Portugalia. Jednak cała wspólna notuje spadek produkcji o 6,2 proc., a przemysł strefy euro cofnął się o 7,2 proc.
 • Jak Unia odbuduje się po kryzysie

  Jak Unia odbuduje się po kryzysie

  Zielona transformacja oraz transformacja cyfrowa - to dwa filary, wokół których odbywać się będzie odbudowa gospodarek Unii Europejskiej po kryzysie - mówią przedstawiciele Komisji Europejskiej, banków centralnych, instytucji unijnych i sektora finansowego podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, którego sesje transmitowane są online. W jaki sposób to ma nastąpić?
 • Energetyka nie może wstrzymać inwestycji

  Energetyka nie może wstrzymać inwestycji

  W wyniku koronawirusa zapotrzebowania na energię elektryczną w skali dobowej spadło w Polsce o 10-15 proc. Mimo kryzysu i słabszych wyników spółki nie zamierzają istotnie ograniczać inwestycji, bo Europa wciąż prze w stronę zielonego ładu i kieruje spore środki na dofinansowanie transformacji energetycznej. Komisja Europejska liczy, że rozruszają one europejską gospodarkę.
 • Analiza Interii. Walka z wirusem może wzmocnić Unię

  Analiza Interii. Walka z wirusem może wzmocnić Unię

  Komisja Europejska położyła na stole 750 mld euro, robiąc milowy krok ku większej spójności Unii, silniejszej integracji i uzyskaniu równorzędnej pozycji wśród globalnych mocarstw. To tylko pierwszy krok w maratonie. Unia musi mieć jeszcze pełną "zdolność fiskalną", udoskonalić mechanizmy podziału ryzyka, nauczyć się zapobiegać moralnemu hazardowi. I uzbroić się w zęby. W jaki sposób?
 • Wirus podgryza fundamenty strefy euro

  Wirus podgryza fundamenty strefy euro

  Ministrowie finansów strefy euro wciąż nie doszli do porozumienia jak wspomóc gospodarkę, przedsiębiorstwa i ludzi w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. A przede wszystkim - jak uratować Włochy, kraj najbardziej dotknięty przez pandemię. A jeśli strefa euro nie uratuje Włoch, to prawdopodobnie upadnie cały projekt euro.
 • To będzie zupełnie inny kryzys

  To będzie zupełnie inny kryzys

  Ten kryzys będzie zupełnie inny. Po zdrowotnym nadchodzi gospodarczy. Epidemia zadała potężny cios turystyce i transportowi, a osłabi także światowy handel, produkcję i konsumpcję. Niektóre rządy już próbują temu zaradzić. Nasz też będzie musiał zmierzyć się z sytuacją.
 • Unijne dane o sytuacji gospodarczej. Polska prymusem

  Unijne dane o sytuacji gospodarczej. Polska prymusem

  Jak przed wyborami ma się europejska gospodarka? Wzrost w UE jest dość słaby, zagrożeń wiele, a niepewność wielka. Przodują tylko dwa państwa.
 • EBC może rozpocząć dodruk pieniądza w marcu, by pobudzić gospodarkę

  EBC może rozpocząć dodruk pieniądza w marcu, by pobudzić gospodarkę

  Europejski Bank Centralny (EBC) może rozpocząć dodruk pieniądza w marcu, by pobudzić gospodarkę strefy euro. Na początku 2015 r. EBC można będzie lepiej ocenić ten projekt - mówi zastępca szefa Banku Vitor Constancio przed czwartkowym posiedzeniem EBC.
 • Dobre dane na początek tygodnia

  Podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy cały szereg istotnych odczytów makroekonomicznych. Indeksy PMI, o których mowa, okazały się być wyższe od oczekiwań zarówno w gospodarkach europejskich, jak i amerykańskiej. W niektórych krajach nastroje wśród managerów są najwyższe od kilku lat. Zacznijmy nietypowo, bo od Grecji. Gospodarka tego kraju nadal znajduje się w zapaści a poziom bezrobocia jest historycznie wysoki.
 • Czy postępująca poprawa w gospodarkach europejskich wspomoże euro?

  Wczorajszy dzień nie przyniósł na rynek większej zmienności i mogliśmy oglądać kontynuację lekko zwyżkującej konsolidacji dolara. Brak istotnych odczytów makroekonomicznych spowodował, iż pozostawaliśmy w niewielkim zakresie wahań.

Filmy - Gospodarka europejska (9)

 • Tak źle nie było od wielu lat, ryzyko gospodarcze zmalało tylko w dwóch krajach, a jest wyższe u ważnych partnerów Polski

  yzyko gospodarcze wzrosło wśród istotnych partnerów gospodarczych Polski, takich jak Niemcy, Czechy i Słowacja. Niemcy, które miały najniższy poziom ryzyka, spadły z kategorii A1 do A2 i jest to pierwsza obniżka od 2014 r. Zwiększające się ryzyko w niemieckim przemyśle jest zaraźliwe dla gospodarek mocną z nią związanych, co szczególnie widać na przykładzie branży motoryzacyjnej.
 • Dlaczego najbliższe wybory wstrząsną gospodarką

  Najdziwniejsze wybory do Europarlamentu odbędą się w Wielkiej Brytanii, mogą spowodować zmiany w europejskiej gospodarce, zmieniając wszystko co dotąd wymyślono na temat przeprowadzenia brexitu. Gdy rozpisywane było referendum, bardzo mocną pozycję miała Partia Konserwatywna, a na drugim miejscu znajdowała się Partia Pracy, jej odwieczny rywal na angielskiej scenie politycznej. Poza Liberalnymi Demokratami na dalszych miejscach nie było prawie nic.
 • Co się będzie działo z polską walutą, gdy słabnie gospodarka Europy

  Początek roku nie przyniósł zmian w kursie złotego wobec dolara. Waluty krajów wschodzących będą się wzmacniać wobec dolara, ale nie powinno to jednak dotyczyć złotego. Kurs złotego wobec dolara jest stabilny, choć złoty jest lekko niedowartościowany, a dolar przewartościowany, pozostaje na poziomie 3,80 zł/USD.
 • Czy 15 stycznia gospodarka przeżyje wstrząs?

  Teoretycznie porozumienie rozwodowe zostało już podpisane, jednak nadal najbardziej prawdopodobny scenariusz, to wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez żadnego porozumienia. 15 stycznia może się okazać decydującą datą, a dzień ten wstrząsnąć europejską gospodarką. Ponowne referendum jest mało realne, musiałaby je poprzedzić wymiana rządu. - Brexit pozostaje czarną skrzynką, po otwarciu której, mogą się z niej wysypać nieoczekiwane rzeczy - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Najbardziej prawdopodobny wariant jest taki, że brytyjscy parlamentarzyści 15 stycznia nie zagłosują za przyjęciem przygotowanego już porozumienia. Wtedy rozwód bez porozumienia stanie się najbardziej realnym scenariuszem. -To scenariusz najbardziej niekorzystny dla europejskiej gospodarki - komentuje P.Kwiecień. Trudno spodziewać się, że inwestorzy uwierzą, że może dojść do ponownego referendum, w którym Brytyjczycy wypowiedzą się za pozostaniem w UE.