gospodarka Chin

Artykuły - Gospodarka Chin (36)

 • Koronawirus na świecie. Chiny się ratują, ale po cichu

  Koronawirus na świecie. Chiny się ratują, ale po cichu

  Na tle globalnej paniki i mnożących się planów ratowania gospodarek wyróżniają się Chiny. Pomimo braku ogłoszenia konkretnego pakietu stymulującego Pekin stopniowo, bez udziału fleszy, wprowadza środki fiskalne i monetarne ratujące gospodarkę.
 • Pierwsze gospodarcze powody do optymizmu w czasach koronawirusa

  Pierwsze gospodarcze powody do optymizmu w czasach koronawirusa

  Odżywa gospodarka Chin i Korei. To pierwsza optymistyczna informacja dla krajów, które są osłabione z powodu tzw. łańcucha dostaw, a wśród nich jest Polska.
 • Chiny. Władze: działalność wznowiło już 95 proc. dużych firm poza Hubei

  Chiny. Władze: działalność wznowiło już 95 proc. dużych firm poza Hubei

  W Chinach kontynentalnych, poza najbardziej dotkniętą koronawirusem prowincją Hubei, działalność wznowiło już 95 proc. dużych oraz 60 proc. małych i średnich przedsiębiorstw - poinformował w piątek wiceminister przemysłu i technologii informacyjnej Xin Guobin.
 • Chiny: Punkt zwrotny w rozwoju epidemii!

  Chiny: Punkt zwrotny w rozwoju epidemii!

  Z najnowszej analizy ekonomistów Euler Hermes wynika, że gospodarka Chin odzyskała już 3/4 swojego potencjału gospodarczego, utraconego w wyniku tąpnięcia po epidemii COVID-19. Zdaniem analityków, miesiąc po wprowadzeniu środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa można już zaobserwować ich efekt - nastąpił punkt zwrotny w rozwoju epidemii w Chinach.
 • Czy tygrys słabnie gospodarczo? W co grają Chiny?

  Czy tygrys słabnie gospodarczo? W co grają Chiny?

  Tempo wzrostu chińskiej gospodarki jest najniższe od 18 lat. Po tak długiej fazie ekspansji musi przyjść okres gorszej koniunktury. Dla światowej gospodarki to niebezpieczne.
 • Chiński juan - coraz ważniejszy w globalnej gospodarce

  Chiński juan - coraz ważniejszy w globalnej gospodarce

  W pierwszej połowie grudnia w centrum uwagi znalazły się banki centralne, które po raz ostatni w tym roku miały szansę zrewidować swoją politykę monetarną. Nieco w tle pozostała informacja dotycząca najnowszych zmian na rynku międzybankowym - od 12 grudnia bezpośrednia wymienialność chińskiego juana została poszerzona o siedem walut m.in. o złotego.
 • Chiny stworzą nową walutę, by ratować gospodarkę?

  Chiny stworzą nową walutę, by ratować gospodarkę?

  W zeszłym roku aż 1/3 wszystkich pieniędzy była wywieziona z kraju z pominięciem państwowej kontroli. Chińczycy uważają, że deponowanie oszczędności poza krajem jest bezpieczniejsze. Aż 60 proc. najbogatszych Chińczyków boi się rozwoju sytuacji w kraju. Tamtejszy bank centralny zapowiada więc wprowadzenie autorskiego wirtualnego pieniądza kontrolowanego przez rząd.
 • Walka z kryzysem może kosztować Chiny recesję

  Walka z kryzysem może kosztować Chiny recesję

  Nietrafione inwestycje są zawsze bolesne. Nawet jeśli inwestuje się pieniądze nie swoje, lecz podatników i nikt nie ponosi bezpośredniej odpowiedzialności za błędne decyzje, to kac dotyka wszystkich w postaci wolniejszego wzrostu w przyszłości. Kiedy nietrafione inwestycje finansowane były kredytem, kac jest jeszcze boleśniejszy - kapitał tracą wierzyciele, którzy sami działają zwykle na silnym lewarze. Spowolnienie może zamienić się w poważny kryzys.
 • OECD obniża globalną prognozę światowego wzrostu

  OECD obniża globalną prognozę światowego wzrostu

  Zdaniem analityków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Chiny i Brazylia są zagrożeniem dla światowego wzrostu.
 • Chińczycy wysadzają światową gospodarkę: Czeka nas kolejny azjatycki kryzys?

  Chińczycy wysadzają światową gospodarkę: Czeka nas kolejny azjatycki kryzys?

  Zbyt szybki wzrost gospodarczy, zbyt małe doświadczenie inwestorów i niekonsekwentne działania władz w Pekinie spowodowały, że załamanie było nieuniknione. I że rozleje się na cały świat.

Filmy - Gospodarka Chin (8)

 • Pierwsze gospodarcze powody do optymizmu w czasach koronawirusa

  Odżywa gospodarka Chin i Korei. To pierwsza optymistyczna informacja dla krajów, które są osłabione z powodu tzw. łańcucha dostaw, a wśród nich jest Polska.
 • Czy tygrys słabnie gospodarczo? W co grają Chiny?

  Tempo wzrostu chińskiej gospodarki jest najniższe od 18 lat. Po tak długiej fazie ekspansji musi przyjść okres gorszej koniunktury. Dla światowej gospodarki to niebezpieczne. PKB w Chinach wzrasta w tempie ponad 6 proc., a więc w przedziale 6,0-6,5 proc. wyznaczonym przez władze tego kraju, jest jednak najniższe od 2012 r.
 • Ceny wieprzowiny: Czy Chińczycy podłożą nam świnię?

  Do tej pory afrykański pomór świń straszył głównie hodowców. Teraz może spowodować również wzrost cen mięsa dotkliwy dla polskich konsumentów. Wirus afrykańskiego pomoru świń atakuje trzodę chlewną nie tylko w Polsce. Ostatnio choroba szybko rozprzestrzenia się też w Azji: w Chinach, Wietnamie, Kambodży, Korei Północnej i Południowej czy w Mongolii. Szacuje się, że z jej powodu Chińczycy mogą być zmuszeni ubić nawet 200 milionów świń. Odbiłoby się to na cenach mięsa na całym świecie, w tym w Polsce.
 • Chiński smok przyspiesza. Akcje w Szanghaju dają zarobić

  Światowi inwestorzy chcą się przeprosić z chińską giełdą. W tym roku mocno tam inwestują. Główny indeks giełdowy wzrósł o 30 proc. Najnowsze dane z chińskiej gospodarki (wzrost PKB w I kw. 2019 r. o 6,4% rok do roku) mogą świadczyć o tym, że najgorsze ma już ona za sobą. Chińczycy produkują i kupują więcej niż oczekiwali analitycy, to samo dotyczy eksportu. Warto przypomnieć, że tamtejszy rząd prowadzi program stymulujący gospodarkę. Nadzieję można wiązać też ewentualnym osiągnięciem porozumienia handlowego między Chinami i USA. Prezydent Trump sygnalizował ostatnio, że może to nastąpić nawet w ciągu najbliższego miesiąca.