gospodarka

Synonimy:
ekonomia,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Gospodarka (1495)

 • Gospodarka skurczyła się mniej niż oczekiwano

  Gospodarka skurczyła się mniej niż oczekiwano

  Polska gospodarka skurczyła się w II kwartale mniej niż oczekiwano, bo tylko o 8,2 proc. w porównaniu z II kwartałem zeszłego roku. Prawdopodobnie jest to jeden z "lepszych" wyników w Europie. Gospodarce wyraźnie pomaga eksport, a równocześnie niepokojące jest załamanie importu.
 • Gospodarka: Wirus wyrwał ze snu "nocnego stróża"

  Gospodarka: Wirus wyrwał ze snu "nocnego stróża"

  Pół roku od wybuchu pandemii widzimy, że powrotu do świata sprzed niej już nie ma. Nie tylko dlatego, że wzbierająca "druga fala" zachorowań może dokonać całkowitego resetu systemu, w którym żyliśmy. Także dlatego, że w czasie pandemii przyspieszyły procesy, które już od lat stopniowo zmieniały gospodarkę. Nowe wielkie ryzyka wybuchają naraz.
 • Jacek Sasin: Przed nami bardzo wiele niedobrych zdarzeń

  Jacek Sasin: Przed nami bardzo wiele niedobrych zdarzeń

  Wicepremier, szef MAP Jacek Sasin, powiedział, że wszystko wskazuje, iż w gospodarce czeka nas wiele niedobrych zdarzeń.
 • Idą coraz gorsze czasy dla inwestorów

  Idą coraz gorsze czasy dla inwestorów

  Ostatni dekada była tylko ciszą przed burzą. Dopiero skutki pandemii dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych będą dramatyczne - twierdzi Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) w najnowszym "Word Investment Report". Agenda ONZ prognozuje spadek inwestycji w tym roku o 40 proc., do wartości poniżej biliona dolarów.
 • Nowy Jork otwiera salony kosmetyczne, solaria i boiska, ale wzywa do ostrożności

  Nowy Jork otwiera salony kosmetyczne, solaria i boiska, ale wzywa do ostrożności

  W poniedziałek miasto Nowy Jork wkroczyło w trzecią fazę reaktywowania gospodarki. Otwarte zostały salony kosmetyczne, solaria, boiska itp. Wciąż nie można jednak wydawać posiłków w zamkniętych pomieszczeniach w restauracjach.
 • Jak długo firmy będą przerzucały wyższe koszty na konsumentów?

  Jak długo firmy będą przerzucały wyższe koszty na konsumentów?

  Ledwo GUS zaczął badać prawdziwe ceny w prawdziwych sklepach i w czasie, gdy ludzie zaczęli - choć jeszcze ostrożnie - kupować, okazało się, że mamy solidny skok inflacji do 3,3 proc. w skali roku. Grozi nam stagflacja - mówi były członek RPP Dariusz Filar. Powstaje pytanie, jakie procesy wspomagające bądź osłabiające ruch cen drzemią w gospodarce po pandemii.
 • Sieć Badacza Łukasiewicz zacieśnia współpracę z uczelniami

  Sieć Badacza Łukasiewicz zacieśnia współpracę z uczelniami

  Współpraca dydaktyczna, realizacja projektów badawczo-rozwojowych w obszarze kluczowych technologii przyszłości, wdrożenia i komercjalizacja innowacji - Sieć Badawcza Łukasiewicz zacieśnia współpracę z rodzimymi ośrodkami akademickimi w celu zwiększenia zaangażowania nauki w rozwój polskich firm i gospodarki.
 • Prezes Jeronimo Martins komentuje wyzwania dla handlu i światowej gospodarki​

  Prezes Jeronimo Martins komentuje wyzwania dla handlu i światowej gospodarki​

  Pedro Soares Dos Santos, dyrektor generalny Jeronimo Martins, portugalskiej firmy do której należy sieć Biedronka, uważa, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej doprowadzi do wzrostu politycznego i gospodarczego znaczenia Polski - informuje serwis wiadomoscihandlowe.pl.
 • Wakacje 2020: Bon turystyczny nie uratuje branży

  Wakacje 2020: Bon turystyczny nie uratuje branży

  Branża hotelarska otworzyła się na wakacyjnych gości, a w niektórych regionach kraju ceny noclegów poszybowały w górę. Problem nadal mają jednak hotele kongresowe i położone w miastach. Hotelarze czekają na pomoc rządu i Unii Europejskiej oraz podkreślają, że bon turystyczny to nadal za mało. O sytuacji w branży i o popularnych tego lata regionach turystycznych w Polsce mówi w rozmowie z Interią Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarstwa.
 • Wirus pokazał konieczność innowacji

  Wirus pokazał konieczność innowacji

  Pandemia jeszcze raz uświadomiła nam jak ważne są innowacje. W dwa miesiące zrobiliśmy tyle, ile w dwa lata - mawiają eksperci. Ale to przyspieszenie uświadomiło, jakie są z wprowadzaniem innowacji w biznesie kłopoty. Barierami dla firm są koszty i brak kapitału. A także nie nadążające za innowacjami prawo.

Filmy - Gospodarka (127)

 • Wirus atakuje światową gospodarkę

  Spadek konsumpcji, pozamykane fabryki, opóźnienia w dostawach. Nie tylko chińska gospodarka cierpi z powodu koronawirusa. Ale o tym, jak duże są straty, dopiero się przekonamy.
 • Przemoc ekonomiczna w związku. Jak się uchronić przed uzależnieniem finansowym od partnera?

  Przemoc domowa może przybierać różne formy. Jedną z nich jest przemoc ekonomiczna, która uzależnia partnerów finansowo i utrudnia odejście od oprawcy. Jak dochodzi do przemocy finansowej w związku? Jak się uchronić przed uzależnieniem finansowym od partnera? W studiu „Dzień Dobry TVN” na ten temat rozmawiały Monika Dreger, psycholog i mediator rodzinny oraz Anita Kucharska-Dziedzic, prezeska stowarzyszenia wspierającego kobiety. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Polska gospodarka ma za sobą dobry rok

  Wyższy od prognoz wzrost gospodarczy, konsumpcja prywatna powyżej oczekiwań i dobra koniunktura na rynku pracy – to zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego kluczowe wydarzenia gospodarcze w mijającym 2018 roku. Dobrą sytuację potwierdzają również przedstawiciele firm, wśród których ponad 47 proc. deklaruje zwiększenie popytu na swoje usługi lub produkty, a niemal 18 proc. odczuło poprawę w dostępie do finansowania zewnętrznego.
 • Gomułka: Wojna handlowa spowolni światowy wzrost gospodarczy

  Tempo wzrostu gospodarczego w skali światowej wyniosło 3,5% w ostatnim roku. Jest to jeden z najwyższych wyników – między innymi dlatego, że dwie największe gospodarki – Chin i Indii – rosną w wysokim tempie.