gospodarka

Synonimy:
ekonomia,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Gospodarka (1493)

 • Jacek Sasin: Przed nami bardzo wiele niedobrych zdarzeń

  Jacek Sasin: Przed nami bardzo wiele niedobrych zdarzeń

  Wicepremier, szef MAP Jacek Sasin, powiedział, że wszystko wskazuje, iż w gospodarce czeka nas wiele niedobrych zdarzeń.
 • Idą coraz gorsze czasy dla inwestorów

  Idą coraz gorsze czasy dla inwestorów

  Ostatni dekada była tylko ciszą przed burzą. Dopiero skutki pandemii dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych będą dramatyczne - twierdzi Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) w najnowszym "Word Investment Report". Agenda ONZ prognozuje spadek inwestycji w tym roku o 40 proc., do wartości poniżej biliona dolarów.
 • Nowy Jork otwiera salony kosmetyczne, solaria i boiska, ale wzywa do ostrożności

  Nowy Jork otwiera salony kosmetyczne, solaria i boiska, ale wzywa do ostrożności

  W poniedziałek miasto Nowy Jork wkroczyło w trzecią fazę reaktywowania gospodarki. Otwarte zostały salony kosmetyczne, solaria, boiska itp. Wciąż nie można jednak wydawać posiłków w zamkniętych pomieszczeniach w restauracjach.
 • Jak długo firmy będą przerzucały wyższe koszty na konsumentów?

  Jak długo firmy będą przerzucały wyższe koszty na konsumentów?

  Ledwo GUS zaczął badać prawdziwe ceny w prawdziwych sklepach i w czasie, gdy ludzie zaczęli - choć jeszcze ostrożnie - kupować, okazało się, że mamy solidny skok inflacji do 3,3 proc. w skali roku. Grozi nam stagflacja - mówi były członek RPP Dariusz Filar. Powstaje pytanie, jakie procesy wspomagające bądź osłabiające ruch cen drzemią w gospodarce po pandemii.
 • Sieć Badacza Łukasiewicz zacieśnia współpracę z uczelniami

  Sieć Badacza Łukasiewicz zacieśnia współpracę z uczelniami

  Współpraca dydaktyczna, realizacja projektów badawczo-rozwojowych w obszarze kluczowych technologii przyszłości, wdrożenia i komercjalizacja innowacji - Sieć Badawcza Łukasiewicz zacieśnia współpracę z rodzimymi ośrodkami akademickimi w celu zwiększenia zaangażowania nauki w rozwój polskich firm i gospodarki.
 • Prezes Jeronimo Martins komentuje wyzwania dla handlu i światowej gospodarki​

  Prezes Jeronimo Martins komentuje wyzwania dla handlu i światowej gospodarki​

  Pedro Soares Dos Santos, dyrektor generalny Jeronimo Martins, portugalskiej firmy do której należy sieć Biedronka, uważa, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej doprowadzi do wzrostu politycznego i gospodarczego znaczenia Polski - informuje serwis wiadomoscihandlowe.pl.
 • Wakacje 2020: Bon turystyczny nie uratuje branży

  Wakacje 2020: Bon turystyczny nie uratuje branży

  Branża hotelarska otworzyła się na wakacyjnych gości, a w niektórych regionach kraju ceny noclegów poszybowały w górę. Problem nadal mają jednak hotele kongresowe i położone w miastach. Hotelarze czekają na pomoc rządu i Unii Europejskiej oraz podkreślają, że bon turystyczny to nadal za mało. O sytuacji w branży i o popularnych tego lata regionach turystycznych w Polsce mówi w rozmowie z Interią Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarstwa.
 • Wirus pokazał konieczność innowacji

  Wirus pokazał konieczność innowacji

  Pandemia jeszcze raz uświadomiła nam jak ważne są innowacje. W dwa miesiące zrobiliśmy tyle, ile w dwa lata - mawiają eksperci. Ale to przyspieszenie uświadomiło, jakie są z wprowadzaniem innowacji w biznesie kłopoty. Barierami dla firm są koszty i brak kapitału. A także nie nadążające za innowacjami prawo.
 • Nie dajmy zniszczyć pandemii instytucji międzynarodowych

  Nie dajmy zniszczyć pandemii instytucji międzynarodowych

  Nie doceniamy ich na co dzień, ale dla świata są ogromnie ważne. Owszem - ONZ, WHO czy Unia Europejska popełniają błędy. Ale jeżeli pozwolimy przejawiającym na to ochotę populistom je zniszczyć, świat będzie dużo mniej bezpieczny. Być może tak niebezpieczny, jak w latach 30. ubiegłego wieku.
 • Europejski Kongres Finansowy. Jaki będzie biznes po pandemii?

  Europejski Kongres Finansowy. Jaki będzie biznes po pandemii?

  Czy białe kołnierzyki na zawsze pozostaną zamurowane w swoich mieszkaniach? Czy będziemy kupować już tylko online i pies z kulawą nogą nie zajrzy do galerii handlowej? Czy wszystkie usługi finansowe przejdą do Internetu a banki z ulgą zamkną oddziały? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego odbywającego się online. I nie udzielili jednoznacznych odpowiedzi.

Filmy - Gospodarka (127)

 • Wirus atakuje światową gospodarkę

  Spadek konsumpcji, pozamykane fabryki, opóźnienia w dostawach. Nie tylko chińska gospodarka cierpi z powodu koronawirusa. Ale o tym, jak duże są straty, dopiero się przekonamy.
 • Przemoc ekonomiczna w związku. Jak się uchronić przed uzależnieniem finansowym od partnera?

  Przemoc domowa może przybierać różne formy. Jedną z nich jest przemoc ekonomiczna, która uzależnia partnerów finansowo i utrudnia odejście od oprawcy. Jak dochodzi do przemocy finansowej w związku? Jak się uchronić przed uzależnieniem finansowym od partnera? W studiu „Dzień Dobry TVN” na ten temat rozmawiały Monika Dreger, psycholog i mediator rodzinny oraz Anita Kucharska-Dziedzic, prezeska stowarzyszenia wspierającego kobiety. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Polska gospodarka ma za sobą dobry rok

  Wyższy od prognoz wzrost gospodarczy, konsumpcja prywatna powyżej oczekiwań i dobra koniunktura na rynku pracy – to zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego kluczowe wydarzenia gospodarcze w mijającym 2018 roku. Dobrą sytuację potwierdzają również przedstawiciele firm, wśród których ponad 47 proc. deklaruje zwiększenie popytu na swoje usługi lub produkty, a niemal 18 proc. odczuło poprawę w dostępie do finansowania zewnętrznego.
 • Gomułka: Wojna handlowa spowolni światowy wzrost gospodarczy

  Tempo wzrostu gospodarczego w skali światowej wyniosło 3,5% w ostatnim roku. Jest to jeden z najwyższych wyników – między innymi dlatego, że dwie największe gospodarki – Chin i Indii – rosną w wysokim tempie.