menway - góry

Artykuły - Góry (21)

 • Górski savoir-vivre, czyli czego nie wolno robić w Tatrach

  Górski savoir-vivre, czyli czego nie wolno robić w Tatrach

  Piwo i papieros na szlaku, pokonywanie nużącej drogi z parkingu nad Morskie Oko na elektrycznej hulajnodze, kąpiel w tatrzańskich jeziorach i zbieranie grzybów z przerwami na karmienie słodkich jelonków. Jeśli tak wyobrażasz sobie wakacyjny wypad w Tatry, lepiej dwa razy zastanów się nad wyjazdem z domu. Pamiętajmy: góry są domem dla zwierząt i dzikiej przyrody, będąc tam, nie jesteśmy u siebie - jesteśmy gośćmi. Zachowujmy się więc, jak na gości przystało.
 • Bezpieczeństwo w Tatrach. Pięć zagrożeń dla turystów

  Bezpieczeństwo w Tatrach. Pięć zagrożeń dla turystów

  Czy Tatry są górami bezpiecznymi? Oczywiście! O ile wybierając się w nie zabierzemy ze sobą pokorę i zdrowy rozsądek, a ryzykanctwo zostawimy na parkingu. W szczególny sposób dotyczy to lekceważenia potęgi natury. Oto pięć zagrożeń pogodowych, które warto mieć na uwadze planując letni wypad w najwyższe polskie góry.
 • Burza w Tatrach: Jak zminimalizować zagrożenie?

  Burza w Tatrach: Jak zminimalizować zagrożenie?

  Zdarza się, że przychodzi nagle, zmieniając w kilka chwil przyjemny letni górski wypad w niebezpieczną walkę o przetrwanie. Nie mamy najmniejszego wpływu na tatrzańską pogodę, ale możemy zrobić co w naszej mocy, żeby nie znaleźć się na szlaku w nieodpowiednim momencie, a w razie czego - przygotować się na załamanie pogody.
 • Sześć najbardziej tajemniczych gór świata

  Sześć najbardziej tajemniczych gór świata

  Wokół tych trudno dostępnych gór krąży wiele legend. To właśnie dlatego fascynują wielu badaczy zagadek i zwolenników teorii spiskowych. Mówi się, że są schronieniem dla istot pozaziemskich i że strzegą przejść do innych wymiarów. Czy tak jest naprawdę?
 • Jak Polak nazwał K2 szczytem Cesarzewicza Mikołaja

  Jak Polak nazwał K2 szczytem Cesarzewicza Mikołaja

  Bardziej łopatologicznie nazwać tej góry się nie dało. Dwójka ma w końcu symbolizować pozycję wicelidera na liście najwyższych ośmiotysięczników świata, prawda? Nie do końca. Historia nazewnictwa K2 ma nieco inne korzenie, a także ciekawy wątek rodem z Polski.
 • Burza w Tatrach. Największa tragedia na Giewoncie od 1937 roku

  Burza w Tatrach. Największa tragedia na Giewoncie od 1937 roku

  Zanosiło się na deszcz, nad głowami turystów zbierały się czarne chmury, ale tak tragicznej w skutkach burzy nikt się nie spodziewał. Cztery ofiary śmiertelne i ponad 150 poszkodowanych - to dotychczasowy bilans czwartkowej nawałnicy. Ostatni raz Giewont był niemym świadkiem tak wielkiego dramatu w sierpniu 1937 roku.
 • Tatry: Siedem grzechów głównych polskich turystów

  Tatry: Siedem grzechów głównych polskich turystów

  Wielu Polaków nie wyobraża sobie letniego urlopu bez przynajmniej krótkiego wypadu w góry. W wakacyjnym szczycie sezonu w Tatry przyjeżdża nawet półtora miliona osób. Niestety, część z nich zapomina o apelach Tatrzańskiego Parku Narodowego o odpowiednim zachowaniu na szlakach, zdrowym rozsądku i dobrych manierach. Oto siedem grzechów głównych tatrzańskich turystów.
 • Gdzie na narty? Oto 4 najlepsze kierunki na zimowy wyjazd!

  Gdzie na narty? Oto 4 najlepsze kierunki na zimowy wyjazd!

  Miłośnicy zimowych sportów z pewnością przyznają, że urlop w grudniu może być równie przyjemny jak ten w lipcu. Wystarczy zamienić strój kąpielowy na narciarski, a okulary przeciwsłoneczne na gogle – i już można pokonywać ośnieżone stoki europejskich gór. Gdzie się wybrać na narty? Oto nasze typy!
 • Rafting - spłyń rwąca rzeką bez trzymanki

  Rafting - spłyń rwąca rzeką bez trzymanki

  Kajakarstwo to nie tylko relaks na cichym jeziorze albo spokojny spływ rzeką. Coraz więcej osób decyduje się na porządny zastrzyk adrenaliny podczas raftingu - czyli spływania kajakiem rwącą rzeką.
 • Wyprawa w góry to nie spacer po Krupówkach

  Wyprawa w góry to nie spacer po Krupówkach

  Turystyka wysokogórska to nie jest spacer po deptaku w Krynicy, czy po Krupówkach. Do niej trzeba się odpowiednio przygotować, a przede wszystkim zachować sporo rozsądku.