Górny Śląsk

Artykuły - Górny Śląsk (25)

 • Sportowcy w wyjątkowej akcji dla górników i mieszkańców Górnego Śląska

  Sportowcy w wyjątkowej akcji dla górników i mieszkańców Górnego Śląska

  Sportowcy na czele z Kamilem Glikiem chętnie włączyli się do akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Fundacji JSW "Stop hejtowi! Nie oczerniaj górnika!". Akcja ma na celu zmianę postaw wobec mieszkańców Górnego Śląska w obliczu koronawirusa.
 • 14 nowych przedsięwzięć w Programie dla Śląska

  14 nowych przedsięwzięć w Programie dla Śląska

  - Czternaście nowych przedsięwzięć znalazło się w Programie dla Śląska - poinformował w środę w Katowicach minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak podał, w projekty programu zaangażowano już ok. połowy z przewidzianych nań pierwotnie ok. 42,1 mld zł środków.
 • Transport publiczny na Górnym Śląsku i Zagłębiu bez smogu?

  Transport publiczny na Górnym Śląsku i Zagłębiu bez smogu?

  Już niedługo elektryczny transport publiczny na Górnym Śląsku i Zagłębiu przyczyni się do znacznego ograniczenia smogu. W kolejny etap realizacji wszedł program NCBR - Bezemisyjny Transport Publiczny.
 • Gdzie jest program dla Śląska?

  Gdzie jest program dla Śląska?

  Prace nad rządowym programem dla aktywizacji gospodarczej województwa śląskiego trwają od stycznia. Problemy regionu nie zniknęły. Dokumentu, który miał zostać zaprezentowany w marcu, nikt nie widział...
 • "Na dno szybu". Historyczna podróż od Oberschlesien do Górnego Śląska

  "Na dno szybu". Historyczna podróż od Oberschlesien do Górnego Śląska

  Leszek Adamczewski – poznański pisarz i dziennikarz – proponuje podróż do przeszłości Katowic, Gliwic, Bytomia, Oświęcimia, Raciborza, Kędzierzyna-Koźla, Opola, Nysy i Góry Świętej Anny. „Na dno szybu” to zbiór kilkunastu sensacyjnych reportaży historycznych z dziejów Górnego Śląska czasów drugiej wojny światowej.
 • 20 czerwca 1922 r. Powitanie wojsk polskich na Górnym Śląsku

  20 czerwca 1922 r. Powitanie wojsk polskich na Górnym Śląsku

  Akcję wkraczania polskich sił zbrojnych do miast na Górnym Śląsku przygotowywał i koordynował Komitet Przyjęcia Wojska Polskiego. Jego prezesem honorowym został działacz narodowy i dyktator III Powstania Śląskiego Wojciech Korfanty, a rzeczywistym organizatorem był wybitny działacz narodowy Jan J. Kowalczyk, który stał na czele 11-osobowego wydziału wykonawczego.
 • Na Śląsku powstała ogromna fabryka śmigieł do wiatraków energetycznych. Oznacza to 300 miejsc pracy

  Eksportowane na cały świat łopaty do wiatraków o długości 56 metrów będą produkowane w Żorach-Warszowicach. Polski oddział niemieckiej firmy Euros otwiera tam nową halę produkcyjno-magazynową za 40 mln złotych. O wyborze Warszowic zadecydowało to, że w okolicy jest wiele osób z doświadczeniem w budowie szybowców, co znajdzie zastosowanie w produkcji łopat do wiatraków.
 • Zakończył się strajk generalny na Śląsku

  Zakończył się strajk generalny na Śląsku

  Zgodnie z zapowiedziami związkowców o godz. 10 zakończył się wtorkowy strajk generalny na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Związkowcy zamierzają podsumować akcję wczesnym popołudniem.
 • Związki: We wtorek zastrajkuje ok. 100 tys. osób

  Związki: We wtorek zastrajkuje ok. 100 tys. osób

  W porannym strajku generalnym na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim weźmie we wtorek udział ok. 100 tys. osób - szacują przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Strajk rozpocznie się we wtorek o godz. 3.15 nad ranem.
 • Górny Śląsk - tu też sporo się dzieje

  Górny Śląsk - tu też sporo się dzieje

  Mówiąc o polskich stolicach kultury, myślimy najczęściej o Warszawie i Krakowie. Ale nie zapominajmy, że w ostatnich latach sporo dzieje się także na Górnym Śląsku. Warto tam czasem zajrzeć, żeby przekonać się, że ten region naprawdę ma sobą wiele do zaoferowania.