górnictwo w Polsce

Artykuły - Górnictwo w Polsce (80)

 • ARP: Ceny polskiego węgla nieznacznie spadają

  ARP: Ceny polskiego węgla nieznacznie spadają

  ​Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w marcu br. spadły o 0,6 proc. wobec lutego, a ceny dla ciepłownictwa były niższe o 0,2 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel - zarówno dla energetyki, jak i dla ciepłownictwa - był w marcu tańszy niż przed rokiem.
 • JSW na miliardowych stratach

  JSW na miliardowych stratach

  ​Ponad 1,5 mld zł straty zanotowała w ub. roku grupa kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), która rok wcześniej miała blisko 650 mln zł zysku. Na koniec grudnia JSW miała 2,18 mln ton zapasów węgla i ok. 183 tys. ton koksu.
 • Likwidacja trwale nierentowanych kopalń jest koniecznością - ​metropolita katowicki

  Likwidacja trwale nierentowanych kopalń jest koniecznością - ​metropolita katowicki

  W niedzielę podczas mszy świętej barbórkowej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przyznał, że likwidacja trwale nierentownych kopalń jest ekonomicznie palącą koniecznością.
 • Szef KPRM o sytuacji w górnictwie: Nie jest łatwa

  Szef KPRM o sytuacji w górnictwie: Nie jest łatwa

  Michał Dworczyk, szef KPRM powiedział, że premier Morawiecki monitoruje sytuację w górnictwie, nie jest ona łatwa, na kwestie gospodarcze nałożył się koronawirus. Za sprawy górnictwa odpowiedzialny jest wicepremier Sasin, który prowadzi rozmowy i działa na Śląsku.
 • McKinsey: Dekarbonizacja Polski do 2050 r. kosztem 380 mld euro

  McKinsey: Dekarbonizacja Polski do 2050 r. kosztem 380 mld euro

  ​Najbardziej efektywna kosztowo ścieżka neutralności emisyjnej Polski do 2050 r. wymaga dodatkowych 380 mld euro - ocenia firma doradcza McKinsey. W poświęconym Polsce raporcie wskazuje, że dekarbonizacja przekłada się na wymierne korzyści gospodarcze.
 • ​OPZZ oczekuje strategii dla branży górniczo-energetycznej

  ​OPZZ oczekuje strategii dla branży górniczo-energetycznej

  Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) oczekuje od rządu "szybkiego przekazana spójnej i kompleksowej strategii, uwzględniającej problematykę całej branży górniczo-energetycznej". Związkowcy oceniają, iż to rząd odpowiada za zły stan górnictwa i energetyki.
 • Obecna formuła funkcjonowania PGG się wyczerpała - szef śląsko-dąbrowskiej "S"

  Obecna formuła funkcjonowania PGG się wyczerpała - szef śląsko-dąbrowskiej "S"

  - Obecna formuła funkcjonowania Polskiej Grupy Górniczej (PGG) się wyczerpała; firma nie przetrwa "bez mocnego zaciśnięcia pasa", jednak nie może być tak, że cenę za błędy polityków i menedżerów zapłacą tylko pracownicy - ocenia szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.
 • ​Siepień'80: Związki zawodowe nie podpiszą porozumienia w Polskiej Grupie Górniczej

  ​Siepień'80: Związki zawodowe nie podpiszą porozumienia w Polskiej Grupie Górniczej

  Związki zawodowe nie podpiszą porozumienia cięcia płac w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) dopóki nie będzie programu dla PGG i gwarancji dla dalszego funkcjonowania spółki - poinformował związek Sierpień'80. Związkowcy oczekują, że plan naprawczy dla PGG będzie przedstawiony do końca kwietnia.
 • Koronawirus w Polsce: Górnictwo i energetyka muszą się dostosować

  Koronawirus w Polsce: Górnictwo i energetyka muszą się dostosować

  ​Spowodowany pandemią koronawirusa spadek zużycia energii spowodował, że elektrownie zmniejszyły drastyczne zapotrzebowanie na węgiel z Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Spółka, której zwały jeszcze przed kryzysem były wypełnione nieodebranym węglem, zapowiada dostosowanie się do sytuacji rynkowej. Zdaniem ekspertów ciepła zima też zrobiła swoje, dodatkowo import energii z Niemiec (wzrost o 250 proc.) zmniejszył krajową produkcję energii, a tym samym zapotrzebowanie na węgiel.
 • Koronawirus pogłębi katastrofę w górnictwie

  Koronawirus pogłębi katastrofę w górnictwie

  Największy dramat kopalń już się rozpoczął w minionym roku. Pogłębi go koronawirus, bo recesja oznacza jeszcze większy spadek popytu na węgiel kamienny.

Filmy - Górnictwo w Polsce (4)

 • Jak zmienić polskie górnictwo? Węgiel w końcu zniknie z rynku

  Już dzisiaj nie ulega wątpliwości, że polski węgiel czeka dekoniunktura. Wynika to po części z regulacji polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Przyczyną jest także postępujący proces technologiczny – który będzie powodował, że wytwarzanie energii z węgla będzie miało coraz mniejszy udział w polskiej gospodarce. W końcu stanie się wreszcie przeszłością.
 • Wreszcie dobre wiadomości dla polskiego górnictwa

  Ceny węgla koksującego w europejskich portach wzrosły do poziomu 100 USD za tonę. Ten wzrost cen wpłynął pozytywnie na giełdowe notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej, kurs akcji tej spółki wzrósł trzykrotnie od początku tego roku. - Przez kilka miesięcy utrzymywał się wysoki poziom przetwórstwa rud żelaza, dlatego rosło zapotrzebowanie na węgiel koksujący, potrzebny do produkcji stali - mówi Michał Stajniak z giełdowej spółki XTB. W polskim górnictwie skutki tego najbardziej widać po notowaniach JSW SA. W ciągu 2016 r. kurs akcji tej spółki wzrósł z 9 zł do poziomu 30 zł. Jednak jest to kurs nadal bardzo niski wobec debiutu giełdowego, gdy wynosił 136 zł, a akcje tej spółki były promowane jako akcjonariat obywatelski.
 • Zbyt duża ingerencja polityków nie sprzyja branży górniczej

  eszcze w 2011 roku zysk netto polskiego sektora górniczego wynosił ok. 3 mld złotych. Dziś branża jest głęboko deficytowa. Według katowickiego oddziału ARP po trzech kwartałach strata wyniosła blisko 1,7 mld zł. Zdaniem Piotra Woźniaka, byłego ministra gospodarki, ostatnie 5 lat to zmarnowany czas. Winę za to ponoszą politycy. Przykład ostatnich działań Kompanii Węglowej zmierzających ku ograniczeniu kosztów pokazuje jednak, że zmiany są możliwe. Według danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w ciągu trzech kwartałów 2015 roku górnictwo węgla kamiennego zanotowało stratę netto w wysokości 1,674 mld zł. Po I półroczu była ona o ponad 200 mln zł niższa. Strata za cały 2014 roku przekroczyła 2,2 mld złotych.
 • Polskie maszyny górnicze zdobywają zagraniczne rynki

  Spadające wydobycie i obniżająca się rentowność kopalń na Śląsku są jednymi z głównych przyczyn wzrostu eksportu polskich maszyn górniczych. W 2013 r. Kompania Węglowa zanotowała 1 mld zł straty, a Kopex – spadek sprzedaży maszyn górniczych o połowę. Z tego względu spółka planuje zrównoważyć swoje źródła przychodów, m.in. poprzez dalszą ekspansję zagraniczną oraz budowę kopalni w Polsce. Według ekspertów polski węgiel może być opłacalny, o czym świadczą wyniki prywatnych kopalń i rosnące zainteresowanie inwestorów. – Coraz więcej podmiotów zainteresowanych jest wejściem w inwestycje w węgiel kamienny. Myślę, że to jest dobry kierunek dla polskiego węgla – jest to jedna z nielicznych dróg poprawy efektywności polskiego górnictwa, a zatem możliwości powrotu polskiego węgla – ocenia Józef Wolski, prezes zarządu Kopex SA.