górnictwo polskie

Artykuły - Górnictwo polskie (175)

 • ZE PAK: Likwidacja kopalni węgla brunatnego Adamów

  ZE PAK: Likwidacja kopalni węgla brunatnego Adamów

  Zarząd PAK KWB Adamów, spółki należącej do ZE PAK, zdecydował o rozwiązaniu i likwidacji kopalni węgla brunatnego Adamów. Zgodnie z założeniami, z końcem 2020 tego roku kopalnia Adamów zakończy wydobycie.
 • ARP: Ceny węgla odreagowały

  ARP: Ceny węgla odreagowały

  Jak podała Agencja Rozwoju Przemysłu, ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w czerwcu br. wzrosły o 0,1 proc. wobec maja, a ceny dla ciepłownictwa były niższe o 0,8 proc. Na rynkach międzynarodowych czerwiec przyniósł odbicie cen węgla, które w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) wzrosły wobec maja o 17,1 proc.
 • Plan drastycznych cięć w górnictwie był niepotrzebny - ​europosłanka PiS

  Plan drastycznych cięć w górnictwie był niepotrzebny - ​europosłanka PiS

  - Póki rządzi PiS nie ma mowy o działaniach, które mogłyby zdestabilizować Śląsk - oświadczyła w środę europosłanka tej partii Izabela Kloc. Jej zdaniem, "przygotowany w Ministerstwie Aktywów Państwowych (szefem jest jacek Sasin- red.) plan drastycznych cięć w górnictwie był niepotrzebny, bo i tak nie zostałby zrealizowany".
 • PGG: ​Zarząd nie wdroży programu likwidacji kopalń Ruda i Wujek

  PGG: ​Zarząd nie wdroży programu likwidacji kopalń Ruda i Wujek

  Zarządy Polskiej Grupy Górniczej i innych spółek węglowych, związkowcy i przedstawiciele rządu mają do końca września br. wspólnie wypracować program naprawczy dla największej górniczej firmy i całej branży. Propozycja złożona wcześniej i przewidująca likwidację kopalń Ruda i Wujek, nie będzie wdrażana.
 • PGG. Resort aktywów przedstawia program naprawczy

  PGG. Resort aktywów przedstawia program naprawczy

  Likwidacja kopalń Ruda i Wujek, zatrudniających łącznie ok. 7,7 tys. osób i wydobywających ponad 5,1 mln ton węgla rocznie, a także zmiany w sposobie wynagradzania górników znalazły się w planie naprawczym dla Polskiej Grupy Górniczej, przedstawianym we wtorek związkowcom.
 • "Puls Biznesu": Węglowa ofensywa od PFR

  "Puls Biznesu": Węglowa ofensywa od PFR

  Jak pisze we wtorek "Puls Biznesu", 5 mld zł z budżetu i 1,75 mld zł od PFR - z taką propozycją rząd wychodzi do śląskich górników. W zamian chce zgody na zamykanie kopalń i ścinanie wydobycia.
 • Program naprawczy dla Polskiej Grupy Górniczej tuż-tuż

  Program naprawczy dla Polskiej Grupy Górniczej tuż-tuż

  Resort aktywów państwowych i zarząd Polskiej Grupy Górniczej przedstawią we wtorek stronie społecznej program naprawczy dla spółki, zakładający - co wiadomo nieoficjalnie - m.in. zamknięcie kopalń Ruda i Wujek. - Będziemy walczyć o każde miejsce pracy - zapowiadają związkowcy.
 • Dla górnictwa liczy się czas

  Dla górnictwa liczy się czas

  Komisja Europejska oczekuje, że Polska przedstawi jej terytorialne plany sprawiedliwej transformacji do końca tego roku. Bez nich nie będzie można uzyskać dostępu do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Trzeba się spieszyć, bo na wykorzystanie większości środków będziemy mieć tylko cztery lata.
 • Górnicy z PGG wracają do pracy

  Górnicy z PGG wracają do pracy

  Jak poinformował rzecznik PGG Tomasz Głogowski, wszystkie kopalnie grupy, które wstrzymały lub ograniczyły produkcję węgla z powodu pandemii koronawirusa, od poniedziałku wracają do normalnej pracy.
 • Jak tania energia ze słońca może wyprzeć drogi węgiel

  Jak tania energia ze słońca może wyprzeć drogi węgiel

  Dynamiczny rozwój w Polsce energetyki słonecznej to kompilacja taniejących technologii, programów wsparcia i wzrostu społecznego poszanowania dla klimatu. Tańsza energia ze słońca może przyczynić się do spadku cen prądu w Polsce w najbliższych latach, jeśli zastąpi drogą energię z węgla w tzw. merit order.

Filmy - Górnictwo polskie (10)

 • Czy związkowcy pomogli górnikom, blokując plany naprawcze PGG?

  Spółka Polska Grupa Górnicza znajduje się w złej sytuacji. Bez odpowiedniego planu naprawczego będzie miała wkrótce problemy z płynnością finansową. Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło 27 lipca założenia programu restrukturyzacji spółki. Plany te jednak nie zostały zaakceptowane przez przedstawicieli górniczych związków zawodowych, na zamkniętym spotkaniu z ministrem.
 • Dramat w polskim górnictwie, będziemy dopłacać do eksportu

  W styczniu produkcja branży wydobywczej spadła rok do roku o 10,4 proc., a w porównaniu z grudniem o 19,7 proc. Jeśli wziąć pod uwagę samo górnictwo węgla kamiennego i brunatnego, to spadek wyniósł aż 27,3 proc. r/r. Zapaść w górnictwie jest potężna, tym bardziej, że styczniowe dane GUS o gospodarce były lepsze niż się spodziewano. Branża przemysłowa urosła o 1,9 proc. rok do roku, a 5,8 proc. w zestawieniu z grudniem. Rosła też branża energetyczna.
 • Kopalnie są coraz mniej potrzebne polskiej gospodarce

  Dlaczego zużywamy coraz mniej węgla? Bo rośnie nam udział OZE w miksie energetycznym. Wysokie ceny opłat za emisję CO2 też prowadzą do wypierania z rynku elektrowni węglowych.Pomimo tego, że rząd na dwa lata wstrzymał inwestycje w nowe elektrownie wiatrowe, to jednak te które powstały produkują coraz więcej energii. Mamy też coraz więcej paneli fotowoltaicznych. Rosną ceny węgla krajowego, a spadają importowanego.
 • Potężne straty finansowe najbogatszych gmin

  Najbogatsze gminy górnicze stracą najwięcej na zmianach, przygotowanych przez rząd, dotyczących opłat eksploatacyjnych za wydobycie kopalin. Samorządy dostaną mniej, a rząd będzie miał do dyspozycji dodatkowo ponad 80 mln zł, które trafią do państwowego funduszu.- Gminy górnicze dostawały rocznie ponad 150 mln zł, a teraz otrzymywać będą niecałe 70 mln zł - mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.Najwięcej stracą dwie gminy: Rząśnia i Kleszczów. Kleszczów to najbogatsza polska gmina pod względem rocznego budżetu w przeliczeniu na mieszkańca. Na terenie tych dwóch gmin zlokalizowana jest kopalnia węgla brunatnego.