górnictwo

Artykuły - Górnictwo (120)

 • Pracownicy PGG otrzymają karty płatnicze zamiast bonów żywieniowych

  Pracownicy PGG otrzymają karty płatnicze zamiast bonów żywieniowych

  ​Ok. 40 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej, którym zgodnie z przepisami pracodawca musi zapewnić posiłki profilaktyczne, zamiast - jak dotąd - bonów żywieniowych otrzyma karty płatnicze, na które przelewana będzie równowartość tego świadczenia. To pierwsze takie rozwiązanie w górnictwie.
 • Import węgla do Polski. Bez nowych złóż problem będzie narastał

  Import węgla do Polski. Bez nowych złóż problem będzie narastał

  Import węgla do Polski w 2017 roku wyniósł około 13,3 mln ton. W branży obawiają się, że w roku 2018 i latach następnych ten import będzie się mocno zwiększał.
 • Negocjacje płacowe w PGG. Rozbieżności to ok. 120-140 mln zł

  Negocjacje płacowe w PGG. Rozbieżności to ok. 120-140 mln zł

  W Polskiej Grupie Górniczej zarząd oraz strona społeczna są już myślami przy kolejnych negocjacjach płacowych, do których dojdzie w piątek 13 kwietnia z udziałem mediatora Krzysztofa Husa. 9 kwietnia obydwie strony nie osiągnęły bowiem kompromisu. Być może uda się to 13 kwietnia, choć wiadomo, że diabeł zawsze tkwi w szczegółach.
 • Związkowiec z KWK Krupiński: inwestycja w kopalnię da 2 tys. miejsc pracy

  Związkowiec z KWK Krupiński: inwestycja w kopalnię da 2 tys. miejsc pracy

  Dzięki inwestycji w kopalnię Krupiński powstanie 2 tys. miejsc pracy, korzyści odniosą nie tylko górnicy, ale także gmina i budżet państwa - uważa przewodniczący Solidarności w kopalni Krupiński Mieczysław Kościuk.
 • Reformy polskiego górnictwa - zwolnień nie będzie?

  Górnictwo w Polsce od kilku lat jest mocno reformowane. Duża część zmian odbywa się przez pionową integrację kopalni wydobywających węgiel z dużą energetyką, która jest jego odbiorcą. Wynika z tego, że polskim górnikom nie grożą zwolnienia. Jeżeli gdzieś jeszcze znajduje się surowiec, będzie on wydobywany. Limitem jest węgiel, który posiadamy.
 • Sprzedawcy węgla proszą o ochronę!

  Sprzedawcy węgla proszą o ochronę!

  Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla zaapelowała do Rzecznika Praw Obywatelskich o działania służące ochronie osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. W ocenie Izby obecne rozwiązania antysmogowe prowadzą do "dramatycznego wzrostu kosztów ogrzewania" dla korzystających z węgla.
 • Polska Grupa Górnicza przekazała kopalnię Wieczorek do spółki restrukturyzacyjnej

  Polska Grupa Górnicza przekazała kopalnię Wieczorek do spółki restrukturyzacyjnej

  Po ponad 190 latach działalności katowicka kopalnia Wieczorek zakończyła wydobycie węgla. W sobotę Polska Grupa Górnicza przekazała zakład do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w celu likwidacji. Pozostałe jeszcze złoża będą eksploatowane przez sąsiednią kopalnię Murcki-Staszic.
 • Górnictwo potrzebuje restrukturyzacji, od której nie ma odwrotu

  Górnictwo potrzebuje restrukturyzacji, od której nie ma odwrotu

  Wydobycie węgla (62-63 mln ton) ma się utrzymać do 2030 roku, ale udział węgla w polskiej energetyce będzie spadał. To konsekwencja przyszłych inwestycji w inne źródła energii. Górnictwo musi przygotować się na kolejny dołek koniunktury.
 • PGG: Spełnienie żądań płacowych związków oznaczałoby ponad 200 mln zł straty w 2018 r.

  PGG: Spełnienie żądań płacowych związków oznaczałoby ponad 200 mln zł straty w 2018 r.

  ​Spełnienie postulatów płacowych związkowców oznaczałoby dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zamknięcie 2018 roku ponad 200-milionową stratą - poinformował prezes spółki Tomasz Rogala. Przypomniał, że zarząd PGG chce przeznaczyć na podwyżki cały zaplanowany na ten rok zysk firmy.
 • SES Encoal Energy chce wdrożyć technologię zgazowania węgla

  SES Encoal Energy chce wdrożyć technologię zgazowania węgla

  SES Encoal Energy, spółka joint venture utworzona przez Synthesis Energy Systems i EnInvestments, chce wdrożyć w Polsce technologię zgazowania węgla SGT. Prowadzi w tej sprawie rozmowy m.in. z branżą energetyczną, cztery projekty są na zaawansowanym etapie - poinformowali we wtorek przedstawiciele spółki.

Filmy - Górnictwo (27)

 • Reformy polskiego górnictwa – zwolnień nie będzie?

  Górnictwo w Polsce od kilku lat jest mocno reformowane. Duża część zmian odbywa się przez pionową integrację kopalni wydobywających węgiel z dużą energetyką, która jest jego odbiorcą. Wynika z tego, że polskim górnikom nie grożą zwolnienia. Jeżeli gdzieś jeszcze znajduje się surowiec, będzie on wydobywany. Limitem jest węgiel, który posiadamy. Rentowność górnictwa zależy mocno od dwóch rzeczy – nakładów inwestycyjnych poczynionych w poprzednich latach oraz ceny węgla na rynkach. Jest on dość elastycznym towarem, można go łatwo sprowadzić z innych części świata.
 • Opłata emisyjna, to obrona górnictwa kosztem podróżujących samochodami

  Rząd chce wprowadzić nową opłatę dodawaną do ceny każdego litra benzyny i oleju napędowego. Wyniesie 8 gr netto i zasili fundusz, który ma wspierać rozwój transportu wodorowego i elektrycznego. Eksperci oceniają, że dla przeciętnego posiadacza auta benzynowego opłata emisyjna to wzrost miesięcznych wydatków na paliwo o 2 proc.
 • Banki już nie będą chciały ratować polskiego górnictwa

  Polskie górnictwo ma najlepsze wyniki finansowe od kilku lat. Sukces jest jednak pozorny, bo musi spłacić potężne długi wobec banków. A banki na nową ugodę nie będą chciały pójść, po fatalnych poprzednich doświadczeniach.
 • Rząd chroni górnictwo, a polityki energetycznej nadal nie mamy

  Nadal nie mamy w Polsce perspektyw na długofalową, szeroką politykę energetyczną do 2050 r., która wytyczyłaby jasny kurs. W obecnych warunkach skazujemy się na gaszenie pożarów i łatania dziur, takich jak kryzysy w górnictwie.