górale

Artykuły - Górale (100)

 • Tomasz Adamek oświadczył: Ostatnia walka jeszcze przede mną

  Tomasz Adamek oświadczył: Ostatnia walka jeszcze przede mną

  - Nie chcę zginąć na ringu, ale ostatnia walka jeszcze przede mną - oświadczył najlepszy polski bokser Tomasz Adamek, który kandyduje do europarlamentu z ramienia Solidarnej Polski.
 • Podbeskidzie szuka napastników

  Podbeskidzie szuka napastników

  Znajdujące się w strefie spadkowej Podbeskidzie Bielsko-Biała po sprowadzeniu Charlesa Nwaogu zaprosiło na testy napastnika Vladimira Misinsky'ego oraz obrońcę Przemysława Pietruszkę - donosi "Przegląd Sportowy".
 • Zimowa edycja karty rabatowej na podhalańskie atrakcje

  Zimowa edycja karty rabatowej na podhalańskie atrakcje

  W niedzielę rozpoczyna się czwarta, zimowa edycja Karty tatrzańskiej uprawniającej turystów odwiedzających Podhale do szeregu zniżek. W tym sezonie posiadacze karty mogą liczyć na zniżki na największych stacjach narciarskich i w basenach termalnych.
 • Czy górale kupią akcje kolejki na Kasprowy?

  Czy górale kupią akcje kolejki na Kasprowy?

  Burmistrz Zakopanego chce, by jeszcze tej zimy doszło do publicznej emisji akcji Polskich Kolei Górskich (PKG). Dzięki temu udziały w spółce, do której należy m.in. Kasprowy Wierch, mógłby sobie kupić każdy góral z powiatu tatrzańskiego, pisze "Dziennik Polski".
 • Górale czekają na powrót zimy

  Górale czekają na powrót zimy

  Po śniegu, który obficie spadł w ubiegłym tygodniu, obecnie niewiele już zostało. Ostatnie dni przyniosły odwilż, lokalne opadu deszczu i dodatnią temperaturę.
 • Ponad tysiąc górali przybyło pieszo na Jasną Górę

  Ponad tysiąc osób przybyło w środę do sanktuarium jasnogórskiego w 32. Pieszej Pielgrzymce Góralskiej. Trasę z Podhala na Jasną Górę pokonali w dziewięć dni - poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry.
 • Górale chcą trafić na listę UNESCO

  Górale podhalańscy jako pierwsi w Polsce mają szansę znaleźć się na światowej liście dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Trwają starania o wpisanie góralskiej kultury, czyli ich folkloru, śpiewu, tańca czy rzemiosła na tę prestiżową listę.
 • Górale kuszą turystów wakacyjnymi promocjami

  Górale kuszą turystów wakacyjnymi promocjami

  Rabaty na prawie 60 atrakcji turystycznych Podhala przygotowali górale na nadchodzące wakacje. Korzystając z karty tatrzańskiej turyści będą mogli zaoszczędzić na basenach, wyciągach czy stołując się w wybranych restauracjach.
 • Kryzys pokonuje nawet górali

  Kryzys pokonuje nawet górali

  Mniejszy ruch turystyczny powoduje, że coraz więcej Podhalan ma kłopoty z regulowaniem swoich zobowiązań. Uciekając przed widmem bankructwa coraz więcej górali sprzedaje swoje domy, pensjonaty i często niedokończone hotele - czytamy w "Rzeczpospolitej".
 • 41. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

  41. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

  50 grup kolędniczych z całej Polski weźmie udział w rozpoczynającym się w środę 41. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej. W niedzielę na zakończenie imprezy zagra wybitny węgierski skrzypek Roby Lakatos.

Filmy - Górale (3)

 • Szybki strzał: Njbardziej oryginalne tradycje góralskie

  ZESPÓŁ 9-SIYŁ to grupa dziewięciu młodych i utalentowanych przyjaciół z Podhala (Biały Dunajec, Ciche, Kościelisko i Zakopane). Młodzież od najmłodszych lat kultywuje tradycje zapoczątkowane przez dziadków i rodziców, którzy są cenionymi muzykami, śpiewakami a także instruktorami zespołów regionalnych na tym terenie. Nazwa zespołu oznacza kwiat dziewięćsił - to stara góralska nazwa rośliny mającej w sobie 9 mocy, które dają człowiekowi 9 sił, a te z kolei są 9 razy silniejsze niż wszystkie inne zioła – nomen omen kapela składa się z czterech muzykantów, którzy szczycą się swoim rokiem urodzenia 1999. W dziewięćsile znajduje się magicznie potrojony leczniczy iloraz mocy trzech światów: nieba, ziemi i piekła. Roślina ta nazywana jest też dziewięciosiłem, kąśliną, a przez dawnych zakonników – Osetkiem Najświętszej Marii Panny. Według starożytnych legend dziewięćsił powstał z łez Heleny, która została porwana i wywieziona do Troi przez Parysa. Symbolizuje wyzwolenie od grzesznego zachowania. Do dziś uważany jest przez wielu za symbol bardzo silnej więzi człowieka z niebem i ziemią. Motyw jest używany w zdobnictwie na Podhalu. (źródło: 9siyl.pl) Zapytaliśmy członków zespołu o najbardziej oryginalne góralskie tradycje. Koniecznie zobaczcie! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PIĄTEK O 9.00.
 • Górale podbijają Polskę!

  Future Folk tworzą Stanisław Karpiel-Bułecka, Matt Kowalsky i Szymon Chyc-Magdzin, a muzyka którą prezentują to absolutna nowość na polskiej scenie! W dużym skrócie jest to połączenie muzyki tanecznej i elektronicznej z góralszczyzną.
 • Dorota Pomykała zakochana w górach

  Kocham Zakopane i nie dających sobie w kaszę dmuchać górali - Dorota Pomykała, odtwórczyni roli Lucyny w serialu "Szpilki na Giewoncie", jest zachwycona miejscami, w których dane jest jej pracować.