Gora

Artykuły - Gora (171)

 • Eurodolar nadal w górę

  Zapoczątkowany 16 czerwca tego roku trend wzrostowy na głównej parze walutowej nadal jest kontynuowany, a wartość eurodolara znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od 9 czerwca i wynosi 1,3627 PLN.
 • Mieszkania w górach

  Mieszkania w górach

  Wśród miłośników gór znaleźć można wiele osób pochodzących z dużych miast i miejscowości, których walory przyrodnicze delikatnie mówiąc nie zachwycają. Tym chętniej spędzają one czas wśród górskiej, nieskażonej przyrody.
 • Tym razem w górę

  Związana z trendem horyzontalnym huśtawka nastrojów trwa w najlepsze. Po poniedziałkowym wzroście i wtorkowym spadku dzisiaj rynek powrócił do poziomów sprzed dwóch dni. Obraz rynku nie ulega zmianom i dzisiejsze wzrosty nie wniosły nic nowego. Od początku sesji dominowali kupujący i ich przewaga trwała do końca handlu.
 • Euro mocno w górę

  Początek dzisiejszej sesji na eurodolarze to wzrosty wartości pary EUR/USD. Obecnie wyceniana jest ona na 1,3873, co więcej pokonany został tui opór na poziomie 1,3855, co zaowocowało mocniejszą zwyżką kursu.
 • Giełda w górę, złoty bez zmian

  Ostatnią przed świętami sesję inwestorzy mogą uznać za udaną. Warszawska giełda przełamała ostatnią słabość i mocno odbiła w górę. Złoty natomiast kończy dzień niewielkimi zmianami.
 • KGHM wystrzeliła w górę

  Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od niewielkiego wzrostu. Po 2 godzinach handlu indeks skierował się w dół. Wobec spadków w Europie przebywał pod kreską. A jednak w ostatniej godzinie notowań wystrzelił niespodziewanie w górę i zakończył sesję 0,5 proc. wzrostem.
 • Oglądalność: "X Factor" mocno w górę

  Oglądalność: "X Factor" mocno w górę

  Po słabym początku mocne odbicie w górę zanotował "X Factor".
 • Wybicie górą z konsolidacji

  Przez ostatnich kilka dni na warszawskiej giełdzie obserwowaliśmy konsolidację poprzedzoną mocnym odbiciem od lokalnego dołka. Obroty w trakcie jej trwania wyraźnie wygasały, by na wczorajszej sesji osiągnąć żenująco niskie poziomy. Dzisiejsza sesja rozpoczęła się bardzo spokojną próbą uniesienia rynku po wczorajszym niezbyt szczęśliwym zakończeniu, choć trzeba pamiętać, że pomimo spadku wczoraj utrzymaliśmy relatywną siłę.
 • Złe nastroje górą

  Początek środowej sesji wypadł pod kreską, z upływem czasu rynek pogrążał się w podażowym paraliżu wywołanym groźbą eskalacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Czerwony kolor dominował również na rynkach zachodnioeuropejskich. Ostatecznie indeks spółek o największej kapitalizacji WIG20 stracił na wartości 1,31 proc., a szeroki WIG - 1,39 proc. Analizując sektory, to największe spadki były udziałem spółek z branży spożywczej i informatycznej. Obroty na całym rynku były przyzwoite i wyniosły ponad 1,44 mld zł.

Filmy - Gora (1)

 • Niezwykły zwyczaj ślubny. Piękny czy upiorny?

  W regionie Gora, górzystej części Kosowa graniczącej z Macedonią, od stuleci praktykowany jest niezwykły rytuał ślubny, którego centralną częścią jest pokrywanie twarzy panny młodej bardzo grubym, charakterystycznym - i, co tu kryć, nieco strasznym makijażem przypominającym upiorną maskę. Rysy twarzy są pod nim praktycznie nierozpoznawalne... Obserwowanie procesu wykonywania tego makijażu jest fascynującym doświadczeniem. Najpierw na twarz kobiety nakładana jest warstwa białej farby, którą następnie osypuje się sypkim pudrem. Później przychodzi czas na nanoszenie skomplikowanych wzorów i ozdabianie twarzy cekinami. W świetle wierzeń sięgających jeszcze czasów pogańskich, taki makijaż ma odstraszać złe moce. Stanowi on dla rozpoczynającej nowe życie panny młodej swoisty talizman. Obserwator z zewnątrz rzadko może podziwiać taki rytuał na własne oczy. W regionie Gora śluby odbywają się zazwyczaj w ścisłym kręgu rodzinnym, a Gorańcy niechętnie godzą się na obecność kamer. Jednak dla specjalistów z Muzeum Etnologicznego w Prisztinie zrobili wyjątek: ceremoniał ślubny zostanie odtworzony i udokumentowany, tak, by wiedza o tej tradycji mogła zostać przekazana przyszłym pokoleniom.