Gora

Artykuły - Gora (455)

 • Eurodolar nadal w górę

  Zapoczątkowany 16 czerwca tego roku trend wzrostowy na głównej parze walutowej nadal jest kontynuowany, a wartość eurodolara znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od 9 czerwca i wynosi 1,3627 PLN.
 • Mieszkania w górach

  Mieszkania w górach

  Wśród miłośników gór znaleźć można wiele osób pochodzących z dużych miast i miejscowości, których walory przyrodnicze delikatnie mówiąc nie zachwycają. Tym chętniej spędzają one czas wśród górskiej, nieskażonej przyrody.
 • Euro mocno w górę

  Początek dzisiejszej sesji na eurodolarze to wzrosty wartości pary EUR/USD. Obecnie wyceniana jest ona na 1,3873, co więcej pokonany został tui opór na poziomie 1,3855, co zaowocowało mocniejszą zwyżką kursu.
 • KGHM wystrzeliła w górę

  Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od niewielkiego wzrostu. Po 2 godzinach handlu indeks skierował się w dół. Wobec spadków w Europie przebywał pod kreską. A jednak w ostatniej godzinie notowań wystrzelił niespodziewanie w górę i zakończył sesję 0,5 proc. wzrostem.
 • Oglądalność: "X Factor" mocno w górę

  Oglądalność: "X Factor" mocno w górę

  Po słabym początku mocne odbicie w górę zanotował "X Factor".
 • Alpejskie marzenia polskich gór

  Alpejskie marzenia polskich gór

  Pojawili się inwestorzy, którzy chcą wyłożyć miliony na budowę nowoczesnych ośrodków narciarskich poza Tatrami. Czy narciarze uciekną z najwyższych polskich gór do Zawoi i pod Wadowice - zastanawia się "Metro".
 • Dolar ruszył w górę

  Brak zdecydowania widoczny wczoraj po południu po lepszych danych nt. sprzedaży detalicznej w USA za grudzień, mógł wzbudzić obawy, iż dla rynku ważniejsze będą publikacje regionalnych indeksów aktywności z Nowego Jorku (dzisiaj) i Filadelfii (jutro).
 • Bezrobocie w górę!

  Bezrobocie w górę!

  Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 13,4 proc. - poinformował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w czwartek na konferencji prasowej.
 • 10 najpopularniejszych miejscowości w polskich górach

  10 najpopularniejszych miejscowości w polskich górach

  Prawie 7 milionów noclegów udzielono w 10 najpopularniejszych miejscowościach w polskich górach. Prym wiedzie stolica Tatr - Zakopane, gdzie udzielono 1,4 mln noclegów. Z punktu widzenia inwestora ciekawymi lokalizacjami są też Krynica-Zdrój i Ustroń, gdzie konkurencja jest relatywnie niewielka, bo przeciętny pokój jest wynajęty co drugi dzień.
 • Warszawa wreszcie w górę

  Przez większą część dnia handel na giełdach toczył się wyjątkowo spokojnie. Spadkowa tendencja na warszawskim parkiecie została powstrzymana. Wyjątek stanowił segment najmniejszych spółek, gdzie przecena była kontynuowana. Mocniej oberwało się także nielicznym akcjom z grona blue chips.

Filmy - Gora (1)

 • Niezwykły zwyczaj ślubny. Piękny czy upiorny?

  W regionie Gora, górzystej części Kosowa graniczącej z Macedonią, od stuleci praktykowany jest niezwykły rytuał ślubny, którego centralną częścią jest pokrywanie twarzy panny młodej bardzo grubym, charakterystycznym - i, co tu kryć, nieco strasznym makijażem przypominającym upiorną maskę. Rysy twarzy są pod nim praktycznie nierozpoznawalne... Obserwowanie procesu wykonywania tego makijażu jest fascynującym doświadczeniem. Najpierw na twarz kobiety nakładana jest warstwa białej farby, którą następnie osypuje się sypkim pudrem. Później przychodzi czas na nanoszenie skomplikowanych wzorów i ozdabianie twarzy cekinami. W świetle wierzeń sięgających jeszcze czasów pogańskich, taki makijaż ma odstraszać złe moce. Stanowi on dla rozpoczynającej nowe życie panny młodej swoisty talizman. Obserwator z zewnątrz rzadko może podziwiać taki rytuał na własne oczy. W regionie Gora śluby odbywają się zazwyczaj w ścisłym kręgu rodzinnym, a Gorańcy niechętnie godzą się na obecność kamer. Jednak dla specjalistów z Muzeum Etnologicznego w Prisztinie zrobili wyjątek: ceremoniał ślubny zostanie odtworzony i udokumentowany, tak, by wiedza o tej tradycji mogła zostać przekazana przyszłym pokoleniom.