godziny pracy

Artykuły - Godziny pracy (25)

 • Niskie płace i strach przed utratą pracy

  Niskie płace i strach przed utratą pracy

  Polski rynek pracy boryka się z niestabilnością zatrudnienia i niskimi płacami. Jako pracownicy jesteśmy też najbardziej zestresowanym narodem w Europie.
 • E-maile od szefa wpływają na zdrowie twoich bliskich

  E-maile od szefa wpływają na zdrowie twoich bliskich

  Twój pracodawca wymaga od ciebie, żebyś sprawdzał maile poza godzinami pracy? Uważaj - to może się odbić na zdrowiu twoich najbliższych.
 • W jakich godzinach są otwarte sklepy w Wielką Sobotę?

  W jakich godzinach są otwarte sklepy w Wielką Sobotę?

  Kto zaplanował zakupy świąteczne na dziś (Wielki Piątek), będzie mieć na to więcej czasu. Godziny pracy wydłużają niektóre galerie handlowe i markety, które będą czynne nawet do godz. 23. W sobotę zaś sklepy będą pracować krócej. Do godz. 12.30 będzie otwarty Lidl, do godz. 13 Tesco, Kaufland, Biedronka, Auchan i Carrefour. O 13.30 zostaną zamknięte sklepy Piotr i Paweł oraz Netto.
 • "Premium Friday". Japoński rząd wprowadza program skracający godziny pracy

  Władze Japonii wprowadziły nowy program, który ma pomóc pracownikom zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym.
 • Kierowcy jeżdżący do Francji zarobią co najmniej 9,67 euro za godzinę pracy. Przewoźnicy będą częściej kontrolowani

  Kierowcy jeżdżący do Francji zarobią co najmniej 9,67 euro za godzinę pracy. Przewoźnicy będą częściej kontrolowani

  Na mocy nowego prawa od 1 lipca pracujący na terenie Francji kierowcy będą musieli zarabiać nie mniej niż 9,67 euro za godzinę pracy. Krajowi przewoźnicy alarmują, że wyliczanie całej stawki, obejmującej różnego rodzaju dodatki, będzie niezwykle skomplikowane. Najbardziej obawiają się drobiazgowych inspekcji ze strony francuskich organów kontrolnych.
 • ​Parlament przywraca 35-godzinny tydzień pracy w portugalskiej administracji

  ​Parlament przywraca 35-godzinny tydzień pracy w portugalskiej administracji

  Portugalski parlament uchwalił w piątek głosami rządzących socjalistów i deputowanych pozostałych ugrupowań lewicowych przywrócenie 35-godzinnego tygodnia pracy w administracji publicznej. Poprzedni, centroprawicowy rząd przedłużył tydzień pracy do 40 godzin.
 • Rekompensata za nocną pracę w 2015 r.

  Rekompensata za nocną pracę w 2015 r.

  Prawo pracy dopuszcza pracę w nocy, uznając jednak wykonywanie zadań służbowych w takiej porze za uciążliwe dla pracownika. Z tego względu pracodawca jest zobowiązany zrekompensować nocną pracę specjalnym dodatkiem, wypłacanym obok normalnego wynagrodzenia za pracę. Jego wysokość powiązana jest z poziomem minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. Wraz ze zmianą tego wynagrodzenia ulegają też zmianie kwoty dodatku.
 • Kiedy nadgodziny naruszają normę średniotygodniową?

  Po zakończeniu okresu rozliczeniowego pracodawca ma obowiązek ustalić, czy doszło do przekroczeń tygodniowej normy czasu pracy. Jednak przepisy Kodeksu pracy nie wskazują sposobu ustalenia tych przekroczeń. Można w tym celu zastosować metodę określoną przez Państwową Inspekcję Pracy. Ustalenie istnienia omawianych przekroczeń obliguje pracodawcę do wypłaty dodatku.
 • Jak ułożyć harmonogram czasu pracy?

  Jak ułożyć harmonogram czasu pracy?

  Od niedawna w Kodeksie pracy obowiązuje regulacja dotycząca formalnych kwestii związanych ze sporządzaniem rozkładów czasu pracy dla ogółu zatrudnionych. Niezależnie od obowiązku jej przestrzegania pracodawca układając rozkład (harmonogram) jest też obowiązany stosować przepisy z zakresu czasu pracy.
 • Firma może skrócić godziny pracy przed świętami

  Firma może skrócić godziny pracy przed świętami

  Pracodawcy coraz częściej tak organizują zadania, aby zatrudnieni mogli bez przeszkód spędzić Wigilię w domu. Prawo pracy im w tym nie przeszkadza.

Filmy - Godziny pracy (2)

 • Manifestację w Warszawie wesprą także europejscy związkowcy

  Mamy dyrektywę unijną dotyczącą czasu pracy. Od wielu lat toczą się dyskusje, jak można ją poprawić. Ale nie ma nic ważniejszego niż to, by pracownicy mieli wpływ na swój czas pracy, więc nie można narzucać im elastycznych godzin czy dni pracy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Veronica Anna-Maria Nilsson, przedstawicielka Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.
 • Przepisy o czasie pracy oderwane od realiów

  Wydłużenie okresów rozliczeniowych, wprowadzenie ruchomego czasu pracy oraz zmiany dotyczące urlopów wychowawczych – to najważniejsze propozycje nowelizacji Kodeksu pracy, nad którymi trwają prace w Sejmie. Eksperci mówią, że zmiany są niezbędne, bo obecne przepisy nie odpowiadają sytuacji na rynku. – Obecnie to decyzja pracodawcy wymusza na nas szukanie nowego zatrudnienia. Najmocniej odczuły to osoby młode, kolejną liczną grupą są osoby powyżej 55. roku życia – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstad.