GIP

Synonimy:
Główny Inspektorat Pracy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GIP (18)

 • Główny Inspektorat Pracy: Kontrolerzy w wakacje nałożyli na firmy o 30 proc. mniej kar i pouczeń niż rok temu

  Główny Inspektorat Pracy: Kontrolerzy w wakacje nałożyli na firmy o 30 proc. mniej kar i pouczeń niż rok temu

  Od 1 czerwca do 31 sierpnia br. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o prawie 25 proc. mniej kontroli niż w analogicznym okresie ub.r. Ostatnio największą aktywnością w tym zakresie wykazali się inspektorzy w woj. śląskim, mazowieckim i pomorskim. O przeszło 30 proc. zmniejszyła się również liczba zastosowanych środków prawnych. Najwięcej zastrzeżeń dotyczą kwestie związane z przestrzeganie przepisów BHP i wypłacaniem wynagrodzeń.
 • Zakaz handlu w niedziele: Skontrolowano prawie 10 tys. sklepów

  Zakaz handlu w niedziele: Skontrolowano prawie 10 tys. sklepów

  ​Od dnia wejścia w życie przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele i święta inspektorzy skontrolowali ponad 9,9 tys. sklepów, które działały w dni objęte zakazem. Stwierdzili, że 8,5 proc. było otwartych wbrew prawu - podał w piątek Główny Inspektor Pracy.
 • Inspekcja o planach pracy na 2018 r.

  Inspekcja o planach pracy na 2018 r.

  Z udziałem kierownictwa Głównego Inspektoratu Pracy w zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji do spraw Kontroli Państwowej poświęcone planom pracy tej Komisji w pierwszym półroczu 2018 r. Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzenie 72 tys. kontroli, wynika z opracowanego na rok programu działania.
 • Biedronka na celowniku Inspekcji Pracy. Ruszyły kontrole w największej sieci dyskontów w Polsce

  Biedronka na celowniku Inspekcji Pracy. Ruszyły kontrole w największej sieci dyskontów w Polsce

  Pracownicy największej sieci dyskontowej w Polsce nie musieli długo czekać na reakcję ze strony Głównego Inspektora Pracy. Decyzję o kontroli warunków pracy w Biedronce podjął niemal natychmiast, po tym jak pod koniec lipca otrzymał pismo w tej sprawie od NSZZ "Solidarność" działającej przy sieci.
 • Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w przedsiębiorstwie

  Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w przedsiębiorstwie

  Z roku na rok poszerza się grono pracodawców, u których Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza kontrole. Eksperci wskazują uprawnienia kontrolerów i przedsiębiorców w tym zakresie.
 • Kodeks pracy ma 40 lat! Wymaga zmian

  Kodeks pracy ma 40 lat! Wymaga zmian

  Kodeks pracy to akt prawny z innej epoki, ma 40 lat i był nowelizowany ok. 90 razy; nowe przepisy powinny być przejrzyste i łatwe do egzekwowania - mówi Główny Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz. Jak dodaje, problemy ze stosowaniem obecnych przepisów mają nie tylko pracownicy i pracodawcy, ale i eksperci.
 • Wysokość dodatków nocnych niezależna od roku pracy

  Wysokość dodatków nocnych niezależna od roku pracy

  Dodatki za pracę w nocy rekompensują pracownikom uciążliwość pracy w nocy. Przysługują one na mocy przepisów Kodeksu pracy, w wysokości nie niższej niż wynikająca z tej ustawy. Oblicza się je w oparciu o minimalne wynagrodzenie za pracę, bez względu na to, czy dany rok jest pierwszym rokiem pracy dla pracownika, czy kolejnym.
 • Nawet 30 tys. złotych kary dla pracodawcy za upał

  Nawet 30 tys. złotych kary dla pracodawcy za upał

  Pracodawca ma obowiązek zniwelować negatywne skutki, jakie niesie ze sobą praca w upale. Jeśli temperatura przekroczy dopuszczalną normę, musi zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów.
 • Jeden GIP dwa wyjaśnienia - czyli o zamieszaniu związanym z zaległym urlopem

  Z ostatnich doniesień prasowych wynikało, że Państwowa Inspekcja Pracy jest zdania, że nowe regulacje dotyczące wykorzystywania urlopów zaległych nie dotyczą urlopów niewykorzystanych w 2011 r. Interpretacja wydawała się co najmniej dziwna, dlatego o wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy GIP i MPiPS.

Filmy - GIP (1)

 • Nawet 30 tys. zł kary dla pracodawcy, który nie zapewni pracownikowi odpowiednich warunków pracy podczas upałów

  Pracodawca ma obowiązek zniwelować negatywne skutki, jakie niesie ze sobą praca w upale. Jeśli temperatura przekroczy dopuszczalną normę, musi zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. W niektórych sytuacjach pracownik może odstąpić od wykonywania pracy, a jeśli dojdzie do sporów na tym tle, sprawę rozstrzygnie sąd pracy. Za nieprzestrzeganie przepisów Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę karę lub skierować sprawę do sądu. – Upał stwarza bardzo uciążliwe warunki pracy, co nakłada konkretne obowiązki na pracodawców. Jeżeli w pomieszczeniu zamkniętym wykonywana jest praca lekka, na przykład biurowa, temperatura w pomieszczeniu powyżej 28 stopni Celsjusza nakłada obowiązek zapewnienia zimnych napojów dla pracowników. Pracodawca ma wtedy obowiązek zapewnić nieodpłatnie wszystkim pracownikom zimne napoje w takiej ilości, jaka odpowiada ich potrzebom. Nie jest to ilość limitowana – mówi Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy.