Giełda warszawska

Artykuły - Giełda warszawska (19)

 • GPW słabsza od parkietów europejskich

  Wczorajsza sesja na GPW zakończyła się nieznacznym wzrostem indeksów WIG (0,5 proc.) oraz WIG20 (0,2 proc.).
 • ​Izba Domów Maklerskich chce skrócenia sesji na GPW

  ​Izba Domów Maklerskich chce skrócenia sesji na GPW

  ​Izba Domów Maklerskich zwróciła się z wnioskiem do zarządu Giełdy Papierów Wartościowych o pilne skrócenie sesji giełdowej do godz. 16:15 ze skutkiem natychmiastowym - poinformowała IDM w komunikacie. Prezes GPW Marek Dietl w środowym wywiadzie dla PAP Biznes mówił, że jest przeciwny pomysłom skracania sesji.
 • Jak przekonać inwestorów do zakupów akcji?

  Jak przekonać inwestorów do zakupów akcji?

  Spółki z udziałem Skarbu Państwa notowane na warszawskim parkiecie od dłuższego czasu tracą na wartości. Wpływa na to z jednej strony słabość krajowego rynku, z drugiej - ograniczone zaufanie inwestorów do aktywów, w których państwo ma dużo do powiedzenia. Do tego doszła jeszcze epidemia koronawirusa, która pogrążyła giełdy.
 • Aktywność inwestorów na GPW drastycznie spada

  Aktywność inwestorów na GPW drastycznie spada

  Jak podała Grupa GPW, łączna wartość obrotu akcjami na warszawskim parkiecie wyniosła 17,1 mld zł we wrześniu 2019 r., czyli o 32,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń spadła we wrześniu 2019 r. o 26,3 proc. rdr do poziomu 16,1 mld zł.
 • Grupa Kapitałowa GPW realizuje projekt budowy giełdowego rynku rolnego

  Grupa Kapitałowa GPW realizuje projekt budowy giełdowego rynku rolnego

  Strategiczny projekt Giełdy Towarów Rolnych nie ma opóźnień, idzie to bardzo dobrze - ocenił w rozmowie z PAP prezes GPW Marek Dietl. Najpierw budowany będzie rynek dostawy towarów, a dopiero później - terminowy - dodał. Konsorcjum grupy kapitałowej GPW podpisało Memorandum w sprawie współpracy z Elewarr na stworzenie sieci magazynów dedykowanych do przechowywania zbóż - przedmiotu obrotu giełdowego na "Platformie Żywnościowej".
 • Od 2019 r. nowe rozwiązania wzmacniające bezpieczeństwo obrotu giełdowego

  Od 2019 r. nowe rozwiązania wzmacniające bezpieczeństwo obrotu giełdowego

  Rada Nadzorcza i zarząd GPW wydały wspólne stanowisko dotyczące kryteriów dopuszczania akcji do obrotu na rynku regulowanym - poinformowała Giełda. Dodano, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r, , a ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu na rynkach prowadzonych przez GPW.
 • Inwestor chce przejąć spółkę FAM i wycofać ją z obrotu na GPW

  Inwestor chce przejąć spółkę FAM i wycofać ją z obrotu na GPW

  THC SPV10 chce nabyć do 100 proc. akcji spółki FAM i wycofać ją z obrotu giełdowego - podała spółka w komunikacie.
 • Pięć przykazań początkującego inwestora

  Pięć przykazań początkującego inwestora

  W pewnym momencie życia przychodzi czas, w którym zaczynamy myśleć o tym, by finansowo zabezpieczyć się na przyszłość. Inwestowanie może być jednym z lepszym sposobów na osiągniecie tego celu. Jak podejść do tematu? Wyjaśnia Bartosz Grejner, analityk Cinkciarz.pl.
 • Janecki: propozycja w sprawie OFE to za mało by zachęcić inwestorów do powrotu na GPW

  Janecki: propozycja w sprawie OFE to za mało by zachęcić inwestorów do powrotu na GPW

  Zaproponowane przez wicepremiera Morawieckiego rozwiązanie problemu emerytalnego przez większość ekonomistów przyjmowane jest pozytywnie i z nadzieją na impuls dla polskiej giełdy. Byłoby bowiem zachętą do gromadzenia i inwestowania oszczędności. Jak jednak podkreśla Jarosław Janecki, główny ekonomista Société Générale, na optymizm jest jeszcze za wcześnie, bo nie wiadomo czy, kiedy i w jakiej ostatecznej postaci pomysł ministra rozwoju miałby wejść w życie.
 • Potwierdzona słabość

  W minionym tygodniu giełda warszawska wyróżniała się słabością na tle giełd światowych i dzisiejszy spadek głównego indeksu o 1,9 proc. był dobitnym potwierdzeniem wówczas obserwowanej niemocy. Stało to w kontraście do bardzo dobrych danych mówiących o najwyższym od kwietnia 2011 roku odczycie krajowego wskaźnika PMI dla przemysłu.

Filmy - Giełda warszawska (8)

 • Czy prawdą jest, że warszawska giełda umiera?

  Indeks WIG20 jest powodem do rozpaczy dla inwestorów. Znajduje się wśród najgorszych 20 głównych indeksów giełdowych na świecie. W tym gronie są przede wszystkim indeksy krajów Afryki i Bliskiego Wschodu, a nie ma żadnego z Europy. Złe były wyniki 2019 r. Kiepska okazała się cała dekada dla warszawskiej giełdy. GPW jest w gronie pięciu najgorszych giełd europejskich. Jest to o tyle zadziwiające, że po 2008 r. Polska nie była krajem, który znalazł się w kryzysie gospodarczym, natomiast nasza giełda jest w gronie rynków akcji krajów UE dotkniętych największym kryzysem.
 • Czy warszawską giełdę uda się uratować przed katastrofą

  System emerytalny ma być ewolucyjnie przebudowany. I oparty na trzech filarach, a jest to związane z likwidacją OFE. Zmiana ma być ewolucyjna, aby nie zniszczyć rynku kapitałowego, czyli giełdy, na której Polacy ulokowali swoje czasem drobne oszczędności. Te trzy filary to ZUS, Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE. Transferowi do IKE będzie towarzyszyć pobranie opłaty przekształceniowej. Opłata ma wynieść 15 proc. zgromadzonych oszczędności w OFE.
 • GPW niezależna od sytuacji na parkietach w USA. Pod koniec tego roku możliwe ożywienie

  Jest źle, tak można oceniać sytuację, patrząc na zmiany indeksu S&P w 3 ostatnich miesiącach minionego roku.Indeks stracił blisko 15 proc. Jednak optymizm może powrócić, a wiele będzie zależeć od wyników finansowych takich potentatów, jak Apple czy Google. Jaki to będzie miało wpływ na warszawską giełdę?
 • Nawet 700 mln zł miesięcznie trafiać bedzie na warszawską giełdę

  Nawet 300-700 mln zł miesięcznie będzie trafiać na GPW, gdy powstaną tworzone przez rząd pracownicze plany kapitałowe. Początki będą jednak skromniejsze, choć zainteresowanie ze strony inwestorów powinno pojawić się szybko.