giełda papierów wartościowych

Artykuły - Giełda papierów wartościowych (305)

 • Allegro z parkietu zbierze miliardy. IPO może mieć wartość 3 mld dol.

  Allegro z parkietu zbierze miliardy. IPO może mieć wartość 3 mld dol.

  Giełdowy debiut platformy e-commerce może pobić dotychczasowe rekordy.
 • Pandemia nie zachwiała rynkiem NewConnect. Wartość obrotu akcjami wzrosła o ponad 1000 proc.

  Pandemia nie zachwiała rynkiem NewConnect. Wartość obrotu akcjami wzrosła o ponad 1000 proc.

  W pierwszych pięciu miesiącach br. NewConnect był świadkiem czterech debiutów. Natomiast w analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano ich siedem. W kwietniu wartość obrotu akcjami wzrosła o ponad 1000 proc. rok do roku i wyniosła 1,1 mld zł. Z kolei od stycznia do maja otwarto ponad 60 tys. nowych rachunków maklerskich. Dla porównania, w ostatnim kwartale 2019 roku przybyło ich niespełna 7 tys. Obecnie największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się spółki z branży gamingowej, biotechnologicznej, IT oraz e-commerce.
 • Rynki uginają się pod ciężarem pandemii

  Rynki uginają się pod ciężarem pandemii

  Niespotykane dotąd fale wyprzedaży aktywów sieją popłoch wśród inwestorów i spustoszenie w portfelach. Od marca indeksy giełdowe tąpnęły już o kilkadziesiąt procent, podobnie jak sektor surowcowy notujący gigantyczną skalę przeceny. Skutki epidemii mogą być o wiele bardziej bolesne dla świata finansów niż można było jeszcze niedawna zakładać.
 • Na GPW jest lepiej, bo jest bardzo źle

  Na GPW jest lepiej, bo jest bardzo źle

  GPW od lat boryka się ze zmniejszającymi się obrotami. Ostatnie tygodnie przyniosły wystrzał zmienności i aktywności inwestorów. Wreszcie! - mógłby zawołać ktoś, kto nie ma pojęcia, co się dzieje na świecie i globalnych rynkach.
 • Giełda na jałowym biegu

  Giełda na jałowym biegu

  Warszawska GPW od lat ma problem z płynnością. Obroty są na niezadowalającym poziomie, co odstrasza wielkich zagranicznych inwestorów, nie zachęca też krajowych. Problem niskiej płynności tkwi głęboko zarówno w naturze polskiego rynku i samej GPW, jak i w otoczeniu zewnętrznym.
 • S&P 500 i Nasdaq kończą dzień z nowymi rekordami

  S&P 500 i Nasdaq kończą dzień z nowymi rekordami

  ​Indeksy na amerykańskich giełdach podczas wtorkowej sesji kontynuowały zwyżki, a na koniec dnia S&P 500 i Nasdaq ustanowiły po raz kolejny historyczne szczyty. Inwestorzy analizują informacje dotyczące epidemii koronawirusa oraz najnowsze przemówienia bankierów centralnych.
 • Aktywność inwestorów na GPW drastycznie spada

  Aktywność inwestorów na GPW drastycznie spada

  Jak podała Grupa GPW, łączna wartość obrotu akcjami na warszawskim parkiecie wyniosła 17,1 mld zł we wrześniu 2019 r., czyli o 32,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń spadła we wrześniu 2019 r. o 26,3 proc. rdr do poziomu 16,1 mld zł.
 • Rosną oszczędności i niechęć do inwestowania

  Rosną oszczędności i niechęć do inwestowania

  Gospodarstwom domowym szybko przybywa oszczędności, jednak nie idzie za tym zwiększona chęć do inwestowania. Pieniędzmi dysponują bardzo konserwatywnie, preferując bezpieczeństwo i łatwy dostęp do gotówki, zdecydowanie unikając sposobów nieco bardziej ryzykownych, choć dających szansę na większy zysk.
 • IDM rozpoczyna dyskusję o sądzie rynku kapitałowego, projekt jesienią

  IDM rozpoczyna dyskusję o sądzie rynku kapitałowego, projekt jesienią

  Izba Domów Maklerskich chce powołać zespół roboczy i rozpocząć pod egidą Ministerstwa Sprawiedliwości prace nad powołaniem sądu rynku kapitałowego. Projekt ustawy o powołaniu tego sądu mógłby być gotowy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
 • Silne spadki głównych indeksów; w WIG20 najwięcej straciła JSW

  Silne spadki głównych indeksów; w WIG20 najwięcej straciła JSW

  W czwartek główne giełdowe indeksy zniżkowały, przy tym WIG20 i WIG o ponad 1 proc. W gronie blue chipów najmocniej w dół poszły kursy akcji JSW, PKN Orlen i KGHM.

Filmy - Giełda papierów wartościowych (10)

 • GPW niezależna od sytuacji na parkietach w USA. Pod koniec tego roku możliwe ożywienie

  Jest źle, tak można oceniać sytuację, patrząc na zmiany indeksu S&P w 3 ostatnich miesiącach minionego roku.Indeks stracił blisko 15 proc. Jednak optymizm może powrócić, a wiele będzie zależeć od wyników finansowych takich potentatów, jak Apple czy Google. Jaki to będzie miało wpływ na warszawską giełdę?
 • Czy 2019 r. może przynieść bardzo długo wyczekiwany sukces na GPW?

  Przez ostatnich siedem lat, gdy na świecie trwała długa hossa, a w Polsce mamy przyspieszający wzrost gospodarczy, warszawska giełda wielokrotnie pogrążała inwestorów w smutku. Rozpoczynający się rok może to zmienić, ale muszą zostać spełnione dwa warunki. - Rok 2019 okaże się dobry dla warszawskiej giełdy pod warunkiem, że indeks WIG20 utrzyma się powyżej 2 300 pkt. To jest kluczowe - mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią. Przez tych siedem dobrych lat na WIG20 szliśmy w bok. Wartość indeksu jest bliska tej z 2011 r., a po drodze – w latach 2015-2016 – były duże spadki. Cały czas mamy więc do czynienia z mocną akumulacją akcji polskich spółek blue chips. - Jest potencjał do wyjścia z tego poziomu. Gdy przez siedem lat akumulujemy akcje, wyjście może być dynamiczne, może być długotrwałe - wyjaśnia ekspert. - Jednak bessa na amerykańskim rynku może to wszystko przekreślić. Właśnie uniknięcie długotrwałej i niszczycielskiej bessy na amerykańskich giełdach to drugi warunek powodzenia na GPW w 2019 r. Warszawskiej giełdzie sprzyjać będą między innymi obniżane opłaty funduszy inwestycyjnych i pracownicze plany kapitałowe, z których kapitał będzie napływał na giełdę począwszy od II półrocza 2019 r.
 • Po 20 czerwca na kontraktach terminowych na GPW będzie można zarobić więcej

  20 czerwca wygasną ostatnie kontrakty terminowe z mnożnikiem 10 zł. Od tej pory jedynym dostępnym dla inwestorów mnożnikiem, będzie dwukrotnie wyższy przelicznik, czyli 20 zł. Oznaczać to będzie szansę na wyższe zyski, ale i ryzyko większych strat. – W tej chwili funkcjonują dwie serie kontraktów – z mnożnikiem 10 i 20 zł, a inwestorzy zdecydowanie częściej handlują tym starym kontraktem o mnożniku w wysokości 10 zł – komentuje Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. – Można powiedzieć, że inwestorzy są przyzwyczajeni do starszych rozwiązań, pomimo że kosztowo bardziej efektywne są rozwiązania nowsze, z mnożnikiem wyższym.
 • Giełda chce przyciągnąć prywatnych inwestorów. Stawia na rynek towarowy i nową platformę handlu instrumentami pochodnymi

  W I kwartale 2014 r. Grupa Giełdy Papierów Wartościowych osiągnęła 86,5 mln zł przychodów ze sprzedaży – o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost wynika z poprawy sytuacji na rynku finansowym i towarowym. GPW liczy też na rozwój segmentu instrumentów pochodnych – ma temu służyć planowane na przyszły rok wdrożenie dedykowanego im systemu transakcyjnego – UTP-D. Warszawski parkiet chce również aktywnie wspierać budowę Warsaw Capital City – nowoczesnego centrum kapitałowego, które ugruntowałoby pozycję Warszawy jako najważniejszego rynku w regionie. – Strumień zasilania rynku kapitałowego spółkami skarbu państwa już wysycha i nie możemy liczyć na źródło podaży akcji w formie nowych spółek – mówi Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. – Musimy teraz jako rynek kapitałowy skoncentrować się na sektorze prywatnym. Potrzebujemy na to trochę czasu, musimy przestawić się na nowe tory, ale jestem optymistą – dodaje.