giełda papierów wartościowych

Artykuły - Giełda papierów wartościowych (8)

 • Giełda wspiera politykę gospodarczą państwa

  Giełda wspiera politykę gospodarczą państwa

  GPW, mimo że jest spółką giełdową i działa komercyjnie, cały czas patrzy na możliwości wspierania polityki gospodarczej państwa, bo im większy rozwój gospodarczy tym lepiej dla giełdy - mówi Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
 • Finansowe tygrysy V4

  Finansowe tygrysy V4

  Grupa Wyszehradzka ma olbrzymi potencjał, jej instytucje finansowe rozwijają się w szybkim tempie, rynki są dynamiczne i zdrowe. Banki i ubezpieczyciele V4 mają przed sobą świetlaną przyszłość. Może te firmy powinny zacząć bliżej ze sobą współpracować?
 • Drakońskie kary dla zarządzających. Menedżer zapłaci cztery miliony kary, a jego żona dwa

  Drakońskie kary dla zarządzających. Menedżer zapłaci cztery miliony kary, a jego żona dwa

  Rząd proponuje nawet 4 mln kary dla członków zarządu spółek publicznych za niewłaściwe wypełnianie obowiązków informacyjnych. Członkowie ich najbliższej rodziny będą mogli być ukarani kwotą 2 mln zł.
 • PWC raport IPO: Polska giełda drastycznie spadła

  PWC raport IPO: Polska giełda drastycznie spadła

  Jak wynika z raportu firmy doradczej PwC "IPO Watch Europe. III kwartał 2016" koniunktura na rynku pierwszych ofert publicznych w Europie stopniowo odbudowuje się po załamaniu spowodowanym głosowaniem w sprawie Brexit. Eksperci PwC szacują, że łączna wartość IPO w 2016 r. przekroczy 25 mld euro. Warszawski parkiet na tym tle wygląda badzo blado.
 • Deutsche Bank usunięty z prestiżowego indeksu

  Deutsche Bank usunięty z prestiżowego indeksu

  Akcje Deutsche Bank i Credit Suisse zostały usunięte ze Stoxx Europe 50, indeksu giełdowego największych spółek Europy zachodniej. Czy to zmierzch bogów?
 • Hossa rodzi się w bólach

  Hossa rodzi się w bólach

  Ostatnia hossa na warszawskiej giełdzie skończyła się już niemal dziewięć lat temu, a zniechęceni inwestorzy odchodzą z rynku. Czy po bardzo dobrym pierwszym kwartale, także ten rok zakończy się dla posiadaczy akcji rozczarowaniem?
 • Prof. R. Bugaj: Nie możemy liczyć na to, że w wyniku Brexitu Warszawa zajmie miejsce londyńskiego City

  Prof. R. Bugaj: Nie możemy liczyć na to, że w wyniku Brexitu Warszawa zajmie miejsce londyńskiego City

  Komentując decyzję Brytyjczyków dotyczącą wyjścia ich kraju z Unii Europejskiej, wicepremier Mateusz Morawiecki zaprosił wielkie korporacje finansowe do Warszawy. Według prof. Ryszarda Bugaja nie należy się jednak spodziewać od nich pozytywnej odpowiedzi. Krajowa giełda mimo dużego rozwoju w ostatnich latach jest bardzo słaba. Do tego dochodzi kwestia tradycji oraz przyzwyczajenia.
 • Inwestorzy boją się warszawskiej giełdy

  Inwestorzy boją się warszawskiej giełdy

  Ostatnie lata przyniosły dwa zjawiska w skali makroekonomicznej, które były dla warszawskiej giełdy jednoznacznie negatywne.
 • Giełda: Kapitał dla innowacyjnych spółek

  Giełda: Kapitał dla innowacyjnych spółek

  Na potrzebę rozwoju innowacji zwracał wielokrotnie uwagę wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jest to szczególnie istotne, w perspektywie utrzymania dalszego wzrostu gospodarczego w kraju.
 • Nowy prezes Lotosu będzie pracował za darmo. Na razie przez 3 miesiące

  Nowy prezes Lotosu będzie pracował za darmo. Na razie przez 3 miesiące

  Nowy prezes Lotosu będzie pełnił swoją nową funkcję za darmo - przyznał w rozmowie z naszym dziennikarzem Krzysztofem Berendą. W środę Rada Nadzorcza Lotosu odwołała urzędującego od 14 lat prezesa Pawła Olechnowcza, a kierowanie spółką przekazała szefowi rady nadzorczej Robertowi Pietryszynowi.

Filmy - Giełda papierów wartościowych (8)

 • Po 20 czerwca na kontraktach terminowych na GPW będzie można zarobić więcej

  20 czerwca wygasną ostatnie kontrakty terminowe z mnożnikiem 10 zł. Od tej pory jedynym dostępnym dla inwestorów mnożnikiem, będzie dwukrotnie wyższy przelicznik, czyli 20 zł. Oznaczać to będzie szansę na wyższe zyski, ale i ryzyko większych strat. – W tej chwili funkcjonują dwie serie kontraktów – z mnożnikiem 10 i 20 zł, a inwestorzy zdecydowanie częściej handlują tym starym kontraktem o mnożniku w wysokości 10 zł – komentuje Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. – Można powiedzieć, że inwestorzy są przyzwyczajeni do starszych rozwiązań, pomimo że kosztowo bardziej efektywne są rozwiązania nowsze, z mnożnikiem wyższym.
 • Giełda chce przyciągnąć prywatnych inwestorów. Stawia na rynek towarowy i nową platformę handlu instrumentami pochodnymi

  W I kwartale 2014 r. Grupa Giełdy Papierów Wartościowych osiągnęła 86,5 mln zł przychodów ze sprzedaży – o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost wynika z poprawy sytuacji na rynku finansowym i towarowym. GPW liczy też na rozwój segmentu instrumentów pochodnych – ma temu służyć planowane na przyszły rok wdrożenie dedykowanego im systemu transakcyjnego – UTP-D. Warszawski parkiet chce również aktywnie wspierać budowę Warsaw Capital City – nowoczesnego centrum kapitałowego, które ugruntowałoby pozycję Warszawy jako najważniejszego rynku w regionie. – Strumień zasilania rynku kapitałowego spółkami skarbu państwa już wysycha i nie możemy liczyć na źródło podaży akcji w formie nowych spółek – mówi Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. – Musimy teraz jako rynek kapitałowy skoncentrować się na sektorze prywatnym. Potrzebujemy na to trochę czasu, musimy przestawić się na nowe tory, ale jestem optymistą – dodaje.
 • Hossa wraca na giełdę. Rok 2013 przełomowy?

  Ten rok może okazać się udany dla giełdowych graczy. Sygnały płynące od kilku miesięcy z warszawskiego parkietu napawają optymizmem. W minionych dwunastu miesiącach rynek urósł o kilkadziesiąt procent. Rok 2013 może okazać się przełomowy. Komentuje Grzegorz Zalewski, ekspert Domu Maklerskiego BOŚ.
 • Kolejna pula akcji PZU na sprzedaż?

  Kolejna pula akcji PZU SA może wkrótce trafić w ręce inwestorów. - Na przełomie sierpnia i września może dojść do sprzedaży kolejnego pakietu, około 10 proc. akcji - przewiduje Sebastian Buczek, prezes Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych Quercus (Newseria).