geologia

Synonimy:
geolodzy, geolog
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Geologia (70)

Filmy - Geologia (4)

 • "Teraz wiesz": Dlaczego ziemia jest brązowa?

  Natura ma różnorodne kolory. Gleba zawiera minerały i inne substancje organiczne. Skały są zbudowane z minerałów, które pod wpływem pogody ulegają erozji. Tak powstaje bogata w minerały gleba.
 • Gigantyczna geoda w Hiszpanii

  Ta gigantyczna geoda (Pilar de Jaravia) została odkryta w 1999 roku przez grupę mineralogów z Madrytu. Uważana za największą w Europie I drugą co do wielkości na świecie znajduje się w gminie Pulpi, w południowej Hiszpanii. Ta geoda jest wyjątkowa ze względu na swój rozmiar: ma 8 metrów długości, ponad 1,5 metra wysokości (1.7 metra) i prawie 2 metry (1,8 metra) szerokości, a do tego przezroczyste kryształy.
 • Wiceminister środowiska ma przyspieszyć prace nad poszukiwaniem gazu łupkowego

  Sławomir Brodziński zastąpił wczoraj na stanowisku Głównego Geologa Kraju Piotra Woźniaka. Ma to przyspieszyć prace nad poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego w Polsce. Na razie bowiem najszybciej powstawały regulacje dotyczące podziału wpływów z przyszłego wydobycia. - Zamiast zachęcać inwestorów do poszukiwania gazu łupkowego i ułatwić im prowadzenie wierceń, polski rząd zajął się dzieleniem pieniędzy mających spłynąć do budżetu dzięki wydobywaniu surowca – uważa Tomasz Chmal, ekspert rynku energii Instytutu Sobieskiego.
 • Trwa spór o łupki między resortami środowiska i skarbu państwa

  Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju, przekonuje, że prace nad nowelizacją Prawa geologicznego i górniczego, czyli regulacjami dotyczącymi gazu łupkowego, są zaawansowane. – Pozostał do rozstrzygnięcia jeden główny dylemat. Doszło do polaryzacji stanowisk między resortem środowiska a skarbu państwa. Na jednym biegunie jest kwestia, czy zmiany mają służyć zwiększeniu wydobycia gazu ziemnego w Polsce. Na drugim biegunie jest stanowisko reprezentowane przez ministra skarbu, który za cel stawia zysk osiągany z wydobywania węglowodorów. To być może z pozoru jest tożsame, ale co do zasad i co do celów jest kompletnie rozbieżne – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Woźniak.