geny

Artykuły - Geny (220)

Filmy - Geny (5)

 • Zdrowa w każdym detalu - Geny

  Jak być zdrową? Jak dbać o siebie? Jak rozpoznać symptomy rzadkich chorób a także jak nie przeoczyć objawów popularnych schorzeń? W tym odcinku dowiemy się wszystkiego o chorobach, które noszą w sobie nasze geny,a także o badaniach genetycznych.
 • Nauka BEZ fikcji: Trening w zastrzyku

  W ogólnym ujęciu, trening wytrzymałościowy uczy mięśnie pracować podczas spalania mniejszej ilości glikogenu, czyli zapasów cukrów dla całego organizmu. Czy wiedzieliście, że bardzo ważną rolę w treningu odgrywa mózg i nasze geny? Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
 • Jakie choroby są ukryte w naszych genach?

  Proste badania genetyczne pozwalają nie tylko diagnozować, ale też zapobiegać chorobom. Dzięki postępom w badaniach genetycznych, dostępnych jest coraz więcej testów umożliwiających dokładną ocenę predyspozycji genetycznej. - W przypadku badań genetycznych pacjent zazwyczaj oddaje krew, tak jak w przypadku większości badań laboratoryjnych. Możemy również posiłkować się wymazem, czyli pobieramy wymaz z wewnętrznej części policzka i to daje nam wysoce diagnostyczny materiał – mówi dr Andrzej Marszałek, dyrektor Medyczny Laboratoriów Medycznych Synevo. Funkcjonowanie żywego organizmu zależy od ciągłej interakcji wrodzonych czynników genetycznych zapisanych w postaci unikalnej sekwencji DNA oraz nabytych czynników środowiskowych zależnych od zmieniających się warunków otoczenia. Czynniki genetyczne i środowiskowe odgrywają również rolę w powstawaniu chorób, ale względny udział jednej i drugiej kategorii czynników oraz wzajemne interakcje między nimi różnią się znacząco w zależności od stanu patologicznego.
 • Pokaż mi swoje geny, a powiem ci, jaki możesz mieć nowotwór

  Polska znajduje się w czołówce Europy, jeśli chodzi o zachorowalność na nowotwory. Są one jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów Polaków. W przypadku wielu nowotworów ryzyko zachorowania zwiększają określone predyspozycje genetyczne.