Gazprom

Artykuły - Gazprom (850)

 • Gazprom złożył zażalenie na ograniczenie prawa wglądu do materiału dowodowego - UOKiK

  Gazprom złożył zażalenie na ograniczenie prawa wglądu do materiału dowodowego - UOKiK

  UOKiK poinformował, że Gazprom złożył zażalenia do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wydane przez Prezesa UOKiK postanowienia o ograniczeniu prawa wglądu do materiału dowodowego dotyczącego postępowania w sprawie Nord Stream 2.
 • Kryzysowe półrocze Gazpromu

  Kryzysowe półrocze Gazpromu

  Gwałtowny spadek popytu na surowce energetyczne w wyniku pandemii koronawirusa i niskie ceny gazu spowodowały, że przychody rosyjskiego Gazpromu w pierwszej połowie roku spadły o 30 proc., do 2,9 bln rubli z 4,1 bln rubli rok wcześniej, a zysk netto zanurkował do 32,9 mld rubli z 836,5 mld rubli przed rokiem. Spółka obserwuje jednak poprawę sytuacji rynkowej w trzecim kwartale.
 • Turcja zagwarantuje sobie niezależność energetyczną?

  Turcja zagwarantuje sobie niezależność energetyczną?

  Turcja ogłosiła niedawno odkrycie dużego złoża gazu ziemnego w zachodniej części Morza Czarnego, zapewniając, że nowe zasoby zapewnią jej niezależność energetyczną. Wielu ekspertów uznało te zapowiedzi za zbyt optymistyczne, traktując je jako element gry politycznej. Mimo wszystko znalezienie nowych pokładów surowca może zachwiać i tak nadwątloną już pozycją Gazpromu na tureckim rynku.
 • LNG wypiera rosyjski gaz

  LNG wypiera rosyjski gaz

  W pierwszym półroczu Gazprom zanotował większy spadek sprzedaży gazu do Europy niż jego konkurenci. Eksport spółki do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw spadł o 18 proc., podczas gdy popyt w Europie zmniejszył się z powodu pandemii koronawirusa i ciepłej zimy tylko o 6,5 proc. Jak podaje dziennik "Kommiersant", w tym samym czasie dostawy LNG na Stary Kontynent zwiększały Katar i USA.
 • Amerykanie ostrzegają Niemców za wsparcie Nord Stream 2

  Amerykanie ostrzegają Niemców za wsparcie Nord Stream 2

  Spór wokół gazociągu Nord Stream 2 wkracza w decydującą fazę. Amerykańscy politycy zjednoczyli się przeciw budowie tego gazociągu. Na cel został wzięty niemiecki terminal w Sassnitz który jest trzecim największym niemieckim portem bałtyckim.
 • Pandemia odbije się na dywidendzie Gazpromu

  Pandemia odbije się na dywidendzie Gazpromu

  Gazprom może nie wypełnić tegorocznego celu, jakim jest przeznaczenie 40 proc. zysku na dywidendę, ze względu na pogorszenie się wskaźników zadłużenia - podaje rosyjski "Kommiersant". Spółka odczuwa spadek cen gazu i popytu na surowiec, notując słabsze wyniki finansowe. Nawet jeśli podtrzyma to zobowiązanie, kwota do podziału między akcjonariuszy będzie i tak niższa.
 • UOKiK: Blisko 213 mln zł kary na Gazprom

  UOKiK: Blisko 213 mln zł kary na Gazprom

  Urząd UOKIK nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom - poinformował w poniedziałek. Jak podano, to skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. W uzasadnieniu prezes UOKIK, wyjaśnił, że obowiązek wynika z przepisów europejskich, na których opiera się polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.
 • Statek, który ma ukończyć Nord Stream 2 kolejny raz zmienił właściciela

  Statek, który ma ukończyć Nord Stream 2 kolejny raz zmienił właściciela

  Jak podają rosyjskie media, statek Akademik Czerski, który ma dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 znowu zmienił właściciela. To już druga zmiana w ostatnim czasie. Zdaniem ekspertów to działania Gazpromu w celu uniknięcia nowych sankcji USA na podmioty zaangażowane w budowę Nord Stream 2.
 • Spór o Nord Stream 2. USA naciskają na Europejczyków

  Spór o Nord Stream 2. USA naciskają na Europejczyków

  "Welt am Sonntag" informuje o nowych naciskach władz USA na niemieckie i europejskie firmy realizujące projekt Nord Stream 2. Gazociąg budzi głębokie zaniepokojenie zwłaszcza wśród państw Europy Wschodniej, ponieważ może on skutkować ograniczeniem, a nawet całkowitym wstrzymaniem dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Jest on także cierniem w oku dla USA, które argumentują, że jego ukończenie oznacza pogłębienie się uzależnienia energetycznego Europy od Rosji.
 • Gazociąg Nord Stream 2 nie będzie chroniony przed sankcjami CAASTA

  Gazociąg Nord Stream 2 nie będzie chroniony przed sankcjami CAASTA

  Jak poinformował sekretarz stanu Mike Pompeo, ​Departament Stanu USA zniesie klauzulę, która chroni gazociąg przed sankcjami przewidzianymi w ustawie CAATSA.

Filmy - Gazprom (14)

 • Co dalej z Nord Stream 2?

  Budowa gazociągu Nord Stream 2 została przerwana w grudniu zeszłego roku. Przyczyną były amerykańskie sankcje. Chociaż nie zostały jeszcze wprowadzone, koncern Allseas – jako główny wykonawca inwestycji, w obawie przed nimi, a co za tym idzie utratą kontraktów na świecie – sam zrezygnował z kontynuowania budowy.
 • Najgorsza inwestycja dla Polski staje się nieopłacalna dla Rosjan

  Gazprom ma coraz większe kłopoty. Polska wdrożyła unijną dyrektywę gazową. Możliwy jest nawet tak skrajny scenariusz, że gaz płynący Nord Stream 2 nie będzie potrzebny w Europie.
 • Jaki gaz popłynie w naszych kuchenkach po zerwaniu umowy z Gazpromem?

  PGNiG oficjalnie wypowiedziało długoterminowy kontrakt jamalski, na mocy którego kupujemy gaz od rosyjskiego Gazpromu. Polska strona nie była zadowolona z kontraktu, gdyż zaczęła na nim tracić. Kontrakt z Gazpromem miał bowiem narzuconą przez Rosjan formułę take-or-pay – według której byliśmy zobowiązani kupić rocznie co najmniej 8,7 miliardów m3 gazu. Kupowanie takiej ilości gazu od jednego dostawcy sprawiało, że za gaz od Gazpromu solidnie przepłacaliśmy. Nie pozwalało to także zdywersyfikować dostaw, co pozwoliłoby Polsce na niezależność w zakresie pozyskiwania paliw. Dlatego PGNiG podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy z Gazpromem. Nie oznacza to, że szybko przestaniemy używać rosyjskiego gazu – umowa zakończy się dopiero w 2022 roku. Już teraz jednak trwa dyskusja, czy bez rosyjskiego gazu uda nam się zaspokoić potrzeby na to paliwo.
 • Ten kontrakt wypycha Gazprom z Polski

  Dostawy amerykańskiego gazu skroplonego wypychające Gazprom z Polski, to zły sen koncernu z Petersburga, który może się spełnić już za niespełna trzy lata.