Gazprom

Artykuły - Gazprom (324)

 • Drugi statek spółki Nord Stream układa rury na Bałtyku

  Drugi statek spółki Nord Stream układa rury na Bałtyku

  Spółka Gazpromu Nord Stream 2 ignoruje protesty ze strony USA, Ukrainy i Polski. Inwestor przyspiesza prace nad kontrowersyjnym projektem. W rejon budowy gazociągu skierowano drugi statek do układania rur.
 • USA chcą wyprzeć Gazprom z Niemiec. "Nie 'czy' tylko 'kiedy'?"

  USA chcą wyprzeć Gazprom z Niemiec. "Nie 'czy' tylko 'kiedy'?"

  Stany Zjednoczone zamierzają w nadchodzących latach dostarczać do Niemiec LNG i wyprzeć z rynku Gazprom.
 • Unia wygrywa przed WTO spór z Rosją w kwestii rynku energii

  Unia wygrywa przed WTO spór z Rosją w kwestii rynku energii

  UE wygrała z Rosją przed WTO w większości kwestii spornych dotyczących trzeciego pakietu energetycznego oraz rynku energii, m.in. gazu. Orzeczenie Światowej Organizacji Handlu opublikowane zostało w piątek.
 • Korzystne dla PGNiG orzeczenie Trybunału Arbitrażowego w sporze z Gazpromem

  Korzystne dla PGNiG orzeczenie Trybunału Arbitrażowego w sporze z Gazpromem

  Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie orzekł w wyroku częściowym, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania zmiany ceny za gaz dostarczany do Polski w ramach Kontraktu Jamalskiego - poinformowała w sobotę spółka.
 • Szef Gazpromu: Turecki Potok może dostarczać gaz do Bułgarii i na Węgry

  Szef Gazpromu: Turecki Potok może dostarczać gaz do Bułgarii i na Węgry

  Gazociąg Turecki Potok, budowany przez rosyjski Gazprom przez Morze Czarne do Turcji, może dostarczać gaz do Bułgarii, Serbii i na Węgry - powiedział prezes zarządu Gazpromu Aleksiej Miller. Ocenił, że do końca 2019 r. powstaną obie nitki gazociągu.
 • Naimski: KE jest niezwykle wstrzemięźliwa w relacjach z Gazpromem

  Naimski: KE jest niezwykle wstrzemięźliwa w relacjach z Gazpromem

  KE jest niezwykle odważna, jeśli chodzi o relacje ze spółkami np. amerykańskimi i niezwykle wstrzemięźliwa, by nie powiedzieć bojaźliwa, jeśli chodzi o Gazprom - ocenił w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
 • Gazprom uniknie kar finansowych KE zaakceptowała ugodę

  Gazprom uniknie kar finansowych KE zaakceptowała ugodę

  Gazprom uniknie gigantycznych kar finansowych w Unii. Komisja Europejska zaakceptowała ugodę z rosyjskim monopolistą w sprawie nadużywania pozycji na rynku w Europie Środkowo-Wschodniej. Decyzję ogłosiła komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. Zapowiedź ugody skrytykowały wcześniej niektóre kraje naszego regionu, w tym Polska oraz ich spółki energetyczne. Ugoda kończy antymonopolowe postępowanie prowadzone od jesieni 2011 roku, z którym część państw, w tym Polska, wiązała nadzieje i oczekiwała ukarania Gazpromu.
 • USA ostrzegają przed ryzykiem w związku z Nord Stream 2

  USA ostrzegają przed ryzykiem w związku z Nord Stream 2

  Udział w budowie gazociągu Nord Stream 2 grozi nałożeniem amerykańskich sankcji na firmy związane z tym projektem - oświadczyła w czwartek w Berlinie Sandra Oudkirk z Biura ds. Zasobów Energii Departamentu Stanu USA. Zdaniem ekspertów, inwestycja ta może służyć Rosji do zainstalowania sprzętu szpiegowskiego na Bałtyku.
 • "Wiedomosti": Działania UOKiK mogą opóźnić projekt Nord Stream 2

  "Wiedomosti": Działania UOKiK mogą opóźnić projekt Nord Stream 2

  Postępowanie podjęte przez polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) może opóźnić budowę gazociągu Nord Stream 2; ewentualna zwłoka będzie korzystna dla Ukrainy - ocenia w piątek rosyjski dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
 • Gazprom potwierdza - otrzymał pismo od UOKiK

  Gazprom potwierdza - otrzymał pismo od UOKiK

  Rosyjski koncern Gazprom otrzymał i analizuje pismo od polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) - informuje w czwartek agencja TASS, powołując się na służby prasowe koncernu.

Filmy - Gazprom (9)

 • Porażka Gazpromu w sporze z Ukrainą będzie korzystna dla Polski

  Porażka rosyjskiego Gazpromu w sporze z ukraińskim Naftogazem byłaby korzystna dla Polski. Arbitrażowy spór sądowy zakończy się prawdopodobnie jesienią. Wygrana Naftogazu uratowałaby tę firmę przed bankructwem. A dla Polski oznaczałoby to korzystne zachowanie status quo dotyczące dostaw gazu ziemnego, z możliwością zawierania nowych kontraktów, także z udziałem innych partnerów
 • W tym sporze z Gazpromem chodzi o bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski

  Wyjątkowy jest ten sprzeciw podjęty przez polską firmę przeciw rosyjskiemu Gazpromowi. Skarga PGNiG do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczy nieprzestrzegania prawa unijnego przez Komisję Europejską.
 • Nord Stream II nie zwiększy konkurencji na rynku gazu

  Dyskusja na temat realizacji projektu Nord Stream II przypomina rozgrywkę szachową. W ostatniej partii pomiędzy UOKiK oraz Nord Stream AG wydaje się, że mamy nowe rozdanie. Spółki zachodnie – głównie niemieckie oraz austriackie – razem z Gazpromem rozważają kilka możliwości, które pozwolą na kontynuowanie tego projektu tak, aby powstał on w 2019 roku. Polska w kontekście dywersyfikacji ma zupełnie inne plany.
 • Polska ma prawo do rekompensaty od Gazpromu

  Gazprom tłumaczy obniżkę dostaw do Polski problemami technicznymi. Na szczęście nie stanowiło to zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Ta obniżka mogła mieć charakter techniczny, ale równie dobrze mógł być to sygnał od rosyjskich partnerów – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl i ekspert ds. energetyki. Czy przez błąd, usterkę lub celowe działanie Gazpromu, Polska będzie miała tańszy gaz? Tak może być. Więcej w materiale wideo.