Gazprom

Artykuły - Gazprom (837)

 • Nord Stream 2: Czarne chmury nad projektem gazociągu

  Nord Stream 2: Czarne chmury nad projektem gazociągu

  Czarne chmury nad projektem gazociągu Nord Stream 2. Gazprom będzie musiał dostosować się do reguł UE, a Amerykanie szykują kolejne sankcje.
 • Gazprom przelał 1,5 mld dol. na konto PGNiG

  Gazprom przelał 1,5 mld dol. na konto PGNiG

  - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma już na koncie 1,5 mld dol. przelanych przez Gazprom z tytułu nadpłaty za gaz dostarczony po 1 listopada 2014 roku - potwierdził prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
 • Chińska rozgrywka Gazpromu

  Chińska rozgrywka Gazpromu

  Rosja chce wejść do grona liczących się dostawców gazu na rynek chiński. Na razie sprzedaje niewiele. W grudniu uruchomiła gazociąg Siła Syberii, którym do Chin popłynie gaz ze złóż wschodniej Syberii. Przy ich zagospodarowywaniu pojawiły się jednak problemy, są obawy o realizację kontraktu. Wraca pomysł budowy Siły Syberii II łączącej rynek chiński ze złożami zachodniosyberyjskimi.
 • Rosyjscy kierowcy przesiądą się na gaz

  Rosyjscy kierowcy przesiądą się na gaz

  Rosyjski rząd zwiększy dofinansowanie na konwersję samochodów z benzynowych na gaz do 60 proc. Z pomocy skorzystać mogą osoby fizyczne i małe firmy. Tamtejsze władze szacują, że pozwoli to zaoszczędzić kierowcom 4-5 mld euro.
 • PGNiG i Gazprom zawarły aneks do kontraktu jamalskiego

  PGNiG i Gazprom zawarły aneks do kontraktu jamalskiego

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom zawarły aneks do kontraktu jamalskiego, który potwierdza stosowanie formuły cenowej wskazanej w wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Do 1 lipca tego roku Gazprom ma też zwrócić nadpłaconą przez polską spółkę w ostatnich latach kwotę. Pieniądze grupa przeznaczy na inwestycje, w tym w nowe linie biznesowe.
 • Bloomberg: Nowy projekt sankcji na Nord Stream 2 w Senacie USA

  Bloomberg: Nowy projekt sankcji na Nord Stream 2 w Senacie USA

  Projekt ewentualnych dalszych amerykańskich sankcji na rurociąg Nord Stream 2 , który jest przygotowywany przez senatorów USA, wymierzony jest m.in. w ubezpieczycieli - pisze w środę portal Bloomberg, który zapoznał się z jego treścią.
 • UOKiK wszczął postępowanie przeciw Gazpromowi za brak współpracy

  UOKiK wszczął postępowanie przeciw Gazpromowi za brak współpracy

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw Gazpromowi za brak współpracy podczas prowadzonego dochodzenia antymonopolowego dotyczącego budowy gazociągu Nord Stream 2 - podał UOKiK w komunikacie prasowym. Spółce za brak udzielenia informacji grozi kara w wysokości do 50 mln euro.
 • PGNiG: Gazprom złożył skargę na wynik arbitrażu

  PGNiG: Gazprom złożył skargę na wynik arbitrażu

  Gazprom złożył skargę na wyrok arbitrażu w sporze z PGNiG - podała polska spółka. Według PGNiG, skarga trafiła do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, jednak w ocenie polskiej spółki podstawy, by żądać uchylenia wyroku arbitrażu, nie istnieją.
 • Gazprom robi unik ws. Nord Strem 2

  Gazprom robi unik ws. Nord Strem 2

  ​Rosyjski statek Akademik Czerski, który ma dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2, zmienił właściciela i nie należy już do Gazpromu, a do podległego temu koncernowi Samarskiego Ciepłowniczego Funduszu Majątkowego - podał we wtorek dziennik "Izwiestija".
 • Gazprom spróbuje przechytrzyć Unię ws. Nord Stream 2? Bruksela chce to sprawdzić

  Gazprom spróbuje przechytrzyć Unię ws. Nord Stream 2? Bruksela chce to sprawdzić

  Konsorcjum budujące Nord Stream 2 może pozorować stosowanie unijnych reguł. Podobno Bruksela jest na to przygotowana.

Filmy - Gazprom (14)

 • Co dalej z Nord Stream 2?

  Budowa gazociągu Nord Stream 2 została przerwana w grudniu zeszłego roku. Przyczyną były amerykańskie sankcje. Chociaż nie zostały jeszcze wprowadzone, koncern Allseas – jako główny wykonawca inwestycji, w obawie przed nimi, a co za tym idzie utratą kontraktów na świecie – sam zrezygnował z kontynuowania budowy.
 • Najgorsza inwestycja dla Polski staje się nieopłacalna dla Rosjan

  Gazprom ma coraz większe kłopoty. Polska wdrożyła unijną dyrektywę gazową. Możliwy jest nawet tak skrajny scenariusz, że gaz płynący Nord Stream 2 nie będzie potrzebny w Europie.
 • Jaki gaz popłynie w naszych kuchenkach po zerwaniu umowy z Gazpromem?

  PGNiG oficjalnie wypowiedziało długoterminowy kontrakt jamalski, na mocy którego kupujemy gaz od rosyjskiego Gazpromu. Polska strona nie była zadowolona z kontraktu, gdyż zaczęła na nim tracić. Kontrakt z Gazpromem miał bowiem narzuconą przez Rosjan formułę take-or-pay – według której byliśmy zobowiązani kupić rocznie co najmniej 8,7 miliardów m3 gazu. Kupowanie takiej ilości gazu od jednego dostawcy sprawiało, że za gaz od Gazpromu solidnie przepłacaliśmy. Nie pozwalało to także zdywersyfikować dostaw, co pozwoliłoby Polsce na niezależność w zakresie pozyskiwania paliw. Dlatego PGNiG podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy z Gazpromem. Nie oznacza to, że szybko przestaniemy używać rosyjskiego gazu – umowa zakończy się dopiero w 2022 roku. Już teraz jednak trwa dyskusja, czy bez rosyjskiego gazu uda nam się zaspokoić potrzeby na to paliwo.
 • Ten kontrakt wypycha Gazprom z Polski

  Dostawy amerykańskiego gazu skroplonego wypychające Gazprom z Polski, to zły sen koncernu z Petersburga, który może się spełnić już za niespełna trzy lata.